Mededeling van het Hoofdbestuur Nationale Herdenkingsavond Vlieland College, mede gelet op de in vele andere gemeenten thans gangbare tarieven, redelijk voor. een verlaging der be lasting tot 25 c/c voor te stellen. Van deze gelegenheid maakten Burgemeester en Wet houders gebruik om enige verdere wijzigingen en aanvul lingen van de belastingverordening voor te stellen, waar onder een heffing voor televisietoestellen in vergunnings- en verlofslocaliteiten. Het onderwerpelijke voorstel van het College, was de hoofdschotel van de Raadsvergadering van 26 Maart j.1. De eerste spreker, de heer Van Deelen. die geen voor stander van verlaging bleek te zijn, was van oordeel dat, aangezien de verma'kelijkheidsbelasting een verbruiksbe lasting is, deze geen invloed heeft op de bioscoopexploi- talie en vroeg of een eventuele verlaging der belasting zou resulteren in een verlaging der entreeprijzen. De tweede spreker, Mr. Schrijvers, belichtte de achter grond van de in 1948 afgedwongen belastingverhoging. Indien de Raad deze maatregel weer ongedaan wilde maken, betekende dit alleen maar het herstellen van de vroegere situatie. In geen geval zou men het al of niet aannemen van het voorstel mogen laten afhangen van het al dan niet verlagen van de toegangsprijzen, welke kwestie in wezen volkomen los van de zaak staat. Immers niemand zou met zekerheid een bevestigend antwoord kunnen geven o]) de vraag of de entreeprijzen thans op een lager niveau zouden liggen indien de belasting indertijd niet zou zijn verhoogd. Vervolgens wees spreker op het feit, dat de bioscopen in verband met vernieuwingen grote bedragen moesten investeren en stelde voor de belasting weer op hel vroegere tarief te brengen dan wel het voorstel van het College aan te nemen. Mr. v. d. Grinten vond de differentiatie van de heffings percentages -- 25 voor gewone films en 20 voor films met ..culturele waarde" - te gering om de exploi tanten te inspireren tot de keuze van de laatste films. Spreker vroeg zich af of het tarief voor de laatste cate gorie niet verlaagd zou kunnen worden tot bijvoorbeeld 15 Mr. Van Sandick deelde deze mening en stelde voor deze laatste film geheel vrij te stellen, dan zou de speciaal daarvoor in het leven te roepen beoordelingscommissie achterwege kunnen blijven. Een derde voorstander van verlaging en grotere diffe rentiatie was de heer Van der Voort. De Wethouder van financiën. Drs. Fr. J. \X Gijzeis, zeide in zijn replieken onder meer dat de toegangsprijzen in vergelijking tot andere artikelen niet te hoog waren en dat ook het College het niet juist achtte de belasting verlaging in verband te brengen met de toegangsprijzen. Een heffing van 15 c/< voor films met ..culturele waarde achtte spreker niet mogelijk; het College wilde daarvoor een percentage van 20 handhaven. Bij de artikelsgewijze behandeling van het voorstel werd door een der Raadsleden, de heer Buiten, een amendement ingediend om het percentage van 35 te handhaven, het welk bij stemming verworpen werd. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen, onder de aantekening, dat vijf Raadsleden geacht werden legen te hebben gestemd. Met dit besluit had Eindhoven als negen de van de twaalf grootste gemeenten van ons land een einde gemaakt aan een abnormale belastingsituatie voor de film. De nieuwe verordening zal in werking lieden op de eerste dag der maand, volgende op die. waarin de Ko ninklijke goedkeuring zal zijn ontvangen. Eerst thans is bericht ontvangen, dat. ingevolge bij Ko ninklijk Besluit van 21 "November 1955 verkregen goed keuring, in de gemeente Vlieland op 16 December 1955 een gewijzigde verordening op de heffing der vermakelijk heidsbelasting in werking is getreden. Volgens de nieuwe verordening is de heffing voor ge wone filmvoorstellingen thans voor het gehele jaar vast gesteld op 20 terwijl voordien gedifferentieerde lier een lages voor winter- en zomerseizoen bestonden. Filmvoorstellingen, waarin uitsluitend Nederlandse journaals en'of films, als bedoeld in artikel 1. lid 2. sub 2 der Bioscoopwet, worden vertoond, blijven van heffing vrijgesteld. 0]> Donderdag 29 Maart heropende de heer A. F. Wolf f te l trecht zijn geheel gemoderniseerde en gerenoveerde Palace-Filmac Theater. Op de cocktailparty, welke ter gelegenheid van de be zichtiging van het theater werd gegeven, was het Hoofd bestuur door onderscheiden leden van het College ver tegenwoordigd. De heer H. W. Hagenberg was mede na mens de Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman, aan wezig, die wegens ziekte verhinderd was persoonlijk aan wezig te zijn. De Nationale Herdenkingsavond, waarop herdacht wor den de militairen van de Nederlandse Strijdkrachten, de zeelieden, de verzetstrijders, de geallieerde militairen en alle overigen die in de oorlogsjaren voor de vrijheid van het Koninkrijk zijn gevallen dan wel als Nederlander of als Nederlands onderdaan tengevolge van een tegen hen gerichte vijandelijke daad zijn omgekomen, zal dit jaar worden gehouden op Vrijdag 4 Mei. De plechtigheden zullen aanvangen om 18.00 uur. In verband met het karakter van deze Nationale Her denkingsavond is het ongewenst, dat openbare vermake lijkheden plaatsvinden tijdens de plechtigheden. Het Hoofdbestuur doet derhalve, na terzake gepleegd overleg met de Commissie Nationale Herdenking te 's-Graven- hage, een beroep op de leden om op Vrijdag 4 Mei a.s. hun theaters van 18.00 tot 21.00 te sluiten en gedurende die avond zowel tijdens als na genoemd tijdstip geen neon- of andere lichtreclame te bezigen. Het Hoofdbestuur vertrouwt, dat men in gemeenten, waar de herdenking op andere tijdstippen plaatsvindt, in vorenvermelde zin daarmede rekening zal willen houden. Alle leden zullen ongetwijfeld het bijzondere karakter der herdenkingsplechtigheden willen eerbiedigen. 15

Film | 1956 | | pagina 17