Oostenrijk Tweede Internationale Filmwetensehappelijke Week Opera in film, radio en televisie stuur, dat naar deze twijfelaars beweren in feite de mogelijkheid in handen heeft door zijn keus van te voren het verloop èn ook de uitslag van het festival te bepalen. Intussen heeft de Internationale Federatie van Vereni gingen van Filmproducenten haar goedkeuring gehecht aan deze regeling, welke het aantal te vertonen films van twee tot één per dag reduceert. Ten aanzien van het door de Motion Picture Association of America aangevoerde bezwaar dat het feit, dat de beslissing over de deelneming geheel in handen zou worden gelegd van een uitsluitend uit Italianen bestaande commissie, niet in overeenstem ming zou zijn met het door de Federatie vastgestelde festi valreglement, heeft laatstgenoemde organisatie ontken nend geantwoord. Het zou in de bedoeling liggen, dat de commissie de landelijke organisaties op filmgebied zou uitnodigen om „voorlopig" films in te zenden welke zij geschikt voor Venetië achten en dat deze films de bijzon dere aandacht van de commissie zouden hebben. Verder zouden de individuele verenigingen worden verzocht haar mening kenbaar te maken ten aanzien van de aldus inge zonden films. Voor de M.P.AA, doet zich bij een dergelijke proce dure echter de moeilijkheid voor, dat zij geen zeggen schap heeft over de films van de zogenaamde ..indepen dent producers", die niet bij deze organisatie zijn aange sloten. Inmiddels heeft de M.P.A.A. officieel medege deeld, dat zij van deelneming afziet, maar Twentieth- Century-Fox heeft laten weten, dat zij films zal inzenden, onverschillig wat de overige „major companies" zullen doen. De Biënnale van de speelfilms begint op 27 Augustus en zal twaalf dagen duren. Zoals reeds medegedeeld zal slechts één hoofdfilm per dag worden vertoond en wel in een avondvoorstelling. Aan de Biënnale van de speel films gaat die van de kinderfilms, documentaire- en bij- films vooraf. Aanmeldingen moeten uiterlijk 31 Mei zijn geschied. De copiën van de door de festivalcommissie Lot deelneming uitgenodigde films moeten uiterlijk 10 Augus tus zijn ingezonden. Door afschaffing van de troostprijzen en de prijzen voor speciale verdiensten is het aantal bekroningen be perkt tot drie, te weten een „Gouden Leeuw van St. Mar- cus" voor de beste film en twee Graaf Volpf'-bekers respectievelijk voor de beste vrouwelijke en mannelijke vertolking van een hoofdrol. Wel zal iedere deelnemende film een „diploma" ontvangen, waarop de jury haar oordeel te kennen geeft. In Januari van dit jaar heeft de in 1952 opgerichte „Oesterreichische filmwissenschaftliche Gesellschaft" welke zich wijdt aan de bestudering van de problemen welke met de film verband houden, in een buitengewone ledenvergadering tot uitbreiding van haar werkzaamheid besloten met name door het in het leven roepen van een ..Sectie Filmeconomie" ter bestudering van de economi sche problemen van de film. In verband hiermede is de naam dezer vereniging gewijzigd in „Oesterreichische Ge sellschaft für Filmwissenschaft und Filmwirtschaft" en is haar werkzaamheid thans verdeeld over twee afdelingen, te weten de „Sectie Filmwetenschap" en de „Sectie Film economie". De aanleiding voor deze uitbreiding is te vin den in het feit, dat de Duitse en Oostenrijkse beoefenaars van de filmwetenschappen het begrip „filmwetenschap" veel ruimer zien dan bijvoorbeeld het Instituut voor Filmologie te Parijs, dat zijn taak in hoofdzaak beperkt tot het onderzoek naar de invloed van de film. De werkgroep Filmstatistiek en Filmdocumentatie van dit Oostenrijkse filminstituut heeft in de afgelopen jaren statistisch en ander materiaal verzameld en geordend en voor het geïnteresseerde publiek toegankelijk gemaakt. Tevens is een begin gemaakt met de bestudering van dit materiaal. De resultaten van deze onderzoekingen zullen te zijner tijd worden gepubliceerd en zullen onder meer een „Geschiedenis van de Oostenrijkse Film" omvatten. Reeds enige jaren in voorbereiding is de uitgave van een „Kleines Lexikon des österreichischen Films", welks pu blicatie binnen niet al te lange tijd tegemoet kan worden gezien. Ook op organisatorisch gebied is de Oesterreichische Gesellschaft für Filmwissenschaft und Filmwirtschaft werkzaam. Zo verzorgde zij onder meer in opdracht van het Ministerie van Handel de deelneming van Oostenrijk aan de Biënnale te Venetië en het Internationale Festival van Berlijn. In hel kader van de „Wiener Festwochen 1956". welke Ier gelegenheid van het tienjarige jubileum van het feit dat in 1946 de eerste na-oorlogse Oostenrijkse film werd geproduceerd van 3 tol 17 Juni plaats vonden, heeft de Oesterreichische Gesellschaft de „Tweede Internatio nale Filmwetensehappelijke Week" van 2 tot 10 Juni te Wenen gehouden. Het programma bevatte onder meer onderwerpen als: filmkunst; filmwetenschap; film en muziek; filmvorming bij de jeugd; filmeconomie; proble men en grondslagen van de filmstatistiek en het markt onderzoek enz. Ter gelegenheid van deze filmwetensehappelijke week en van de viering van het vorenvermelde jubileum werd door de Oesterreichische Gesellschaft een filmtentoonstel- ling georganiseerd onder de titel „Zehn Jahre neuer oslerreichischer Film". Delegaties uit onderscheiden Europese landen hebben deze filmwetensehappelijke week bijgewoond. Dr. J. M. L. Peters, Directeur van het Nederlands Filminstituut en Secretaris van de Stichting Film en Jeugd, vertegenwoor digde beide instellingen op deze internationale bijeen komst. In het kader van de Salzburger Festspiele zal tussen 27 Augustus en 2 September een eerste internationale conferentie worden gehouden over het onderwerp „Opera in film, radio en televisie". Deze conferentie wordt georganiseerd door de Inter nationale Muzie.kraad in samenwerking met de Oosten rijkse radio, de provincie Salzburg, de leiding van het Salzburger Festival en de Unesco. Deskundigen uil Europa en de Verenigde Staten van Amerika zullen zich bezighouden met opera's, welke de laatste tijd werden opgevoerd in films, radio en televisiestudio's. Tezamen zullen zij de problemen, bespreken van technische en kunstzinnige aard, welke zich voordoen bij de productie van opera's voor deze media. Te gelijker tijd zal er een Festival van Operafilms worden gehouden, waarop nieuwe films uit de Verenigde Staten, Groot-Britlannië, Italië en de Sovjet Unie zullen worden vertoond. 28

Film | 1956 | | pagina 29