In Memoriam Med edelingen van het Hoofdbestuur Bedrijfscommissie voor het Film- en Bioscoopbedrijf Op Maandag 10 October is in hoge ouderdom van 84 jaar overleden de heer G. H. van Roven, stichter van het bioscoopconcern, hetwelk thans bestaat onder de naam N.V. Holland Film en betrokken is bij de exploitatie van tenminste vijftien bioscopen in Amsterdam, Rotter dam, Zaandam en Nieuwer-Amstel. Vijfenveertig jaar geleden, enkele jaren vóór de eerste wereldoorlog, stichtte de heer Van Royen een bioscoop aan het Damrak te Amsterdam, onder de naam Witte Bioscoop, welke in de loop der jaren aanzienlijk werd uit gebreid. Het getuigde van een helder inzicht in de toe komstmogelijkheden van de film, dat iemand die niet uit amusementskringen voortkwam doch tot dan toe winkelier was geweest, het aandurfde om in de beginjaren van de cinematografie een deel van zijn zaak in een bioscoop te veranderen. De heer Van Royen was dus een pionier van het bioscoopbedrijf in de ware zin des woords. Doordat hij zich reeds jaren geleden uit de zaken terugtrok, was hij bij de huidige generatie in het film- en bioscoopbedrijf slechts weinig bekend. Het Hoofdbestuur en andere Bondscolleges hebben de familie Van Royen hun oprechte deelneming betuigd met het heengaan van deze grondvester van een der belang rijkste bioscoopbedrijven in ons land. Op Donderdag 13 October, des ochtends om 11.00 uur werd een plechtige gezongen heilige Requiemmis opge dragen in de Rozenkranskerk aan de Jacob Obrechtstraat te Amsterdam. Hierna werd het stoffelijk overschot van de overledene bijgezet in het familiegraf op het R.K. Kerkhof „Buitenveldert" aan de Amstelveenseweg. Een schat van bloemen dekte de baar. Na de begrafenis sprak de heer W. K. G. van Royen namens de familie een woord van dank voor de van vele zijden betoonde deelneming. Namens het Hoofdbestuur van de Bond waren aanwezig de heren L. Groen en R. Uges Jr. Het Bestuur der Afdeling Amsterdam werd ver tegenwoordigd door de heren C. J. Blad en J. v. d. Horst. Voorts waren nog aanwezig vertegenwoordigers van ver schillende andere Bondsafdelingen en het Bondsbureau, vele representanten uit het film- en bioscoopbedrijf en vanzelfsprekend het personeel van de N.V. Holland Film. De Mij. tot Exploitatie van het City Theater te 's-Gra- venhage N.V. herdacht op Donderdag 6 October j.1. het twintigjarig bestaan van het City Theater te Amsterdam met een gala-voorstelling, welke door onderscheiden leden van het Hoofdbestuur werd bijgewoond. Andere leden van het Hoofdbestuur woonden die avond in het Colosseum Theater te Rotterdam de Nederlandse première bij van de nieuwe Nederlandse speelfilm „Ciske de Rat". De N.V. Apollo Bioscoop te Gouda heropende op Don derdag 13 October j.1. op feestelijke wijze het gerestau reerde Thalia Theater, welke opening werd bijgewoond door het Hoofdbestuurslid de heer R. Uges Jr. De N.V. ,,De Drie Kolommen" opende op Vrijdag 14 October j.1. de bioscoop ,,De Drie Kolommen" te Aals meer met een feestelijke avond. Het Hoofdbestuur, dat tevens door een bloemstuk van zijn belangstelling blijk gaf. was bij deze gelegenheid vertegenwoordigd door de heer H. W. Hagenberg. Op Donderdag 27 October j.1. werd het Thalia Theater te Oudewater door de N.V. Apollo Bioscoop geopend. Deze opening werd bijgewoond door de heer W. K. G. van Royen, Penningmeester van het Hoofdbestuur, die de gelukwensen van het College overbracht. De heer C. van 't Hoft opende op Donderdag 3 Novem ber te Rotterdam-Zuid het nieuwe Metro Theater. Bij deze feestelijke opening was het Hoofdbestuur vertegenwoor digd door zijn Vice-Voorzitter, de heer J. Weening, en de heren D. J. van Leen en B. J. Schimmel. Op Donderdag 10 November heropende de heer B. A. Baars te Geertruidenberg zijn geheel gemoderniseerde Centraal Theater. Het Hoofdbestuur was bij deze gelegen heid vertegenwoordigd door de heer J. E. F. de Nijs, Secretaris van de Afdeling Het Zuiden. Te Zundert werd op Vrijdag 11 November j.1. de thans naar de eisen van deze tijd ingerichte Luxor Bioscoop heropend. Het Hoofdbestuur heeft de heer J. J. Luyckx schriftelijk met deze gebeurtenis gelukgewenst. Gelet op de verplichting, neergelegd in de Wet op de Ondernemingsraden, tot het instellen van ondernemings raden in ondernemingen waarin 25 of meer kiesgerech tigde werknemers werkzaam zijn, heeft de Bedrijfscommis- sie voor het Film- en Bioscoopbedrijf zich bij circulaire van 13 October 1955 tot de directies van de onderne mingen in het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf ge wend, opdat op de kortst mogelijke termijn aan bedoelde verplichting zal zijn voldaan en de door de wetgever be oogde samenwerking in de ondernemingen tussen werk gever en werknemers ook in de sector van het film- en bioscoopbedrijf tot stand zal komen. De Bedrij f scommissie heeft de onderwerpelijke onder nemingen uitgenodigd om vóór of uiterlijk op 1 Novem ber 1955 mededeling te doen omtrent het aantal kiesge rechtigde werknemers, dat zijn de werknemers, die de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en gedurende tenmin ste één jaar onafgebroken in de onderneming werkzaam zijn geweest. Aangezien in de wet de mogelijkheid is opengelaten dat voor een bepaalde bedrijfstak de grens ten aanzien van het aantal werknemers lager wordt gesteld dan 25, geldt het verzoek van de Commissie alle ondernemingen in het film- en bioscoopbedrijf ongeacht het aantal kiesgerech tigde werknemers. Ten behoeve van de candidaatstelling voor de onder nemingsraden behoort tevens te worden opgegeven in welke werknemersorganisaties de kiesgerechtigde werkne mers zijn georganiseerd, onder vermelding bij elke orga nisatie van het aantal aangesloten werknemers. De door de Bedrij f scommissie aan de ondernemingen toegezonden vragenformulieren dienen na invulling aan het secretariaat van de Commissie, Jan Luykenstraat 2 te Amsterdam, te worden geretourneerd.

Film | 1955 | | pagina 9