Tsjecho-Slowakije Verenigde Staten Festival van Karlovy Vary Filmbedrijf wint anti-trustproeedure Internationale tentoonstelling van de filmindustrie Blijkens een recente mededeling van de Internationale Federatie van Verenigingen van Filmproducenten heeft deze organisatie thans het IXe Internationale Filmfestival van Karlovy Vary (Karlsbad) officieel als festival erkend, wat zeggen wil. dat door de leden van alle aangesloten be drijfsorganisaties films naar deze manifestaties kunnen worden gezonden. Dit festival zal direct noch indirect een politiek karakter hebben. De met de organisatie belaste leiding heeft de F.I.A.P.F. de verzekering gegeven dat het niet-politieke karakter van dit festival niet alleen zal blijken uit de naam en de motivering der bekroningen, maar ook door uitsluiting van iedere manifestatie betreffende de strijd voor de vrede of het verzamelen van handtekeningen voor dit doel met inbegrip van het houden van openbare ver gaderingen gedurende de vertoning van films in open- luchtbioscopen of andere openbare bijeenkomsten. Het festival zal van 12 tot 29 Juli worden gehouden. Ieder land kan deelnemen met één speelfilm van normale lengte, een kortere film en drie documentaire- of poppen- films, welke nog niet op een internationaal festival zijn vertoond. Alle films worden in originele versie vertoond, maar de leiding heeft het recht haar van Tsjechische voettitels te voorzien. De tijdens het festival vertoonde copieën moeten na afloop aan het archief van de Tsje chische staatsfilmmaatschappij worden afgestaan. Uitgeloofd worden een hoofdprijs en vier bijzondere prijzen, alsmede verdere prijzen voor bijzondere prestaties als draaiboek, regie, vertolking, camera, montage, decor en muziek. Voorts zullen onderscheidingen worden uit gereikt voor de beste jeugdfilm, documentaire-, weten schappelijke- en poppenfilm. Op 5 December 1955 heeft het United States Federal Court voor het Southern District of Californië vonnis gewezen in een door het Ministerie van Justitie van de Verenigde Staten tegen het Amerikaanse filmbedrijf aan gespannen procedure, welk vonnis slechts als een vol komen overwinning voor het filmbedrijf kan worden ge zien, aangezien het departement in kwestie einde Maart jl. officieel heeft medegedeeld tegen bedoelde rechterlijke beslissing geen beroep te zullen aantekenen. Duizenden bioscoopexploitanten in de Verenigde Stalen hebben op hel vernemen van deze uitspraak een zucht van verlichting geslaakt, omdat zij zich daardoor verlost wisten van een dreiging, welke hun gedurende drie jaar boven het hoofd had gehangen. Het Ministerie van Justitie had op grond van de Sherman Anti-Trust Act een aanklacht ingediend tegen een aantal van de voornaamste filmdistributiemaatschap pijen, welke inhield, dat deze verhuurkantoren de Verhuur van 16 mm filmcopieën beperkten en zij op grond van de wet gedwongen moesten worden deze distributie ook open te stellen aan andere dan filmtheaters met name aan de televisie, hotels, bars, cafetaria's, enz. enz. Het curieuze van deze procedure was, dat zij weliswaar aangespannen werd legen filmverhuurders, maar in feite gericht was tegen de exploitanten en het Ministerie heeft zich daarom veel moeite gegeven de Amerikaanse exploi tanten de rol van béte noire in deze zaak op te dringen zoals de rechters in bun uitspraak letterlijk constateerden waarin het echter niet geslaagd is. De gehele procedure was als hel ware opgebouwd rond wat men een ..juridisch foefje" zou kunnen noemen, in casu het 16 mm formaat. Het Ministerie van Justitie! waagde hel natuurlijk niet te eisen, dat de filmmaatschap pijen 35 mm copieën aan de televisie, hotels, bars, café- taria's en wat al meer zouden leveren, maar vroeg de rechtbank slechts vast te stellen, dat de 16 mm distributie ..beperkt" werd -- wat in strijd met de anti-trustwetten zou zijn en dus ook open moest zijn voor anderen, met inbegrip van de televisie. Het Ministerie van Justitie heeft wat men noemt de kous op de kop gekregen, want de rechtbank heeft er zich niet toe bepaald de beschuldigden van de telastelegging vrij te spreken, maar heeft tevens kans gezien de argu menten van het Departement zo grondig te ontzenuwen, dat de juridische deskundigen reeds terstond na de uit spraak van oordeel waren, dat het vonnis maar heel weinig kansen open liet voor een voor het Departement succesvolle behandeling in cassatie. Zonder omwegen beeft de rechtbank in zijn overwe gingen gesteld, dat welke beperkingen door de filmmaat schappijen ook aan de verhuur van haar films aan niet commerciële plaatsen en de televisie waren gesteld, dit redelijke regelingen waren op grond van gezonde eco nomische overwegingen en geen schending van de anti- trustwetten betekenden. „De Regering", zo heet het in bet vonnis, ..heeft de gehele politiek van de producenten met betrekking tot de 16 mm distributie gekarakteriseerd als een ..boycot" legen bepaalde typen van filmvertoning. Hiermede kunnen wij niet instemmen en evenmin met de bewering van de Regering, dat het de plicht van de producenten zou zijn om de televisie te voorzien van hel ontspanningsmateriaal dat zij nodig heeft. Het is niet de functie van een particulier bedrijf om zijn product aan een nieuw gekomen afnemer te leveren, die tevens een concurrent is, en zijn belangen in de voort durende existentie van zijn oude afnemers, voor wie bet standaardproduct op de eerste plaats wordt vervaardigd, in gevaar te brengen". Tot deze bondige conclusie komt de rechtbank na tal van overwegingen. Van 20 tol 2! September a.s. zal te New York de ..Motion Picture Industrv's International Show"" worden gehouden in hel ..New York Coliseum", onder auspiciën van de Theatre 'Equipmenl Supply Manufacturers Asso ciation (TESMA), Popcorn Concessions Association (PCA), Theatre Equipment Dealers Association (TERA) en de Theatre Owners of America (TOA), de grootste organisatie dei bioscoopexploitanten in de Verenigde Stalen. Inlichtingen worden verslrekt door: Mr. Merlin Lewis, Executive Secrelary, Theatre Equipmenl Supply Manu facturers Association. Ine. 1475* Rroadwav. New York 36 \.Y. 29

Film | 1956 | | pagina 30