De openluchtvoorstellingen m Ongetwijfeld was het een voortreffelijke gedachte van het Bestuur der Stichting „Filmweek Arnhem 1955" om de gehele Arnhemse burgerij in de filmmanifestaties te betrekken door het geven van openluchtvoorstellingen. Als operatieterrein werd uitgekozen de Grote Markt, waaraan ook het Provinciehuis is gelegen. De technische dienst van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, waarin on der leiding van de heer H. W. Hagenberg, Secretaris dei- Technische Commissie, werkzaam zijn de heren L. Claas- sen en 'E. F. Henny, kreeg opdracht het plan tot uitvoering te brengen. Bij de opzet van het plan werd er van uitgegaan, dat de openluchtvoorstellingen vele duizenden bezoekers zou den trekken en dat beeld en geluid aan hoge eisen zouden hebben te beantwoorden. De technische dienst berekende, dat een projectiescherm met een oppervlakte van 8 bij 14 meter vereist was. Het projectiescherm moest bestand zijn tegen wind, tegen harde wind zelfs. De onderste rand van het scherm zou drie meter boven de straat moeten komen evenals de cabine. Volgens deze plannen bouwden de verschillende ge meentediensten een speciale stellage van palen, stutten en raamwerk, bekleed met board, dat fel wit geschilderd werd. De nevenstaande foto's geven een goed beeld van de bouw en de afmetingen van het grote scherm. Bij de uitvoering van het werk werd dankbaar gebruik gemaakt van een magïrusladder van de brandweer. Op een afstand van 50 meter van het scherm werd de cabine gebouwd. die er uitzag als een soort paalwoning. De technische installatie, bestaande uit twee Micron XX projectoren met de nodige gelijkrichters, versterkers, luid sprekers enz. werd geleverd door de N.V. Kagenaar uit Utrecht. Nadat de technische dienst zich bij het proefdraaien er van verzekerd had, dat de installatie perfect function- neerde, werd Woensdagavond de eerste voorstelling ge geven, die volgens een voorzichtige schatting door zeven a achtduizend mensen werd bijgewoond. Nadat in afwachting van het vallen van de duisternis gramofoonmuziek een vrolijke stemming had opgewekt, werden de toeschouwers even na tien uur via de microfoon namens de Stichting Filmweek Arnhem welkom geheten. De grootste magirusladder van de Arnhemse brandweer kwam er aan te pas Een Idein gedeelte van de duizendkoppige menigte tijdens de eerste voorstelling In het kort werd het een en ander over de opzet der open luchtvoorstellingen verteld, waarbij hulde werd gebracht aan het K.N.M.I. in De Bilt voor de „plafondversiering". Het had immers de gehele dag nogal flink geregend, maar tijdens de voorstelling bleef het gelukkig droog. Dat de lucht bewolkt was, kwam de kwaliteit van het beeld slechts ten goede. Verder werd de samenstelling van het pro gramma bekend gemaakt. De eerste film „Magoo slept here", een tekenfilm van de N.V. Europa Film. had al direct succes. Het gelach was niet van de lucht. Daarna was het toch wel een bij zondere gebeurtenis, dat een van Ytzen Brusse's nieuwe Natofilms, namelijk „Atlantic Community Nederland" haar wereldpremière in dit openluchttheater beleefde. Het publiek gaf van zijn waardering blijk door een daverend applaus. Ook de verfijnde Spaanse danskunst van Antonio en zijn gezelschap in deel I van de film „Flamenco" van N.V. Spiendal Film bleek de toeschouwers te boeien. Tot slot volgde de filmreportage van de T.T. race Assen 1954. die met gespannen aandacht werd gevolgd. «s

Film | 1955 | | pagina 30