Tijdens de avondvoorstelling bewoog zich in de hul van hel Rembrandt Theater een elegant en opgetogen publiek Onder de autoriteiten bevond zich de Commissaris der Koningin, die ook gedurende het verdere verloop van de filmweek van zijn belangstelling blijk heeft gegeven nauwelijks betoog. Het is al voldoende te bedenken, dat de Nederlandse taal in onze bioscopen slechts in het onvolprezen „Neerlands Nieuws" gesproken wordt, hetgeen dit lussen haakjes bepaald niet bedoeld is als een pleidooi voor de na-synschronisatie van buitenlandse films. Het feit dat hier een terrein braak ligt zal een ieder betreuren, die het wel meent met onze nationale cultuur. Gelukkig echter kan er op gewezen worden, dat in vele kringen besef voor deze achterstand is ontwaakt. Niet alleen in de kringen van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, die waarlijk bewezen heeft niet slechts platonische, liefde voor de Nederlandse film te koesteren, getuige de inrichting en instandhouding van de Cinetone Studio's te Duivendrecht, maar ook bij de Volks vertegenwoordiging acht men de tijd rijp voor een verantwoorde Nederlandse speelfilm productie. Gesterkt door deze wetenschap en hopenlijk ook daartoe in slaat gesteld door grotere op de begroting beschikbaar gestelde bedragen wil de Rijksoverheid dan ook alles in het. werk stellen om een regelmatige Nederlandse speelfilmproductie te stimu leren. Maar de hulp van de Overheid zal zeker niet genoeg zijn. Immers de beoefening van deze kunstvorm waarvan de ontwik keling nog steeds niet tot stilstand gekomen is, brengt zulke enorme kosten mede, dat het geboden is de krachtsinspanning van allen, die van goeden wille zijn, ten nauwste te bundelen. Alleen hierdoor kan bereikt worden dat ook in ons land een eigen speelfilmindustrie in het leven wordt geroepen. Niet voor de vervaardiging van zo maar eens een enkele speelfilm, maar van een productie, die, zij het op bescheiden wijze, doorlopend films aan de markt brengt. Met het oog hierop grijp ik gaarne de gelegenheid aan van deze belangrijke manifestatie, waar het Nederlandse film- en bioscoopwezen een getuigenis aflegt van zijn kunnen, om een ernstig beroep te doen op de Nederlandsche Bioscoop-Bond en zijn leden, daadwerkelijk mede te. arbeiden aan bet grote doel, dat voor ogen staat: de eigen nationale speelfilmindustrie. Moge. Bedrijf en Overheid elkander ook op dit punt vinden en in nauwe samenwerking iets groots tot stand brengen" Een krachtig applaus vertolkte, de. instemming van de aan wezigen met deze wens. Toespraak van de Bondsvoorzitter Vervolgens was het woord aan de heer M. P. M. Vermin, Voorzitter van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, die zeide gaarne gebruik te maken van de hem als Bondsvoorzitter door de Stich ting Filmweek Arnhem geboden gelegenheid, om de aanwezigen te mogen begroeten en enkele woorden tot hen te richten. Spreker heette de buitenlandse bezoekers in de Franse taal welkom en verklaarde, dat hun aanwezigheid bij deze herden king daaraan op zichzelf reeds een onschatbare bijdrage leverde. Indien de kunst in wezen al de voortreffelijkste universele ver tolking is van de menselijke gevoelens, dan zal een week als deze door middel van de cinematografische kunst een uitmun tende factor blijken te zijn in de toenadering tussen alle volkeren. En na uitdrukking te hebben gegeven aan de vurige wens, dat het succes van deze filmweek verzekerd zou mogen worden door de gezamenlijke inspanning van alle betrokkenen, vervolgde de Bondsvoorzitter zijn toespraak in het Nederlands met de woorden: „De Filmweek Arnhem, zo juist door U mijnheer de Burge meester geopend, is een manifestatie van de eerste orde en wel om diverse redenen. Op de eerste plaats door de aanwezigheid van talrijke hoge gasten en door de belangrijkheid der corporaties en instellingen, zich bewegende op het terrein van film en cinematografie, die hier hun vergaderingen en disputen zullen houden. En op de tweede plaats door het kader waarin en het tijdstip waarop. Immers geschiedt deze demonstratie in de omlijsting van het Holland Festival en op het moment van de zestigste verjaardag van de uitvinding der cinematografie door Louis Lumière. De gebroeders Lumière zochten reeds lang naar een oplossing om de beelden van de individuele kinetoscoop van Edison te projecteren op een scherm van grote afmetingen om zodoende aan meerdere personen tegelijkertijd de bewegenlijke scènes te kunnen vertonen. Een slapeloze nacht van Louis Lumière bracht de oplossing en de gebroeders construeerden tezamen hun eerste primitieve projector. De cinefatografie was geboren. De Lumières zelf hechtten niet veel waarde aan hun uitvin ding. Voor hen was het slechts een aardig gezelschapsspel en

Film | 1955 | | pagina 17