In Memoriam C. van der Wilden C A. Bruyn Handboek Bioscooptechniek In de nog jeugdige leeftijd van 49 jaar is op 5 October j.1. te Haarlem overleden de heer C. van der Wilden, directeur van N.V. Filmfabriek Polygoon. Aangezien de heer Van der Wilden in het film- en bioscoopbedrijf een zeer geziene figuur was en vele per soonlijke vrienden had, wordt zijn heengaan alom ernstig betreurd. Hij trad in 1927 in dienst als boekhouder, werd in 1936 adjunct-directeur en in 1938 directeur der N.V. Polygoon. Het was zijn grote verdienste, dat hij bij de bioscoop exploitanten belangstelling heeft weten te wekken voor het Nederlandse journaal en dat mede onder zijn leiding dit journaal een steeds grotere betekenis kreeg, hetgeen voor een klein land als het onze uniek mag worden ge noemd. De heer Van der Wilden bekleedde in de Nederlandsche Bioscoop-Bond verschillende organisatorische functies. Hij was met enkele onderbrekingen lid van de Commissie van Geschillen van 1939 tot aan zijn dood, lid van de Ledenraad in 1939/1940 en van 1949 tot 1952, alsmede lid van de in 1949 ingestelde Televisiecommissie. Vooral als lid van de Commissie van Geschillen heeft hij zich doen kennen als een knap zakenman met grote kennis van het bedrijf en een gefundeerd, objectief oordeel. Zijn heengaan is een verlies voor het gehele Neder landse film en bioscoopbedrijf. Het Hoofdbestuur heeft de nagelaten betrekkingen zijn hartelijke deelneming betuigd. De teraardebeslelling geschiedde op Dindagmiddag 9 October j.1. op de begraafplaats van de Nederlands Hervormde Kerk na een eenvoudige uitvaartdienst, welke werd bijgewoond door de familie en honderden goede vrienden, medewerkers en collega's, alsmede vertegen woordigers van Hoofdbestuur en de Bondsdirecteur. Er werden achtereenvolgens korte toespraken gehouden door de heren Prof. Mr. G. de Grooth, commissaris van Polygoon, B. Uges Jr., namens het Hoofdbestuur van de Bond, een personeelslid van de Werkgemeenschap Poly goon/Profilti, een lid van het Comité Autotochten Ouden van Dagen en een vertegenwoordiger van een te Benne- broek gevestigde culturele kring. De uitvaartdienst werd door ds Klapwijk gesloten met een herdenkingstoespraak. Na de begrafenis dankte de oudste zoon van de overledene namens de familie voor de bewezen eer en vriendschap. In de leeftijd van 64 jaar is op 5 October in Weenen onverwacht overleden de heer C. A. Bruyn, oud-directeur van de N.V. Meteor Film te Amsterdam. Het bericht van zijn heengaan zal op zijn vele vrienden en relaties in binnen- en buitenland een diepe indruk hebben gemaakt. De heer Bruyn was immers een inter nationale figuur van allure in de Europese film- en theaterwereld, waarin hij o.a. naam heeft gemaakt als filmproducer en als manager van de beroemde Wiener Sangerknaben. De heer Bruyn is ver van zijn vaderland gestorven en begraven, zonder dat de meeste van zijn vrienden in de gelegenheid zijn geweest hem naar zijn laatste rustplaats te begeleiden. In deze dagen hebben echter velen zich met weemoed zijn vriendschap herinnerd, een vriendschap die in de moeilijke tijd van de bezetting karakter kreeg door al hetgeen de heer Bruyn als oprecht en vrijheids lievend vaderlander voor zovelen zijner collega's heeft gedaan. Blijkens het oudste jaarverslag waarover het Bonds bureau beschikt, stond hij al op 1 Januari 1926 als directeur van de N.V. Meteor Film ingeschreven. Het staat echter vast dat zijn relaties met ons bedrijf van nog oudere datum zijn. Hij trad als directeur uit in 1954. Voor de oorlog bekleedde hij geen functies in de orga nisatie, daar hij veelal langdurig in het buitenland ver toefde. Na de oorlog is hij echter van 19461951 lid van de Ledenraad geweest en bij de instelling van de Commissie Nieuwe Zaken werd hij plaatsvervangend lid- filmverhuurder van dit college, aan welks zittingen h-ij bijna twee jaar actief deelnam, Het Hoofdbestuur heeft Mevrouw Gertrud Bruyn en verdere familie van zijn deelneming doen blijken door het zenden van een bloemstuk. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot ge schiedde op 9 October j.1. op het Hietzinger Friedhof te Weenen. Beeds in de vorige editie van dit orgaan maakten wij melding van de plannen van het Bestuur der Stichting Instituut voor Opleiding Technisch Bioscoop Personeel" inzake het uitgeven van een handboek voor bioscoop techniek. Dit boekwerk zal bestaan uit twee losbladige delen, waardoor bij het voortschrijden van de techniek de inhoud steeds op eenvoudige wijze up to date kan worden gehouden. Het eerste deel zal, onvoorziene om standigheden voorbehouden, medio 1957 verschijnen en behandelt de onderwerpen: cabinepraktijk, brandveilig heidsvoorschriften en lichttechniek. Het tweede deel volgt dan tegen het einde van 1957 en daarin zullen de onder werpen electrotechniek, voorschriften electrotechniek en versterkertechniek zijn opgenomen. Dit alles voor zover zulks in het bioscoopbdrijf van belang is. Er zal hier sprake zijri van een naslagwerk, in totaal bestaande uit circa 500 pagina's, waarin men door een alphabetisch trefwoordenregister ieder onderwerp gemak kelijk zal kunen vinden. Het ligt in de bedoeling het boek werk onder te brengen in twee fraaie plastic ringbanden. Inmiddels is de voorintekening op het boekwerk open gesteld en alle leden hebben daaromtrent reechtstreeks bericht ontvangen. Tevens is hun daarbij een proefdruk toegezonden aan de hand waarvan men zich een indruk kan vormen van de wijze waarop de boeken zullen wor den uitgevoerd. De voorintekenprijs is gesteld op 35, voor de complete uitgave. Wij koesteren: de stellige overtuiging dat van de mo gelijkheid van voorintekening op ruime schaal gebruik zal worden gemaakt niet zo zeer om het daaruit voort vloeiende prijsverschil, maar veeleer om de initiatiefne mers te laten blijken, dat er grote belangstelling is voor deze eerste belangrijke stap op de weg naar Nederlandse vakliteratuur op bioscooptechnisch gebied, waaraan naar onze mening zeker behoefte bestaat. Van de voorintekening zal het afhangen hoe groot de oplage kan worden en daar alle leden zonder twijfel te zijner tijd de beschikking over dit naslagwerk zullen willen hebben, kunnen wij op deze plaats slechts de raad geven het intekenformulier, zo dit nog niet is geschied, omgaand aan het Stichtingsbestuur te doen toekomen.

Film | 1956 | | pagina 8