Een automatische assistent-operateur Brandweerdiploma's Amsterdam De Engelse onderneming C. B. Kalee is enige tijd gele den op de markt verschenen met een apparatuur, genaamd Projectomatic. waarmede een deel van de werkzaamheden der operateurs langs electrische weg automatisch verricht kan worden. Dit apparaat, dat mede tot stand is gekomen als gevolg van het ook in Engeland bestaande ernstige tekort aan geschoolde operateurs, kan onder andere de volgende han delingen verrichten: 1. openen en sluiten van het voordoek; 2. in- en uitschakelen van de /aalverlichting; 3. in- en uitschakelen van de aandrijfmotor der projec toren Projectomatic ae automatische assistent van ae operateur 1. in- en uitschakelen der booglampen; 5. overschakeling beeld/geluid: 6. omschakeling van film op gramofoon respectievelijk bandrecorder: 7. verandering van de kaderafdekking van het projectie scherm voor de verschillende beeldformaten; 8. in- en uitschakeling van eventuele voetverlichting in de toneelopening. Alle hiervoor noodzakelijke schakelingen worden ver richt met behulp van de in de hierbij afgedrukte afbeel ding duidelijk zichtbare trommel, waarin afstelpennen aangebracht kunnen worden. Onder andere door middel van een klok kunnen verschillende handelingen op de daarvoor gewenste tijd worden ingesteld. Voor het over nemen van de ene machine op de andere moet de film langs de randen op enige plaatsen aan het eind van de acten worden voorzien van een speciale soort electrisch geleidende lak, waarmede de nodige schakelingen worden bewerkstelligd. Eveneens is het mogelijk om tijdens het bedrijf de in stallatie op handbediening over te schakelen. Bij de aan wezigheid van een projectomatic-installatie heeft de opera teur tot taak op het goed functionneren daarvan toe te zien, waarbij hij voorts belast blijft met: a. het inzetten van de films respectievelijk het terugspoe len daarvan; b. het controleren en verwisselen van koolspitsen; c. het controleren van de beeldscherpte; d. het verwisselen van gramofoonplaten respectievelijk de banden van de recorder; e. de verzorging van de projectieplaatjes en eventuele andere werkzaamheden, die van geval tot geval nodig kunnen zijn. Daar het aantal handelingen, dat automatisch kan worden verricht per bioscoop verschillend is. zijn diverse uitvoeringen van de installatie verkrijgbaar. Bovendien schijnt in Engeland de mogelijkheid te bestaan de projec tomatic te huren. Volgens de ervaringen, die men in Engeland reeds heeft opgedaan, is de werking van de automatische assistent- operateur alleszins bevredigend. De prijs der apparatuur bedraagt circa 9000, Het verheugt ons op deze plaats te kunnen mededelen, dat door de Amsterdamse Brandweer op grond van reeds geruime tijd geleden ingediende verzoeken is besloten per 1 September 1956 de plaatselijke brandweerdiploma's af te schaffen en in de plaats daarvan de operateurs diploma's, welke door de Stichting „Instituut voor Oplei ding van Technisch Bioscooppersoneel" worden uitge reikt, te erkennen. De controle op de bevoegdheden van de operateurs zal plaatsvinden aan de hand van het bekende werkboekje, dat iedere operateur volgens artikel 1 van de Loonrege- ling voor het Bioscoopbedrijf moet bezitten. Door dit besluit worden thans overal in het land de officiële operateursdiploma's ook door de Brandweerau toriteiten erkend, hetgeen een waardige bekroning is van de werkzaamheden, die thans gedurende 10 jaar ten be hoeve van de operateursopleiding in Nederland worden verricht. IS

Film | 1956 | | pagina 13