Zestig jaar bioscoop Nieuwe Naam- en Adreslijst De Directie van de N.V. Maatschappij Zeebad te Sche- veningen organiseerde op Zaterdag 9 Juni j.1. een bijzon dere filmavond in de Kurzaal te Scheveningen ter herden king van het feit, dat op deze plaats zestig jaar geleden het eerste bioscooptheater in Nederland werd geopend. De bezoekers hebben op deze gedenkwaardige avond nog eens de zestig jaar oude filmpjes kunnen zien. die onze voorouders in 1896 gedurende ruim drie maanden in hel Kurhaus konden bewonderen. Het was hel ..klassieke" pro gramma, dal in hoofdzaak ook al op 28 December 1895 door de gebroeders Lumière in het Grand Café aan de Boulevard des Capucines was vertoond, een gebeurtenis, welke het begin van de ontwikkeling van de cinematografie markeert, zoals de Scheveningse primeur het ontstaan van de cinematografie in ons land inluidde. Als bijzondere attractie bevatte het programma tevens een van de kostelijke trucfilms. die Méliès in 1899 begon te vervaardigen, namelijk .,Le voyage a travers 1'impos- sible". De pianist Sandor Vidak zorgde voor een passende begeleiding. Als hoofdfilm werd vertoond de door de N.V. „Splendal-Filth Ie 's-Gravenfaage uitgebrachte Spaanse film „Muerte de un ciclista" („De dood van een wiel rijder") Bij de aanvang der voorstelling sprak Mr. A. Adama Zylslra, Gedelegeerd lid van de Raad van Beheer van de N.V. Mij Zeebad-Scheveningen, een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen, waaronder Dr. J. Husker, Hoofd van de Afdeling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. D. Bijdendijk, Voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring, Mr. H. L. 's Jacob. Voorzitter van de Sectie Film van de Voorlopige Raad voor de Kunst, de heer Joh. Miedema. Voorzitter van de Nederlandsche Bioscoop-Rond. onder scheiden leden van het Hoofdbestuur en van de Afdelings besturen dezer organisatie, de Bondsdirecteur, heer J. G. J. Bosman, en lal van andere vertegenwoordigers van het Nederlandse filmwezen. De heer Adama Zylstra dankte in hel bijzonder de heer R. Lges. lid van hel Hoofdbestuur en Voorzitler van de Afdeling 's-Gravenhage. voor diens medewerking aan de totstandkoming van het programma van deze avond. In de pauze onthulde de Voorzitter van de Nederland sche Bioscoop-Bond, de heer Joh. Miedema. een aan de zeezijde van het gebouw in de wand aangebrachte gedenk steen, waarbij hij de verzamelde genodigden als volgt toesprak: „Als in de gevel van een al sedert jaren bestaand gebouw een gedenksteen wordt aangebracht, dan kan men er vrij wel zeker van zijn dat dit gebeurt om de argeloze voorbij ganger te confronteren met een of ander feit van histori sche betekenis, meestal de geboorte of het overlijden van een beroemde persoonlijkheid. De eenvoudige plechtigheid waarvoor wij hier zijn samengekomen, vormt hierop geen uitzondering, want wij willen hier herdenken dat voor zestig jaren de eerste bioscoop in Nederland geopend werd onder auspiciën van het Scheveningse Kurhaus. Immers het programma van de Cinématographe Lumière, dat, in gaande Dinsdag 9 Juni 1896 dagelijk in La Salie de Théatre werd vertoond, had reeds de regelmaat van de huidige bioscoopvoorstellingen. Er waren liefst twee mid dagvoorstellingen en twee voorstellingen gedurende de avond. Flke voorstelling duurde circa 25 minuten, waar voor de abonné's van het Kurhaus 40 cent en de niet- abonné's 50 cent hadden te betalen; entreeprijzen waarbij de huidige dus in het niet vallen. Men kan erover twisten of in het Kurhaus de film voor hel eersl werd gebracht, aangezien in verschillende cabaret- gelegenheden films werden vertoond bij wijze van attractie. Zeker is. dat hier de eerste voorloper van het Nederlandse bioscoopbedrijf werd gevestigd, gezien de regelmaat der vertoningen en het karakter van de exploitatie. Wel mogen wij dan hel vorige jaar in Arnhem mei grote plechtigheid het diamanten jubileum van Lumières vinding hebben herdacht, thans herdenkt men het zestigjarig be staan van het bioscoopbedrijfdit had naar onze mening in geen meer illustere gelegenheid een aanvang kunnen nemen dan in dit spectaculaire gebouw. Ongetwijfeld heeft de kermis mede de verdienste gehad. dat zij de film in de eerste bewogen tijd nader tot het publiek heeft gebracht. Dat nochtans haar wieg op de kermis zou hebben gestaan is èn door de exploitatie van Lumière zelf op de Boulevard des Capucines èn door het Kurhaus hier voldoende weersproken. De entree van de film op dit toen reeds bij uitstek cosmopolitische strand betekende het ontstaan van een nieuwe bedrijfsvorm in ons land, naast die van het toneel, concert en de uitgeverij, namelijk die van het film- en bioscoopbedrijf. Uit dit eerste begin groeide in amper zes decennia een bedrijf, dal jaarlijks aan ruim 65 millioen bezoekers ont spanning biedt en waarin duizenden een bestaan vinden. De eerste bioscoop van toen heeft zich in ons land ver menigvuldigd tot de 528 van nu met 250.000 zitplaatsen. Onder deze bioscopen bevindt zich nog altijd het Kurhaus, dat onder de vele Muzen welke het gastvrijheid verleent ook de film als een graag geziene gast huisvest. Met dit feil feliciteer ik gaarne de directie van de Maatschappij Zeebad-Scheveningen N.V. Ik dank in hel bijzonder de heer Adama Zylstra voor zijn initiatief om deze heuglijke gebeurtenis luister bij ie zetten door hel aanbrengen van deze steen, een daad waar mede hij ons allen aan zich heeft verplicht. Dames en Heren, ik verricht de onthulling gaarne uit naam van het gehele Nederlandse film- en bioscoopbedrijf en ik wens dit bedrijf, dat nog midden in zijn ontwikkeling staat, een grote toekomst toe, waaraan, naar ik hoop, ook het Kurhaus ten volle deel zal hebben." De gedenksteen is uitgevoerd in zwart Zweeds graniet en draagt de volgende inscriptie: „In dit gebouw werd op 9 Juni 1896 het eerste bio scooptheater in ons land Cinématographe Lumière geopend." Verschenen is de nieuwe naam- en adreslijst van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, welke inmiddels aan alle leden, de donateurs en de bioscoopreclame-exploitanten is toegezonden. Extra exemplaren kunnen worden besteld tegen betaling van 2.per stuk. Verder is een beperkte hoeveelheid gekartonneerde lijsten a 3.beschikbaar. 13

Film | 1956 | | pagina 15