Italië Festival van Edinburgh Moeilijkheden over een nieuw reglement voor de Biënnale Pierrot. <ie ..hoofdrol' in de hleiirentekon- film „DE KRING OM 1)1. MAAN" van Martin Toonder Aantal uitgebrachte films Waarschijnlijk winstgevend Waarschijnlijk winstgevend zonder uitkering uit het hulpfonds Verlies op 70% distributiegaranties Verlies op 70% distributiegaranties zonder uitkering hulpfonds Percentage der kosten naar schatting verhaalbaa Percentage der kosten naar schatting verhaalbaar zonder uitkering hulpfonds 952 1953 1954 14 40 35 20 15 12 II 8 2 21 15 14 25 21 22 92 103 Hl 67 KI 61 Dit overzicht toont aan, dat deze aanzienlijke groep films zelfs met uitkering uit liet productiefonds verlies geleden heeft. De vier grote bedrijfsorganisaties van liet Britse film wezen hebben er de aandacht van de regering op gevestigd, dat verwacht moet worden dat het bedrijf het komende jaar geconfronteerd zal worden met een ernstige crisis. Uiter aard drukt de vermakelijkheidsbelasting op alle gele dingen van het filmbedrijf verhoudingsgewijze even zwaar, maar haar uitwerking is in de practijk inzonderheid funest voor de kleine exploitant, die slechts over geringe middelen beschikt. Honderden van deze kleine onderne mers staan in Engeland voor het dilemma om nu te liquideren indien zij daartoe althans de mogelijkheid hebben en te redden wat nu nog te redden valt, dan wel vol te houden in de hoop dat de Overheid oog zal hebben voor hun kritieke situatie. Een drastische verla ging van de vermakelijkheidsbelasting zal daarom nood zakelijk zijn wil het bedrijf aan de groeiende moeilijkhe den het hoofd kunnen bieden en wil de nationale pro ductie de volgende moeilijke jaren overleven. Onder de titel „De levende film'' zal van 19 Augustus tot 9 September a.s. te Edingburgh het Xe Internationale Filmfestival worden gehouden in het kader van het Inter nationale Festival van Muziek en Drama. Deze manifestatie is erkend door de Internationale Federatie van Verenigingen van Filmproducenten en wordl georganiseerd door het Edingburgh Film Guild mei steun en medewerking van hef British Film Institute, diverse regeringsinstanties en nationale organisalies. Elke film, welke voor vertoning wordt uitgekozen, ont vangt een Diploma van Verdienste of een Bewijs van Deelneming. Gedurende de derde week van hel Filmfestival, namelijk van 2 tot 9 September, wordl door de Fédération Inter nationale du Film sur 1'Art een internationale competitie gehouden voor films over kunst. Voor de eerste maal zal daarbij de door deze organisatie ingestelde „Prix du meilleur film sur Part" op dit festival worden uitgereikt. films kunnen vóór 23 Juli ter keuze worden ingezonden aan het British Film Institute, 164 Shaftesbury Avenue. London W.C. 2. Naar aanleiding van de meningsverschillen welke over de Biënnale 1955 waren ontstaan, heeft de Italiaanse regering nog het vorige jaar een commissie ingesteld met de opdracht een nieuw reglement voor dit Venetiaanse filmfestival samen te stellen. De commissie is aan het begin van het jaar met haar taak gereed gekomen en heeft een regeling ontworpen, welke op enkele principiële pun ten afwijkt van de voor internationale festivals gebruike lijke reglementeringen. Op de eerste plaats worden de in Ie zenden films niet meer door de deelnemende landen zelf aangewezen, maar daartoe door de festivalleiding uitgenodigd. Bovendien zal het aantal per land uit te nodigen films niet in verhouding staan tot de totale productie van dat land; vroeger hadden landen met een jaarproductie van meer dan honderd films het recht om twee films in te zenden. Hierdoor zou men willen bereiken, dat een uit kunstzinnig oogpunt belang rijk festival tot stand komt. Velen betwijfelen of de festi valleiding hierin zal slagen, aangezien de moeilijkheid van de keuze van in te zenden, films van het landelijke plan verplaatst wordt naar de boezem van het festivalbe- 27

Film | 1956 | | pagina 28