De Nedeiandse avond Een waardige afsluiting van een succesvolle week Galavoorstelling Uitreiking filmprijzen De heer J. G. Toonder, de sympathieke Vice-Voorzitter van de Nederlandse- Beroepsvereniging uan Filmers. n<im de prijzen en onderschei/linden voor de afwezige leden van Dr, Huisteer in ontvangst. De laatste avond van de „Filmweek Arnhem 1955'" vormde een waardige afsluiting van de reeks van indruk wekkende filmmanif'eslaties, waarmede in het kader van het Holland Festival het zestigjarig bestaan van de cine matografie is herdacht. Deze avond, welke geheel in het teken van de Neder landse filmproductie stond, werd als het ware reeds in de namiddag van Zaterdag 2 Juli j.1. ingeleid met een cocktail, die door de Besturen van de Bedrijfsafdeling Filmfabrikanten en Filmproducenten van de Nederland- sche Bioscoop-Bond en van de Nederlandse Beroepsver eniging van Filmers werd aangeboden. Velen hadden van deze gelegenheid tot een nadere ken nismaking met de leden van het Nederlandse filmproduc- tiebedrijf gebruik gemaakt. Onder de talrijke belangstel lenden, die de grote zaal van het Restaurant Royal ge heel vulden, bevonden zich de leden van het Hoofdbestuur en vertegenwoordigers van alle overige bestuurscolleges van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, vertegenwoordigers van de Overheid, van de provinciale- en gemeentelijke besturen, van het bedrijfs- en culturele leven alsmede vele leden van de Bedrijfsafdeling Filmfabrikanten en Film producenten en van de Nederlandse Beroepsvereniging van Filmers. De galavoorstelling opende om 20.30 uur in het Rem- brandt Theater voor een talrijk in avondkleding gestoken publiek met de vertoning van het Wereldnieuws van Polygoon-Profilti, gevolgd door een geheel in voortref felijke kleuren opgenomen filmjournaal van de opening van de Filmweek Arnhem 1955", welke vertoning het publiek een spontaan applaus ontlokte. De J. Geesink film „Lighl and Mankind" van Frans llcudrix en Jan Coolen, een in prachtige kleuren gemon teerde impressie van het ontstaan en gebruik van het licht, oogstte eveneens luide bijval. Hierop volgde de wereldpremière van „Atlantic Com- munity Nederland", een van de drie door Ytzen Brusse voor de Nato vervaardigde films, gedurende welker ver- loning het publiek herhaalde malen door een spontaan handgeklap zijn instemming te kennen gaf en welke na afloop met een hartelijk applaus werd beloond. 38 Het Nederlands Ballet gaf daarna onder leiding van Sonia Gaskell een uitvoering van .,La Somnambule" (De Slaapwandelaarster) van Vittorio Hieti naar de choreo grafie van George Balanchine. Na de pauze werd het programma voortgezet met de wereldpremière van „De kring om de Maan" („Moon- glow"), een Marten Toonder film, waarover Harold F. Mack de regie voerde. Deze, in een geheel aparte teken- stijl en zachte kleuren uitgevoerde, fijnzinnige badinage op het „Pierrot et Colombine"-motief, tactisch ondersteund door een op motieven van „Au clair de la lune" gecompo neerde muziek, oogstte een warm en welverdiend applaus. Deze film betekent niet allen een belangrijke vooruitgang in de ontwikkeling van de Nederlandse tekenfilmtechniek, maar ook in de kinotechnische ontwikkeling, aangezien zij geheel in een Nederlands kleurenfilmlaboratorium, name lijk dat van Polygoon, is afgewerkt. Hel filmprogramma van deze avond werd besloten met Bert Haanstra's fascinerende kleurenfilm over de strijd van de mens tegen de insecten „Strijd zonder einde" („The Rival World"). Herhaalde malen barstte er tijdens de vertoning een spontaan applaus los, terwijl na afloop een opgetogen publiek de heer Haanstra een ware ovatie bracht. Vervolgens vond de uitreiking van filmprijzen plaats door Dr J. Hulsker, Hoofd van de Afdeling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Bij besluit van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen d.d. 2 Juni 1955 waren twee prijzen be schikbaar gesteld voor de makers van korte films, waar onder begrepen van teken- en poppenfilms, die waren vervaardigd in de periode van 20 juni 1953 tot 20 Juni 