i Naturama Cinemiracle Resumé 1 a o Z a 1 o o a o _o t w***1 LO 000000 00000 Q00OOOO00OOO baar maken. De variabele anamorfische lenzen (prisma stelsel) zullen naar alle waarschijnlijkheid wel gebruikt kunnen worden. Hetzelfde zal gelden voor de anamorfische Vistavision copieën. die Paramount enige lijd geleden heeft aange kondigd Ie zullen gaan leveren. De expansiefactor zal hier 1.5 zijn; de beeldverhouding na verbreding onge veer 1 2. Voor wat het geluid betreft zal Metro op de Ameri kaanse markt verschijnen met een gecombineerde magne tisch/optische geluidsregistratie. Behalve de vier magne tische sporen zoals die van Je Cinemascopefilms bekend zijn zal de copie een optisch geluidsspoor dragen, dat op de gebruikelijke plaats is aangebracht, doch smaller is dan normaal, omdat zich daarnaast ook nog een magne tisch spoor bevindt. Dit zal ertoe leiden, dat het optische aftastsysteem een kleine wijziging moet ondergaan en dal de projectoren moeten worden uitgerust met transport rollen en tamboers, voorzien van de verkleinde Cinema- scopelanding. Voorts moeten ook de overige bekende demagnetisatie- maatregelen worden genomen. Deze veranderingen zijn echter niet al te ingrijpend en men heeft dan de keuze tussen optisch of magnetisch geluid zonder daarvoor twee verschillende copieën nodig te hebben met afwijkende beeldformaten en wat dies meer zij. De beeldverhouding zal hier bedragen 1 2,35 a 1 2,40: dit komt dus na genoeg overeen met het formaat van optische Cinemascope- copieën. Voor de buitenlandse markt zou Metro zich echter voorlopig blijven houden aan het Perspecta ge luidssysteem. Bij de 65 mm copieën zal Metro gebruik gaan maken van een verbeterd optisch systeem voor stereofonische geluids-reproductie met maar liefst 7 kanalen. Baas boven baas dus. Nadere gegevens hieromtrent ontbreken tot nu toe. Ook Republic heeft thans officieel aangekondigd, dat zij zich in de grootbeeldstrijd zal gaan mengen. Haar systeem zal de naam IV a t u r a m a dragen en er wordf van verteld, dat de voordelen zullen zijn: perfecte foto grafische kwaliteit;afwezigheid van korrel en het ontbre ken van vertekening. Bovendien zou een verbeterde kleu- rentechniek zijn ontwikkeld. Men betracht overigens een grote geheimzinnigheid ten aanzien van het nieuwe systeem. Hel enige dat nog bekend is geworden komt erop neer. dat men gebruik zal maken van een tweeledig lenzenstelsel, dat schijnt af te wijken van de tegenwoordige procédé's. waarbij een basislens en een anamorfisch optiek worden toegepast. De eerste film volgens het Naturama systeem vervaar digd, zal zijn getiteld: ..Maverick Queen". Dit systeem is een vereenvoudiging van het Cinerama- procédé. waarbij zoals bekend wordt gewerkt met drie afzonderlijke projectoren, welke zijn opgesteld in drie afzonderlijke cabines. Een grote Amerikaanse bioscoopmaatschappij heeft thans een transportabele cabine ontwikkeld, waarin de drie projectoren, die voor de projectie van Cineramafilms nodig zijn. worden ondergebracht. De opstelling is zodanig, dal de beide buitenste machines onder een hoek van ongeveer 90° ten opzichte van de middelste projector zijn ge plaatst, waarna zij hun beelden via de spiegels op het doek werpen. Over de practische uil voering van dit systeem staan ons nog geen gegevens ten dienste. Wij geloven echter niet. dat dit systeem voor normale bioscopen van veel belang is. Resumerende kunnen wij wel vaststellen, dat de groot beeldstrijd na een korte adempauze weer in volle omvang is opgelaaid. Met dal al neemt echter het aanlal soorten en maten van copieën gestadig toe en de deskundigen hebben hier en daar reeds als hun mening te kennen gegeven, dat de kans op universele standaardisatie steeds geringer wordt. Men spreekt nu al over 3 of 4 standaardformaten. Ten aanzien van hel geluid blijkt meer en meer. dat de magnetische registratie aan de winnende hand is, hetgeen gezien de kwaliteitsverbetering niet al te veel verwonde ring behoeft te wekken. Door verschillende Europese productiecentra wordt nog steeds gestreefd naar een ver eenvoudigde magnetische registratie, met dien verstande. dal men naast de normale optische geluidsband een of twee magnetische sporen buiten de perforatie wil aan brengen zonder daarbij het formaat van hel filmbeeldje of de perforatie aan Ie tasten. In de Verenigde Staten voelt men hiervoor echter niet veel. Cinerama filmbeeld f1/:! van het totaal) Todd-AO filmbeeld Vista-Vision beeld horizontaal (negatief) O' D O i 1 Q O O 9,5 O 35 -34- 27

Film | 1956 | | pagina 27