Haarlems Dagblad' ,,De Linie ,,De Maasbode' Nieuwe Roüerdamsche Courant" „Geestdriftig begonnen, geestdriftig beëindigd" „De Nederlandse documentaire geniet een grote faam. Enthou siast waren de reacties van buitenlanders op de vertoningen dier documentaires tijdens de filmweek te Arnhem. Sir Henry French, voorzitter van de producers in Engeland, graaf Bonzi, de Italiaanse cineast en leider van de équipe, die „Continente Perduto" maakte, zij toonden zich vol lof. Hun voldoening strekte zich ook uit over de sfeer en het karakter van de Filmweek, die trouwens een grote buitenlandse belangstelling genoot, want delegaties uit praktisch alle filmproducerende landen voor het IJzeren Gordijn waren te Arnhem aanwezig. En ook van de zijde der bioscoopexploitanten was de interesse niet minder groot." „De geanimeerde verstandhouding, die de Arnhemse Filmweek kenmerkte, heeft er toe bijgedragen, dat bedrijf en critiek elkaar nog beter zijn gaan verstaan. Het ijveren van de pers voor de goede film wordt niet onderschat. De documentaires, die tijdens de filmweek voor het eerst aan bod kwamen, zijn reeds door de ver huurders aangekocht. De afzet is verzekerd. Exploitanten, die de filmweek bezochten, voelden er alles voor om ze in hun programma op te nemen. Deze directe uitwerking van Arnhem mag reeds gelden als een eerste succesrijk gevolg. Trouwens: de filmweek te Arnhem is als een manifestatie van de goede film zeer zeker geslaagd. In Januari begon het bureau van de Bioscoopbond in samenwerking met een daartoe in het leven geroepen stichting en onder auspiciën van het Holland Festival (welks verbindingsman mr. Den Daas zich een onschatbaar inter mediair toonde) met de organisatie. Vijfduizend stukken „gingen de deur uit", talrijke besprekingen werden gevoerd, de medewer king van O., K. en W. was bijzonder groot. Er moest een programma worden samengesteld van 40 korte films en 13 hoofdfilms en dat alles voor één week. Congressen werden georganiseerd, die door zeker duizend mensen zijn bezocht. Twaalfhonderd schriftelijke be stellingen voor het bijwonen van de Filmweek kwamen er alleen al buiten Arnhem los. Hoewel de toegangsprijzen der voorstellingen hoog lagen, werd de exploitatie van het theater, waarin zij werden gegeven, een succes. In alle opzichten heerst er voldoening over deze eerste cinematografische manifestatie in Nederland, die door zijn select karakter een waardige getuigenis is geworden met de Nederlandse avond als imposant sluitstuk. Of Arnhem volgend jaar wordt herhaald? Dat is nu nog niet te zeggen. Misschien wordt het een tweejaarlijkse Filmweek en niet in Arnhem. Dat hangt van velerlei factoren af. Het is een kwestie van beschikbare gelden en beschikbare representatieve films. Maar het feit, dat men reeds nu vraagt naar een mogelijke reprise bewijst hoezeer de eerste Nederlandse Filmweek is ingeslagen. Geestdriftig begonnen, geestdriftig beëindigd!" 9 Juli 1955. P. W. Fr „Zeer bevredigend" „Wat bij de filmweek Arnhem '55 op de voorgrond is komen te staan is geweest: de betekenis van de film, niet zozeer als cultureel verschijnsel, maar vooral, zoals burgemeester Matser het in zijn openingswoord van het congres over „De culturele, sociale en op voedkundige betekenis van de bioscoop" uitdrukte, als culturele factor. Men mocht in een stad als Arnhem, met z'n expositie Sons- beek en in z'n onmiddellijke nabijheid het Krol Ier-museum met de unieke van Gogh-verzameling, kwalijk anders verwachten. Het vertoonde is op 'n enkele uitzondering na van zeer bevredigend gehalte geweest." 9 Juli 1955. Dick Ouwendijk. „een in alle opzichten geslaagd festijn" „Met een „Nederlandse avond" in het Rembrandt-theater is de Filmweek Arnhem, het eerste Nederlandse Filmfestival, besloten. Een verheugend slot van een in alle opzichten geslaagd festijn, niet alleen omdat het aantal ingezonden Nederlandse films de organi satie van zulk een avond mogelijk maakte, maar ook omdat de kwaliteit van de vertoonde films, waarop wij nader hopen terug te komen, de toets van de strengste critiek glansrijk kan doorstaan. Het laatste woord op dit zo geslaagde Filmfestival, temeer ge slaagd omdat de uitspraken van de jury volledig kunnen worden onderschreven door alle onbevooroordeelde filmliefhebbers, hetgeen met jury-uitspraken op Festivals in het buitenland vaak niet het geval is, werd gesproken door burgemeester Ch. G. Matser van Arnhem, die zonder op eventuele latere beslissingen te willen vooruitlopen in het succes van de Arnhemse Filmweek aanleiding vond om zich als eerste initiatiefnemer aan te melden voor een volgend Filmfestijn in zijn mooie stad aan de Rijn." 4 Juli 1955 „van forse allure" „Terugziend op de resultaten van de Filmweek Arnhem kan men constateren, dat deze groots opgezette manifestatie van grote betekenis is geweest voor de plaats van de film in Nederland. Voor de eerste maal heeft de film een plaats van betekenis in het Holland Festival kunnen innemen en er zijn reeds tekenen die et- op wijzen, dat de Filmweek, oorspronkelijk incidenteel georganiseerd in verband met het zestigjarig jubileum van de uitvinding der Lumières dat tien jaar geleden niet kon worden gevierd wel eens tot een geregelde instelling zou kunnen worden. De aard dei- programma's heeft er dan ook geen twijfel over gelaten, dat het Nederlandse filmbedrijf er zich over het algemeen rekenschap van heeft gegeven, dat de Filmweek Arnhem een repre sentatief karakter zou moeten dragen. Slechts enkele inzendingen de selectiecommissie moet een moeilijke taak hebben gehad kwamen niet uit boven het karakter van zeer populair amusement, doch dat ei- onder de twaalf vertoonde hoofdfilms vijf prijswinnaars van Cannes waren, heeft aan het geheel toch wel een forse allure gegeven." 6 Juli 1955 <*&OBÉK^jj

Film | 1955 | | pagina 41