1955 en wel in de volgende rubrieken: A. vrije films en zogenaamde „sponsored" films; B. in opdracht vervaar digde films. Tot voorzitter van de jury was door de Minister benoemd de heer: A. H. Wegerif en tot leden de heren A. van Domburg, W. Hulshoff Pol, Dr. J. Knip ping en W. A. Smith, alsmede de heer J. C. Schuller tot secretaris. Dr. Hulsker deelde mede, dat de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen door andere ambtsbezig heden in verband met de cultuurspreiding tot zijn grote spijt verhinderd was persoonlijk de filmprijzen 1955 uit te reiken. Hij bracht vervolgens de dank van de Minister over aan de jury voor het omvangrijke en nauwgezette werk door haar verricht en verzocht de voorzitter van de jury, de heer A. H. Wegerif, een begin te maken met liet voorlezen van het juryrapport. De heer A. H. Wegerif deelde mede, dat de jury in drie zittingen te Arnhem was bijeengekomen ter beoor deling van twintig ingezonden films. Voor de rubriek B, in opdracht vervaardigde films, waren de volgende films ingezonden: „De moderne bak kerij" van Joop van Essen; „Alarm" van Jan Koelinga; „Er is een tijd van komen" van Wim Gerdes; ..Arnhem" van Reinier J. Meijer; „De weg naar welzijn" van Cefima- film; „A dream comes true" van N.V. Joop Geesink's Filmproductie; „Het Zwarte Zand" van Charles Huguenot van der Linden; „Wij en ons werk" van Jaap S. Nieu- wenhuis; „Romance in Enkeion" van Ytzen Brusse; „Uit vuur en vlam" van Polygoon-Profilti Werkgemeenschap en „Brown Gold" van Spectrum film. De voor deze rubriek ingezonden films voldeden, met enkele uitzonderingen, aan de eisen, die aan een goede film gesteld kunnen worden. Na een eerste schifting bleven de volgende films voor een nadere beoordeling over. Dit waren: „Er is een tijd van komen", „A dream comes true", „Romance in Enkalon", uit vuur en vlam" en ..Brown Gold". De film „A dream comes true" van Joop Geesink werd door de jury zeer op prijs gesteld vanwege de technische vaardigheid, die in deze film tot uitdrukking is gekomen. Van de film ..Romance in Enkalon" meende de jury te mogen zeggen, dat zij naar haar mening zeker aan de wensen van de opdrachtgever zal hebben voldaan. Voor het camerawerk en de montage van de film ..Brown Gold" had de jury waardering. Tenslotte bleven uit deze rubriek twee films over, waar uit de keuze voor de beste moest worden gedaan. De jury prees in de film „Uit vuur en vlam" zeer het camerawerk van Piet Buis en Jan Moonen, die onder zeer moeilijke omstandigheden in het Hoogovenbedrij f hun arbeid hebben verricht. Zij prees ook de wijze waarop de film is gemonteerd. Zij had de Minister voorgesteld een speciale vermelding voor lul camerawerk aan deze film toe te kennen. De Heer Hulsker deelde mede, dat de Minister dit voorstel van de jury had overgenomen en reikte de aan deze verfilming verbonden oorkonde aan de heer Piet Buis uit. De heer Wegerif zette vervolgens de lectuur van het juryrapport voort. Uit dit rapport bleek reeds, dat de jury van de in deze rubriek ingezonden films de grootste waardering toekende aan de film „Er is een tijd van komen" van Wim Gerdes. Zij waardeerde in het bijzon der het simultaan spel tussen de wetenschappelijke en de menselijke zijde van de kankerbestrijding. De basis van deze film was een zeer vakkundig scenario-draaiboek, terwijl een zeer goede en soms uitstekende fotografie opviel. De jury had de Minister daarom voorgesteld de film prijs 1955 in rubriek B, in opdracht vervaardigde films. aan de film „Er is een tijd van komen" van Wim Gerdes toe te kennen met een speciale vermelding voor het scena rio-draaiboek. De heer Hulsker deelde mede, dat de Minister ook dit voorstel had overgenomen en reikte, bij afwezigheid van de heer Wim Gerdes, de prijs aan de heer Gerhard Toonder, als Vice-voorzitter van de Beroepsvereniging van Filmers, uit. De heer Bert Haan stra neemt een ovatie in ontvangst na de vertoning van ..Strijd zonder einde Reehls: mevr. Haan- stro, Sir Arthur Elton (Film Centre Lon den) en de heer Ir. J. L. van Krimpen tlld'.M.)

Film | 1955 | | pagina 38