De recente fiscale maatregelen gevoelsontwikkeling dreigt te verdringen. Deze ontvankelijkheid voor schoonheid is niet denkbaar zonder een bepaalde gees telijke rijpheid. Morele en aesthetische be nadering van het filmwerk dienen we dus bij de filmscholing der rijpere jeugd in onze beschouwingen te betrekken. Voor doelbewuste filravorming komen dan onder andere in aanmerking: kweek scholen, alle klassen van middelbare en nijverheidsscholen, alsmede andere rich tingen van voortgezet onderwijs, die be volkt worden door de rijpere jeugd. Film scholing zal in het leerplan van deze on- derwijsrichtingen moeten worden inge bouwd. Maar de moeilijkheid is dat de leerkrachten zelf vaak niet op dit terrein georiënteerd zijn. Zij dienen dus allereerst geschoold en filmminded gemaakt te wor den. Slechts enkele leerlingen bezitten vol doende intelligentie en aesthetische zin om zelfstandig een film te kunnen beoordelen, merkte de heer Van Driel aan het einde van zijn voordracht op. Daarom zal men bij de filmvorming der rijpere jeugd on der meer aandacht moeten schenken aan bepaalde aspecten als: de aantrekkings kracht van de film, het totstandkomen van een film, de eigen aard van de film, film- critiek en levensbeschouwing. Men dient allen dus actief bij de film te interesseren en zelfwerkzaamheid en groepsdiscussie zijn de belangrijkste middelen om dit te bevorderen. Men kan de leerlingen bijvoorbeeld een film laten maken, een scenario laten schrijven, een draaiboek laten samenstellen en in team een film laten voltooien. Waar de omstan digheden gunstig zijn, kan een schoolfilm- club worden opgericht, waaruit men later de nieuwe leden voor de filmliga's kan re- cruteren. De films welke men de jeugd voorzet, moeten steeds artistiek verant woord zijn. Filmfragmenten zijn bijvoor beeld zeer vruchtbare leerstof. Ook een foto-archief kan de jeugd voor de film geestdriftig maken. Een langs de inrich tingen van voortgezet zende tentoonstelling beeld", is daarbij een middel. nderwijs rondrei- ls ,,De film in belangrijk hulp- De heer D. van Staveren, de Vice-Voor- zitter van het Nederlands Filminstituut, dankte in zijn slotwoord organisatoren, re ferenten en bezoekers voor hun toewijding en belangstelling, welke zozeer tot het welslagen van deze tweede studieweek hebben bijgedragen. Een welgeslaagde avond in het Camera Theater te Utrecht, waar de heren A. F. Wolff en S. Kaposi als gastheren de deel nemers ontvingen, en waar het gelach bij de hoofdfilm van Marcel Pagnols „Lettres de mon Moulin", niet van de lucht was, bekroonde deze tweede academische film- studieweek. fn het bij programma werden de Nederlandse documentaires in kleuren „Uit vuur en vlam" van Polygoon-Pro- filti en Bert Haanstra's voor de Shell ver vaardigde „Strijd zonder einde" vertoond. Op 19 October 1955 hebben de Minister en de Staats secretaris van Financiën een tweetal maatregelen getrof fen, die beide ten doel hebben om, door vermindering van zijn liquiditeit, het bedrijfsleven een rem aan te leggen met betrekking tot zijn investeringsdrang en aldus een naar de mening van de Regering onmisbare bijdrage te leveren tot bestrijding van het door de langdurige hausse periode opgeroepen inflatiegevaar. De eerste beschikking, die in overeenstemming met de Minister van Economische Zaken werd uitgevaardigd, houdt in dat, met handhaving van de bestaande mogelijk heid (bij de berekening der belastbare winst voor inkom sten- of vennootschapsbelasting) tot vervroegde afschrij ving van een derde gedeelte der aanschaffings- of voort- brengingskosten, op bedrijfsmiddelen welke na 31 Octo ber 1955 zijn verworven, verbeterd, besteld of aanbe steed, jaarlijks maximaal slechts 30% daarvan ofwel ten hoogste een tiende gedeelte der totale kosten mag worden afgeschreven. Deze temporisering gold sinds 1 Januari 1953 reeds ten aanzien van gebouwde eigendommen (met uitzondering van nieuwe fabrieksgebouwen, voorzover deze de productiecapaciteit verhoogden), automobielen (met uitzondering van auto's voor beroeps-wegvervoerders) en kantoorinventarissen. De tweede beschikking voorziet in een versnelde invor dering der Vennootschapsbelasting. De voorlopige aan slagen, die tot dusverre 50% van het over het voorafge gane jaar geheven bedrag konden belopen, zullen voort aan 75% daarvan kunnen bedragen, terwijl de bepaling is vervallen volgens welke een voorlopige aanslag niet invorderbaar was vóór de laatste dag van het jaar (boek jaar), waarop de aanslag betrekking had. Met ingang van het boekjaar 1956 zullen bovendien de voorlopige aan slagen reeds zeven maanden in plaats van negen maanden na het begin van het boekjaar kunnen worden opgelegd. De voorlopige aanslagen, die tot dusverre op zijn vroegst op 31 October invorderbaar waren, zullen in de komende jaren derhalve op zijn vroegst reeds op 31 Augustus moe ten worden voldaan. Opgave nr. 5 Pag. 2 en 3Ledenraad. Alle jaartallen 1955 veranderen in 1957, voor zover dit nog niet is geschied. Schrappen: 'E. Alter, 's-Gravenhage; in zijn plaats toevoegen: J. A. L. Kemps, Leiden. Schrappen: B. J. Schimmel, Amsterdam; in zijn plaats toevoegen: J. P. M. A. Smulders, Am sterdam. Pag. 6: Afdeling Het Oosten. Het Secretariaat Grote Gverstraat 14 is gewijzigd in: Zwolseweg 98 te Deventer. Pag. 10: Instituut voor opleiding van Technisch Bio scooppersoneel. Schrappen: H. J. van Kerkwijk. Toevoegen in de plaats,hiervan: H. J. Zwart. De vermelding „Eindhoven" na E. F. W. Trijs- senaar is thans gewijzigd in „Am terdam". Pag. 11 Tussen „Sociale Commissie voor het Bioscoop bedrijf" en „Stichting Bio-Vacantieoord" invoe gen: BEDRIJFSCOMMISSIE VOOR HET FILM EN BIOSCOOPBEDRIJF (ingesteld krachtens verordening van de Sociaal- Economische Raad dd. 14 Mei 1954) Leden: J. G. J. Bosman. Aerdenhout W. F. Dubbeldeman, Amsterdam C. S. Boem, Den Haag W. K. G. van Royen, Amstelveen D. van der Meulen, Amsterdam Alg. Be- H. J. Zwart, Amsterdam f drijfsbond J. F. van Bijsterveld, Den Haag Sint A. A. Kuys, Amsterdam f Antonius Plaatsvervangende leden M. Desmet, Eindhoven Joh. Miedema, Sneek J. L. Paerl, Amsterdam E. J. Verschueren, Haarlem N.B.B. 30

Film | 1955 | | pagina 31