Station Bainéairs Deux Concerts par la Musique militaire italienne „Banda rossa di San Sevem" de handelsnaam voor de Armat-Edison projector in Koster en Bial's Music Hall. Herald Square, 34th Street. New York City. Amerika's eerste filmtheater. Met deze gebeurtenis werd het projecteren van films zoals wij die nu kennen in de Verenigde Staten een commerciële realiteit. De vertoonde filmpjes, welke een geweldig succes oogstten, waren nog maar vijftien meter lang, maar reeds op 3 Mei d.a.v. deelde de „New York Herald" mede, dat spoedig films vertoond zouden worden van vijfenveertig en zelfs honderdvijftig meter lengte. Deze filmvertoningen, welke in een snel tempo tot tal van andere concertzalen en variététheaters in de Verenigde Staten werden uitgebreid, hadden zoveel succes, dat binnen zes maanden meer dan tachtig Vitascope-projec- toren aan adspirant- bioscoopexploitanten werden afge leverd. Met recht kan men hier inderdaad van ..bioscoop"- exploitanten spreken, omdat Edisons commerciële agenten opzettelijk het. woord ..vita als latijns equivalent voor „bios" gekozen hadden en „vitascope" in wezen dus precies hetzelfde betekende als het uit Europa overge waaide „bioscope", welke naam spoedig door andere Amerikaanse ondernemers werd gebruikt, zoals ook itagraph" en ..Biograph Bijna twee maanden later, namelijk in Juni .1896. kwam ook de cinématographe Lumièrë zijn debuut in New York maken en wel in Keith's 14th Street Theatre, Union Square. Dit debuut was een verdere stimulans zowel voor publiek als technici en ondernemers. Van meel af aan bestond er dus al een internationale uitwisseling van films, omdat de film van haar primi tiefste begin af niet het bezit was van één volk maar het gemeengoed van onderscheiden volkeren, welke misschien slechts weinig wisten van elkanders opvattingen en levens wijze, maar alle de universele taal van de film konden verstaan. Natuurlijk was men er zich toen nog niet van bewust, dat er een nieuw medium was ontstaan, dat voorbestemd was om een belangrijke rol in de samenleving te gaan spelen. Het ontbrak deze nieuwe vorm van ontspanning in die eerste jaren zelfs nog aan een eigen naam, welke voor het publiek een vastomlijnd begrip kon betekenen en zodoende een zekere aantrekkingskracht kon uitoefenen. Gewoonlijk noemde men de filmvertoningen naar het ge bezigde apparaat, zoals bijvoorbeld kinematograaf of biograaf. In de Angelsaksische landen werden ze veelal aangeprezen als ..animated pictures". ..living pictures" of ..moving pictures", Het zou na dit eerste optreden nog ruim zes jaar duren voordat een vindingrijk exploitant van een van de eerste permanente bioscopen in New \ork de magische term „Electric Theatre" zou bedenken. En hoewel er behalve de gewone zaalverlichting aan de film vertoningen niets electrisch was men bezigde nota bene kalklicht voor de projectie werkte het woord op de verbeelding van het publiek en gedurende het volgende decennium werd ..Electric Theatre" in de Angelsaksische landen een algemeen begrip, de gangbare term waarmede de filmbezoekers hun geliefkoosde ontspanning aan duidden. Maar toen was de film al geen zuigeling meer en had haar economische basis, haar eigen techniek en publiek verworven. Hoe men er in ons land toe gekomen is om aan ..bioscoop" de voorkeur te geven, zal men wel nooit te -K3<S§ MAJRDI, O Juin 1890. §3-e- 1. Ouverture 2 Cavalleria 3. Fantaisie piacr 1. L'arroseur. 2. Le bassin de 3. Départ pour mer. sous la direction de Maestro EUGENIO SORRENTINO, du Conservatoir De 3 heures a 4 heures rt» ■'- zu Coriolan L »«"D rusticana, Intermev" .~ui«s '/i du soir, il ne sera plus délivré de sorties. «u pres de l'entrée du Kursaal. -, .c3ies disponibles, on est prié de s'adresser au bureau d'abonnement. ...mins a 7 heures du soir, et qui portent la mention tLibre», sont a la disposition du public. IC Dans la Salie de Theatre. fM Mirdi, juli at pais tem Iw jours, de 2 haar» a 5 heures de l'apres-aldl, et de 8 huret a 10 hearei 'I, da soir LB OINÖMATOGRAPHB L.UMIÈRE Proiramme. 7. Le jeu de boules. 8. Bains de mer. 9. L'arrivée du train. 4. Le repas de bébé. s Tuileries. 5. Les chèvres au pare de latête la promenade en dor a Lyon 6. La partie de eartes. Prix d'entrée pour les abonnés du Kurhaus, 40 cents; pour les non-nbonnés dn Kurhaus, cents Chaque séance sera de vingt minutes environ. 10. Vue d'une rue a Lyon. 11. Sortie de 1'usine Lumière. 12. Le défilé du Regiment. rragmeni van een facsimile pan hel ..ojjicieel programma van het Kurhaus voor 9 Juni /896, dal het optreden van ..Le Cinématoaraphe ÏAimière vermeldt.

Film | 1956 | | pagina 9