In Memoriam De heer G. M. Th. Gielisse De heer F. Groen De heer R. Gerritsen De heer D. J. Schouten Na langdurige ziekte is in de leeftijd van 68 jaar op 6 Januari 1955 overleden de heer G. M. Th. Gielisse, directeur van de N.V. Hoogduin, exploitante van het Seinpost Theater te Scheveningen. De heer Gielisse heeft zich door hard werken, durf en ondernemingslust opgewerkt tot een zakenman van bete kenis. Hij verdiende zijn sporen voornamelijk op het gebied van de exploitatie van hotel-, restaurant- en café bedrijven. Daarbij heeft hij het Seinpost Theater sedert 1925 geëxploiteerd en later veranderd in een bioscoop, welke op den duur bleek te voorzien in een grote behoefte. Bovendien heeft de heer Gielisse zich in een groot aantal functies op organisatorisch gebied onderscheiden. In zijn hoedanigheid van bioscoopexploitant werd hij vóór de oorlog lid van het Bestuur der Afdeling 's-Gravenhage van de Nederlandsche Bioscoop-Bond. In 1936 werd hij lid van de Afdelingsraad, in 1939 lid van de Ledenraad en in het begin van 1940 Voorzittter van de Afdeling 's-Gravenhage. Deze functies heeft hij ook na de oorlog bekleed, totdat zijn ziekte hem dit onmogelijk maakte. Verder is hij na de oorlog plaatsvervangend lid geweest, aanvankelijk van de Commissie Nieuwe Zaken en later van de Commissie Beroep Nieuwe Zaken. In het Horeca-bedrijf heeft hij eveneens belangrijke bestuursfuncties bekleed, die hem zeer in beslag namen. Daarnaast heeft de overledene nog kans gezien zich te interesseren voor sociale en charitatieve arbeid, waarvoor hij de zilveren medaille van verdienste van het Rode Kruis verwierf. Ons bedrijf heeft door het heengaan van de heer Gielisse een uitstekend bioscoopondernemer en een geacht en gewaardeerd organisatieman verloren. Vele vrienden en collega's zullen hem node missen. De teraardebestelling vond onder bijzonder grote be langstelling plaats op Maandag 10 Januari op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage. De betekenis van de heer Gielisse als ondernemer en organi satieman bleek mede uit de aanwezigheid van de voorzit ter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring, Mr. D. Bijdendijk, het gemeentebestuur van Den Haag vertegenwoordigd door de Wethouder van Financiën, de heer Th. M. Dresmé, enj vele vooraanstaande functiona rissen uit het Horeca-bedrijf en andere instellingen, waar in de overledene een rol heeft gespeeld. Verder namen afscheid talrijke bedrij f sgenoten uit de film- en bioscoopwereld, waaronder zich bevonden leden van het Hoofdbestuur, de Bondsdirecteur, leden van de Ledenraad, van de Afdelingsraad, van het Bestuur der Afdeling 's-Gravenhage en van de Bedrijfsafdeling Film verhuurders. De plechtige Mis van Requiem in de Paro chiekerk O.L. Vrouw van Lourdes werd eveneens door de Bondsdirecteur bijgewoond. Onder de talrijke bloemstukken die de baar dekten be vond zich een krans van het Hoofdbestuur. Op 28 December 1954 overleed in de leeftijd van 66 jaar de heer F. Groen, directeur van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het Schouwburggebouw te Heerenveen. De heer Groen was ongeveer tien jaar directeur van de Schouwburg Bioscoop in Heerenveen en voorzover dit valt na te gaan. was hij de eerste die in Heerenveen geregeld films ging vertonen in het Posthuis, later genoemd Post- huis Bioscoop, welke inmiddels is opgeheven. In de organisatie heeft de heer Groen geen functies bekleed. Bovendien was hij bijna altijd bij zijn zaak, welke tevens een hotel-restaurant omvatte, zodat de bedrijfsge- noten in Amsterdam en elders hem weinig ontmoetten en hij dus in het bedrijf als zodanig geen grote bekendheid genoot. In Heerenveen echter des te meer. Het is zijn verdienste geweest, dat hij het bioscoopbedrijf in Heeren veen een groter aanzien heeft gegeven door de wijze waar op hij zijn zaak heeft ingericht en geëxploiteerd. Het Hoofdbestuur heeft zijn deelneming betuigd met het heengaan van de heer Groen en was bij de teraarde bestelling vertegenwoordigd door de heer Joh. Miedema uit Sneek. Op 17 Februari 1955 werd het Bondsbureau er telefo nisch van in kennis gesteld, dat op 14 Februari op 66-jarige leeftijd was overleden de heer R. Gerritsen, gedelegeerd commissaris van de N.V. De Concertzaal te Zierikzee, exploitante van de Concertzaal Bioscoop aldaar en van de Bioscoop Bom te Haamstede. De heer Gerritsen werd na de oorlog gedelegeerd com missaris van genoemde N.V. en hij heeft zich doen kennen als een prettig en loyaal zakenman, die vooral in Zierikzee bekendheid genoot en zeer goed stond aangeschreven. Het Hoofdbestuur liet zich bij de begrafenis, welke plaatsvond op Vrijdag 18 Februari, vertegenwoordigen door de heer C. van Liere. bestuurslid van de Afdeling Het Westen. In de ouderdom van ruim 73 jaar is op 11 Februari 1955 overleden de heer D. J. Schouten, exploitant van de reizende en de permanente bioscoop Tolhuis te Joure. De heer Schouten genoot vooral in het Noorden grote bekendheid, daar hij reeds in het grijs verleden lid werd van de Bond als exploitant van een reisbioscoop, waar mede hij onder andere in de beginperiode van de cinema tografie de kermissen bezocht. Hij was een der weinigen, die voorstellingen gaf in een tent, welke in de verschillende plaatsen werd opgezet, zodat hij dus een „reizende bioscoop" in de ware zin des woords exploiteerde. Zijn heengaan wordt door alle bedrijfsgenoten, die hem hebben gekend, betreurd, niet omdat hij een grote figuur zou zijn geweest in het bedrijf of de organisatie, maar omdat hij een gerespecteerd en geacht pionier was, die het publiek in de kleinste gehuchten bioscoopminded heeft gemaakt en zo de basis heeft gelegd voor de ontwikkeling van het moderne bioscoopwezen. Het Hoofdbestuur heeft de familie Schouten zijn innige deelneming betuigd met haar verlies en liet zich bij de begrafenis, welke plaatsvond op Maandag 14 Februari j.1., vertegenwoordigen door de heer Joh. Miedema uit Sneek. Tevens waren aanwezig bestuursleden van de Afdeling Het Noorden en tal van andere bedrijfsgenoten.

Film | 1955 | | pagina 9