Delrama of anamorphoot? Het gaat hier om een soort plasticmateriaal, dal veel overeenkomsten vertoonl met nylon en dat buitengewoon sterk schijnt te zijn. Bovendien is het materiaal aanzienlijk dunner dan de tegenwoordige drager, waardoor ongeveer 35% meer film op een spoel gewikkeld kan worden dan thans het geval is. In de practijk zou dit dus aanzienlijke voordelen kunnen opleveren ten aanzien van transport kosten en opslagruimten. Bovendien zal de slijtage veel geringer zijn. Bij één van de proefnemingen heeft men vastgesteld, dat een copie afgedrukt op het Cronar-maleriaal na 300 vertoningen nog geen enkele beschadiging vertoonde voor wat betreft de perforatie en dat gedurende die tijd geen enkele las behoefde te worden gemaakt of verbeterd. Een normale copie, die men ter vergelijking hetzelfde roulement heeft gegeven, moest gedurende die tijd tweemaal worden ver vangen. Alvorens het nieuwe materiaal definitief in roulatie te brengen heeft men gedurende deze winter nog een aantal si otproefnemingen laten plaatsvinden, teneinde te beoor delen hoe hel materiaal zich bij koude weersomstandig heden gedraagt. De operateurs, die bij de proefnemingen waren betrokken, toonden zich enthousiast over het nieuwe materiaal. Men heeft voor deze materiaalsoort tevens een nieuwe lasmethode ontwikkeld, waarbij wordt gewerkt met zeer dunne tape (plakband), eveneens bestaande uit Cronar- materiaal, welke met een speciale pers op de lasplaats wordt geplakt. Hierover werd reeds het nodige gepubli ceerd in het orgaan van Maart 1955 (pagina 19). ÏJelrama spiegel - anamorphoot Keeds in Mei 1954 hebben wij een aantal bijzonder heden gepubliceerd omtrent het Delrama voorzetapparaal. Zoals bekend betreft het hier een vinding van de Ne derlandse Professor Dr. A. Bouwers, toegepast door de N.V. Optische Industrie „De Oude Delft", waarbij gebruik wordt gemaakt van een combinatie van een cylindrische bolle en een cylindrische bolle spiegel om een anamor- phisch filmbeeld in zijn oorspronkelijke vorm op het doek te brengen. Het Delrama spiegelsysteem biedt het voordeel, dat geen kleurfouten worden geïntroduceerd, hetgeen bij lenzen- en prismastelsels wel steeds enigermate het geval is. Verder biedt Delrama een mogelijkheid om de zogenaamde hori zonkromming, welke men bij projectie onder een hellings- hoek van enige betekenis bij anamorphische lzenzen steeds kan waarnemen, te corrigeren. Ondanks deze voordelen, waarbij nog komt, dat Delra ma goedkoper is dan een lenzen-anamorphoot, hebben wij in de practijk kunnen constateren, dat velen tegen dit Nederlandse product bezwaar maken. Voor een deel wer den deze bezwaren gegrond op het feit, dat het bij toepas sing van een Delrama-systeem noodzakelijk is de projectie openingen van de cabine aanzienlijk te vergroten, daar de stralenbundel, zoals uit de hierbij afgedrukte schets blijkt, door middel van het spiegelsysteem in benedenwaartse richting wordt verplaatst. Als tweede en belangrijkste bezwaar werd dikwijls ge noemd, dat 'het Delrama systeem ten opzichte van het anamorphisch lenzenstelsel een aanzienlijk groter licht- verlies zou opleveren. Inderdaad is in het blad ,,Bild und Ton" van Zeiss Ikon, no. 40 van Maart 1955, een publi catie verschenen, waarin werd beweerd, dat een spiegel- anamorphoot een lichtverlies van 29zou veroorzaken tegen een Zeiss Ikon lenzen anamorphoot slechts 7 een verschil dus van maar liefst 22 ten nadele van Delrama. Daar theoretisch gesproken een spiegelsysteem, waarbij dus uitsluitend gebruik wordt gemaakt van reflectie, min der, althans niet meer, lichtverlies zou moeten opleveren dan wanneer men lenzen gebruikt, werd te dezer zake op ons verzoek enige tijd geleden in een der Amsterdamse bioscopen een vergelijkende proef genomen. Stralengang Delrama (zij aanzicht) 84

Film | 1956 | | pagina 34