Frankrijk Groot-Brittannië Aanzienlijke belastingverlaging voor speciale voorstellingen voor „jeugd en gezin" Precaire situatie van het filmbedrijf Kwijnende exploitatie 22.500) voor de drie beste korte Duitse films en nog eens 10.000 DM extra voor de beste van deze drie. In ge- val van kleurenfilms worden deze premiën met 50 verhoogd. Voorts een premie van 20.000 DM 18.000) voor de film welke op bijzondere wijze het democralische denken bevordert en een verdere DM 20.000 voor de film welke in het bijzonder de Europese idee propageert. De schrijver van het beste draaiboek voor een speelfilm wordt met 20.000 DM 18.000.— beloond, de beste jonge hoofdrolspeler en speelster alsmede de beste vertol king van een bijrol, ieder met 10.000 DM (ƒ9.000). Aan de beste lange documentaire wordt een prijs van 100.000 DM toegekend, welke in geval van een kleurenfilm mei 50 wordt verhoogd. 5. Een verdere 500.000 DM (ƒ450.000) wordt ter be schikking gesteld onder meer voor de ontwikkeling van filmideeè'n en draaiboeken, de bevordering van de docu mentaire filmproductie, steun aan wetenschappelijke en culturele instellingen betreffende de film enz. Voor zover niet alle premiën in de eerste vier groepen worden toegekend, zullen de gelden gebruikt worden voor de algemene stimulansen, waarin dit plan voorziet. Krachtens een het vorige jaar uitgevaardigde ministe riele maatregel wordt een aanzienlijke belastingverlaging toegekend voor speciale voorstellingen, welke door bio scoopexploitanten of wettelijk erkende verenigingen ter bevordering van het gezinsleven worden georganiseerd voor jeugd en gezin. Hel zal een ieder duidelijk zijn, dat men door deze voorstellingen vooral hel bioscoopbe zoek in gezinsverband wil bevorderen, een streven dat tol dusver vooral in de Angelsaksische landen grole steun heeft ondervonden van het verenigingsleven, inzonderheid van de grote vrouwenorganisaties. Zoals bekend wordt de vermakelijkheidsbëlasting in Frankrijk progressief en over wekelijkse recette-ontvang sten geheven. Voorstellingen voor „jeugd en gezin"' zijn geheel van belasting vrijgesteld tot een bedrag van frs. 80.000 (ƒ864) per week. terwijl voor het bedrag der- recettes tussen de frs. 80.000 en frs. 100.000 (ƒ1.080) slechts het halve belastingtarief geldt. Als voorwaarde voor deze reductie is gesteld, dat de exploitant in deze speciale voorstellingen voor „jeunesse et familie"" uitsluitend films vertoon!, welke op de lijst zijn geplaatst door een commissie gevormd uit vertegenwoordigers van de Ministeries van' Onderwijs, Binnenlandse Zaken. Openbare Gezondheid. Financiën en Economische Zaken. Een eerste voorlopige lijs! van rond 550 hoofdfilms is einde Februari j.1. gepubliceerd, met welke publicatie de onderwerpelijke ministeriële beschikking in werking is getreden. Er zijn onderwerpen, welke alle geledingen van hel Britse filmbedrijf op het ogenblik ernstig bezighouden, te weten: de voortdurende daling van het bioscoopbezoek, de stijgende kostenfactor, de noodzakelijkheid voor de exploitanten om tot aanzienlijke investeringen voor mo dernisering van zaal en vernieuwing van apparaten over te gaan. de noodzaak voor de producenten om nieuwe technieken toe te passen, de groeiende concurrentie van de televisie en last but not least de buitengewoon hoge vermakelijkheidsbelastïng. Het is geen geheim, dat de situatie in hel Britse film bedrijf niet bepaald rooskleurig is te noemen. Gedurende de laatste tien jaren heeft het doorlopend met financiële moeilijkheden te kampen gehad, moeilijkheden welke ten dele een lijdelijke oplossing vonden door de inspanning van hel bedrijf zelf. ten dele ook door overheidshulp. Grises kunnen zich in alle takken van een filmbedrijf voordoen, maar hel zorgwekkende van de Britse situatie is, dal er het laalsle decennium een geleidelijke maar voortdurende verslechtering valt te constateren, welke door Overheidsmaatregelen weliswaar enigszins is geremd maar niet tot staan kon worden gebracht. Hel Britse publiek is zeker filmminded. In 1954 telde men 1276 millioen bioscoopbezoekers, dal wil zeggen 25 millioen kaartjes per week. Maar hoe hoog dit aantal ook schijnt, het is toch nog altijd 559 millioen lager dan dat van 1916. Hel bioscoopbezoek is in de tussenliggende jaren van 1635 millioen onafgebroken gedaald lol 1276 millioen en liep in 1955 en in het eerste kwartaal 1956 nog verder terug. Van de rond 4500 bioscopen hebben er 2018 een zetel- eapaeileil van 750 of minder. De bruto-entreeprijs van deze theaters is in de periode 194654 van 17,3 pence l 0.77) tot 20.7 pence (ƒ0.9212) gestegen, dal wil dus zeggen met slechls 3,4 pence (f 0,1512). terwijl de netto entreeprijs (brutoprijs verminderd met belasting) in de zelfde tijd van I l.l pence 0.194) opliep tot 13,4 pence (ƒ0,5963), «lus met slechts 2,3 pence (ƒ0,1023). De vermakelijkheidsbelasting is weliswaar formeel een verteringsbelasting welke door de bioscoopbezoeker wordt betaald, maar onder dergelijke ongunstige omstandighe den wordt zij bij een stijging van kosten en lonen in de practijk tot een belasting van het bedrijf zelf. Als gevolg van de moeilijke situatie hebben de grote circuits Bank (Gaumont en Odeon), Associated British, Essoldo. Granada besloten de entreeprijzen met ingang van 25 Juni te verhogen, mei uitzondering van de prijzen voor kinderen en gepensionneerden. Het betreft hier eeti vrij gevoelige stijging, inzonderheid van de goedkoopste plaatsen. De entreeprijs van 1 s. f 0,534) is verhoogd tol 1 s. O ,1. 0.801): die van 1 s. 6 d. I f 0.801 tot I s. 10 d. (ƒ0,979); die van 2 s. I d. f 1.246) tot 2 s. 9 d. 1,4685) en die van 3 s. 2 d. l 1.691) lot 3 s. 6 d. (J 1,869). Hogere prijzen blijven vooralsnog ongewijzigd. Deze prijzen zijn door de Ginemalograph Exhibitors' Association, de bedrijfsorganisatie der exploitanten, mede gedeeld, welke echter niet alle kleinere onafhankelijke exploitanten omval, welke gedeeltelijk in een andere ver eniging zijn georganiseerd. Deze laatste organisatie heeft verklaard dat haar leden zelf dienen te beslissen of zij nel voorbeeld van de grote concerns zullen navolgen. Vele bioscoopexploitanten hebben hun dalende recettes moeten compenseren door de verkoop van producten en verversingen, welke in feite niets te maken hebben met hun eigenlijke taak. namelijk hun publiek ontspanning te bieden door middel van de film. Een niet onaanzienlijk 25

Film | 1956 | | pagina 26