OPERATEURSWEDSTRIJD met 240 inzendingen Opgave No. 1 De uitwerking Achtereenvolgens brengen wij bezoeken aan diverse in bedrijf zijnde cabines respectievelijk bioscopen en wij geven U in een serie korte artikelen een beknopt verslag van onze waarnemingen. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ?3 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 In cabine A troffen wij een nieuwe projectie-instal latie aan. waarvan, ons de voorvlinder dadelijk opviel. Tussen de apparaten was behalve de versterker een schakel paneel gemonteerd, waarop zich de noodschakelaar benevens schakelaars voor de bediening van gelijkrichters. com pressoren en andere onderdelen van de electrische instal latie bevonden. Bij onze binnenkomst zou de voorstelling juist be ginnen en de beide aanwezige operateurs waren druk doende hun voorbereidingen te treffen. De ene machine was reeds „geladen" en de operateur was juist bezig de zegels te verbreken van een doos koolspitsen, waaruit hij een stel glimmende op koperen stangetjes gelijkende kolen te voor schijn haalde, die hij vlug in de booglamp plaatste. Wij merkten op. dat hij een dunne en een dikke kool gebruikte en dat er zich in de booglamp aanwezige spiegel in het midden een gat bevond, waardoor hij de dikke koolspits stak. die vervolgens in een speciale beugel werd vastge zet. Nauwelijks was hij hiermede gereed, of er klonk een belsignaal ten teken, dat de voorstelling kon beginnen. De booglamp werd ontstoken door het overhalen van een schakelaar en enige knoppen werden ingedrukt voor het openen van het voordoek respectievelijk het doven van hel zaallicht. De machine werd gestart en de voorstelling be gon. De operateur stapte nu vlug naar het schakelbord om ook de compressor voor de koeling van het filmvenster in te schakelen. Zijn collega was intussen doende om de tweede ma chine bedrijfsklaar te maken. In de boventrommel plaatste hij een grote rol film op een reeds aanwezige spoel, welke vervolgens met een flens werd afgesloten, zodat de film er niet kon afrollen. Tijdens het inzetten van de acte vertelde de operateur, dat een nieuwe copie werd vertoond, bestaande uit onbrandbaar materiaal, omwelke reden met metalen filmsleetjes werd gedraaid. Hij toonde ons, dat op de randen van de film bij tussenpozen de woorden „nitrate film" waren gedrukt. Verder liet hij ons zien, dat de projector was uitgerust met de zogenaamde lus automaat, die er voor zorgt, dat bij het breken van de film in de machine de luikjes voor de projectie-openingen in de wand van de cabine worden gesloten en de motor van de projector wordt stop gezet. Hij wees ons de plaats aan waar in de soundbox het geluid wordt afgetast zijnde op een afstand van circa negentien beeldfes na het beeld, dat in het filmvenster wordt belicht. Aan de hand van een Ampèrenieter onder het lampenhuis legde hij ons uit, dat hier sprake was van zogenaamde L.I.-projectie. Inmiddels gaf de operateur bij de andere machine de waarschuwing, dat weldra moest worden overgenomen. Na even te hebben gewacht zagen wij door een van de kijkopeningen plotseling een kruis over het filmbeeld ver schijnen, hetgeen het. sein was om de tweede machine in te schakelen. Even later wederom een lichtflits op het doek en, door een druk op de knop werd de stralenbundel van de linkse machine door een klep afgesloten en die van de rechtse projector tot het doek toegelaten. De vertoonde acte werd vervolgens uit de ondertrommel genomen en op de omspoelinrichting geplaatst. Met behulp van een daaraan gekoppelde 3 fasen-wisselstroommoter spoelde men de film in enkele minuten, terug en zij werd in vak één van de onder de versterker opgestelde model- filmopbergka.it geplaatst. De derde acte werd daaruit genomen en de metalen deur van de kast daarna onmiddellijk gesloten. Het bleek, dat het aanloopstuk van de derde acte los in de doos lag, zo dat dit moest worden gelast. De operateur trok de deur naar het voorportaal open om een flesje filmlijm uit de werkplaats te halen. Dit mocht namelijk wegens zijn brand gevaarlijkheid niet in de cabine worden bewaard, zo vertel de hij ons. Een plakpers werd te voorschijn gehaal en in enkele seconden was het startstuk aan de derde acte beves tigd. In hel vorige Orgaan vermeldden wij reeds, dat zich hij het Ier perse gaan al ruim 200 operateurs voor de wedstrijd hadden aangemeld. Dit aantal is nog gestegen tot bijna 300. Van deze 300 eandida- ten hebben er inmiddels 240 de uilwerking van de eerste opgave ingezonden. Daar in deze opgave niet minder dan 23 fouten waren verwerkt, valt het te begrijpen, dat het cor rigeren van de inzendingen zeer veel tijd vergt, zodat het niet mogelijk is reeds in deze publicatie de uitslag, of zelfs maar een deel daarvan. Ie publiceren. Wel kan worden vastgesteld, dat het met de wedstrijd beoogde doel is bereikt, want uit de bin nengekomen inzendingen blijkt duidelijk, dat de overgrote meerderheid van de deelnemers de eerste opgave van a tot z heeft bestudeerd en zich heeft beijverd om zo nauwkeurig mogelijk aan te geven waar de fouten schuilen. Sommige deelnemers zijn daarbij zo grondig ie werk gegaan, dat zij op alle mogelijke punten in de tekst fouten menen te ont dekken, ook waar zij niet waren. Dit laatste is natuurlijk niet de bedoeling en er zal derhalve in de volgende publicatie, die in de eerste week van Maart a.s. verschijnt, naar worden gestreefd iedere onduidelijkheid die aanleiding zou kunnen geven tot verschil van opvatting, te ver mijden. Zoals gezegd waren in 'opgave no. I. waarvan de tekst hierbij is afgedrukt. 23 fouten verwerkt en wel de volgende: Regel 1/2 nieuwe projectie-installaties zijn niet uitgerust met een voorvlinder. doch met de een of andere vorm van achtervlinder. Regel 3/6 een schakelpaneel mag niet in de cabine tussen de apparaten zijn gemonteerdde noodschakelaar dient zich in het voorportaal te bevinden. Regel 1 1/12 het komt niet voor, dat zich in één doos koolspitsen negatieve zowel als positieve spitsen bevin den. Regel 13 alvorens de koolspitsen voor de projectie van een film te gebrui ken, dienen zij te worden inge brand. Regel 16 de dikke (positieve) koolspitsen bevindt zich niet aan de kant van de spiegel, doch aan de tegen overgestelde zijde. Regel 20 een booglamp wordt niet alleen ontstoken door het overhalen van een schakelaar, maar de koolspit sen moeten bovendien tegen elkaar worden gedrukt, teneinde een vlamboog te trekken.

Film | 1955 | | pagina 23