Operateiirscursus 1957 Jubileum Bioscoopreclame- Exploitanten Philips Todd-AO aftastinrichting voor 10 magnetische geluidssporen. De buitenste 6 sporen zijn voor 70 mm filmde lager gelegen 4 sporen voor 35 mm Cinemascope film (magnetisch) genoemd en dat voor de toepassing van dit systeem in bestaande Nederlandse bioscopen vrijwel steeds ingrijpen de verbouwingen noodzakelijk zullen blijken. Hoewel de universaliteit van het systeem hier tegenover staat, is het zeer de vraag, of dergelijke investeringen voor de bio- scopie in ons land economhch verantwoord geacht zouden kunnen worden. Buiten het Todd-AO systeem bood het cinematografische gedeelte van de Photokina slechts weinig nieuws. Behalve een keur van de verschillende nieuwe projectie- en geluids installaties, die reeds enige tijd aan de markt zijn, was er de Zeiss-Ikon xenon-lamp in bedrijf, die wellicht in de toekomst de koolspitsen zal gaan verdringen. Er is thans behalve de reeds enige tijd bekende 1000 Watt xenon-lamp ook een type van 2000 Watt beschikbaar en er zijn diverse verbeteringen aangebracht in de ont- steekinrichting, onder andere teneinde het geluid van de ontsteking in de verstrekersinslallatie onhoorboor te maken. Ook schijnt men erin te zijn geslaagd de levens duur van de lampen belangrijk op te voeren en wel bij het 2000 Watt type tot circa 800 branduren. De voorheen bij de kleine lamp tamelijk snel optredende zwarting heeft men bij de nieuwe typen weten te ondervangen. Op de tentoonstelling was voorts een proto-type van een xenon-lampenhuis te zien van de Duitse fabriek Frieseke Höpfner. Hierbij wordt de xenon-lamp boven in het lampenhuis in een diepe trechtervormige spiegel geplaatst, waardoor het licht in de vorm van een brede bundel lood recht naar beneden straalt op een schuin opgestelde inter ferentie-spiegel, welke de eigenschap heeft het zichtbare licht te voeren in de richting van een grote condensor, doch het ultraviolette licht, alsmede een groot gedeelte van de warmte straling (infra-rood) door te laten en dus niet in de richting van de film te reflecteren. De grote conden- sorlens bundelt het licht op het beeldvenster. Ten slotte was als nieuwtje het aan de projector gemon teerde „televisie-oog" te bewonderen. Met behulp van een kleine televisie-camera in de cabine kan hiermede tijdens de projectie het filmbeeld respectievelijk de reclameplaat jes op een of meer televiesieontvangers worden geprojec teerd, welke men bijvoorbeeld in de hall van de bioscoop kan opstellen. Op deze wijze kan men het publiek in de wachthall of eventueel aan de buitengevel van de bioscoop kennis laten nemen van onder andere de projectiereclame, trailers, gedeelten uit hoofdfilms en dergelijke. Wellicht, dat dit uiteraard nog vrij kostbare reclamesysteem in de toekomst opgang zal vinden. Het enige wat wij eigenlijk op de Photokina hebben ge mist was de Projectomatic, waarover elders in dit orgaan de nodige bijzonderheden zijn vermeld. Velen hadden zeker met ons verwacht de jongste Engelse vinding op het gebied van de automatisering in de projec tiecabine op de Photokina in werking te zullen zien. In afwijking van oorspronkelijke plannen om zoals gebruikelijk in September met een volgende schriftelijke operateurscursus te beginnen, heeft het Bestuur van de Stichting „Instituut voor Opleiding van Technisch Bio scooppersoneel" besloten de aanvang van de nieuwe cursus uit te stellen tot Januari 1957. Er zal dan ge bruik worden gemaakt van het elders in dit Orgaan genoemde handboek voor de bioscooptechniek, waaraan ten behoeve van de cursisten speciale vragenlijsten toe gevoegd zullen worden. Ook de toekomstige deelnemers aan de schriftelijke operateurscursus krijgen op deze wijze het handboek compleet in hun bezit. Zij ontvangen de lessen dus niet langer in gestencilde, maar in gedrukte vorm, hetgeen ongetwijfeld een verbetering zal betekenen. Naar wij vernemen zullen hierdoor de leskosten niet worden verhoogd. Inschrijving voor de nieuwe cursus is nog mogelijk tot medio December a.s. De Nederlandsche Vereeniging van Bioscoopreclame- Exploitanten hield op 19 October een buitengewone leden vergadering, waarin tevens herdacht werd, dat deze Ver eeniging twintig jaar geleden werd opgericht onder auspi ciën van de Nederlandsche Bioscoop-Bond. De Voorzitter, de heer P. J. Burbach, opende deze vergadering met een rede, waarin hij het wel en wee der Vereeniging gedurende de twintig jaren van haar bestaan in vogelvlucht overzag. Hij constateerde, dat zowel zelf standig als in overleg met de Nederlandse Bio scoop-Bond organisatorische maatregelen konden worden genomen, welke de samenwerking tussen bioscoopexploi tanten en bioscoopreclame-ondernemers, alsmede een goe de zakelijke verhouding tussen de leden onderling aan zienlijk bevorderden. Voorts wees hij erop, dat sedert 1937 deel uitmaakt van het Bestuur de heer W. K. G. van Royen, gedelegeerde van het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, die voortdurend een zeer gewaardeerde schakel is geweest tussen Bond en Ver eeniging. De heer H. W. Hagenberg van het Bondsbureau werd bij de oprichting der Vereeniging tot Secretaris be noemd, welke functie hij ook thans nog vervult. Op verzoek van de Voorzitter herdachten de leden in een ogenblik van stilte de collega's, die hun inmiddels door de dood waren ontvallen. Des avonds werd deze herdenkingsvergadering besloten met een gezamenlijk diner in het I.C.C.-Paviljoen te Am sterdam, waarbij eveneens de dames der leden aanwezig waren. Aan het diner werd voorts deelgenomen door de Bondsdirecteur die tevens het Hoofdbestuur van de Bio scoop-Bond vertegenwoordigde. 24

Film | 1956 | | pagina 22