In Memoriam Op ons rust de droeve plicht in deze aflevering van het orgaan niet minder dan acht vooraanstaande figuren uit het filmbedrijf te herdenken, welke ons in een korte spanne tij ds zijn ontvallen. Op de eerste plaats herdenken wij hier de heer K. J. Kaptein, vennoot van de Firma Gebrs. Kaptein, exploitante onder andere van het Meyer Theater Ie Middelharnis. die op 29 October in de leeftijd van 48 jaar na een lang durige ziekte van ons is heengegaan. Deze firma Irad in 1946 tot het lidmaatschap van de Bond toe in verband met de exploitatie van deze bioscoop, welke zij toen te Middelharnis ging vestigen. De heer Kaptein werd in 1952 tot bestuurslid van de Afdeling Het Westen gekozen. Korte tijd later werd hij secretaris van het bestuur. Hij heeft zich als zakenman en collega doen kennen als een beminnelijk en hartelijk mens, weshalve zijn overlijden door vele collega's oprecht wordt betreurd. Het Hoofdbestuur heeft aan de familie Kaptein van zijn deelneming, zowel schriftelijk als door het zen den van een bloementak, doen blijken en werd bij de begrafenis vertegenwoordigd door de Voorzitter van de Afdeling Het Westen, de heer J. van Bentum. Teven* waren aanwezig collega-bestuurders dezer afdeling. Dl heer J. van Bentum sprak mede namens het Hoofdbestuui een woord van afscheid. De teraardebestelling geschiedde op de Algemene Be graafplaats Vrederust" te Middelharnis. onder grote be langstelling, ook van de zijde van het bedrijf. Op 5 November overleed in de hoge leeftijd van 89 jaar de heer S. J. Kinsbergen, gedelegeerd commissaris der N.V. Teco. exploitante van het Passage Theater te 's-Gravenhage. Met hem is een populaire figuur in het bedrijf heen gegaan, die voordat hij daarin als bioscoopondernemer zijn intrede deed, reeds een lange carrière achter de rug in de wereld van de muziek en het amusement. Hij begon met de exploitatie van een bioscoop in de Lange Poten te Den Haag, waarna hij in de Passage aldaar op 24 Sep tember 1924 de onder zijn leiding gebouwde Pssage Bioscoop opende, waarmede hij 's-Gravenhage een mo derne bioscoop schonk, ter vervanging van het voormalige Passage Theater. Door de vakkundige exploitatie, welke de heer Kins bergen toepaste, heeft deze bioscoop zich van meet af aan mogen verheugen in de bijzondere belangstelling van het Koninklijk Huis. Zij is namelijk vele malen door alle leden van ons vorstenhuis, zowel officieel als particulier, bezocht. De heer Kinsbergen was vanaf 1930 Penningmeester, respectievelijk waarnemend Secretaris, en Voorzitter van de Afdeling 's-Gravenhage. tot begin 1940. In 1935 werd hij lid-Vice-Voorzitter van de toen opgerichte Afdelings- raad, welke functie hij tot zijn verkiezing als lid van het Hoofdbestuur van de Bond in 1936 heeft bekleed. Ook maakte hij deel uit van de studiecommissie, welker werk zaamheden hebben geleid tot de oprichting van de Af- delingsraad. Ten slotte is de heer Kinsbergen vanaf 1936 tot de oorlog bestuurslid geweest van de Stichting Bio- Vacantieoord. Deze laatste functie heeft hij ook enkele jaren na de oorlog vervuld. Zijn vele verdiensten op maatschappelijk gebied werden officieel erkend door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en begiftiging met het Kruis van Verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis. De crematie heeft op verzoek van de overledene in alle stilte plaats gehad. Het Hoofdbestuur heeft de familie Kinsbergen schriftelijk zijn deelneming betuigd met het door haar geleden verlies. Op 25 November overleed, toch nog vrij onverwacht. op 56-jarige leeftijd, Mevrouw J. P. C. Nöggerath-Lucas, beherend vennote van de CV. Adex. exploiterende de Cinema Du Midi te Amsterdam. Het past ons haar op de eerste plaats een posthume hulde te brengen voor de moedige wijze, waarop zij haar langdurig en ernstig lijden heeft verborgen en de ver betenheid, waarmede zij tezamen met haar compagnon de zaken van Dü Midi. welke haar zo na aan het hart lagen, bleef behartigen. Mevrouw Nöggerath was in Amsterdam een bekende en graag geziene figuur, als gevolg van het feit, dat zij jarenlang, namelijk sedert 15 Maart 1930, procuratie houdster was bij Theater De Uitkijk, geëxploiteerd door de N.V. Mij voor Cinegrafie, in welke functie zij grote vakkennis opdeed en zich vele vrienden en zakenrelaties verwierf. Toen zij in April 1954 tezamen met haar compagnon. de heer E. F. W. Trijssenaar, Du Midi opende, zette zij daarmede de kroon op haar werk. Zij nam van De Uitkijk als procuratiehoudster afscheid om daarin echter weer terug te keren als commissaris. Geruime tijd voordien is Mevrouw Nöggerath nog waar nemend directrice der N.V. Maatschappij voor Cinegrafie geweest. In die periode was zij tevens bestuurslid der Afdeling Amsterdam. Haar overlijden heeft vele bedrij f sgenoten geschokt. De teraardebestelling vond onder zeer grote belang stelling uit het bedrijf plaats op 28 November des ochtends om 10.00 uur op de begraafplaats ..Zorgvlied'' aan de Amsteldijk te Amsterdam. Er waren vele Bondsfunctionarissen en andere bedrijis- genoten aanwezig. Het Hoofdbestuurslid, tevens Voorzit ter van de Afdeling Amsterdam, de heer W. K. G. van Royen, sprak een afscheidswoord namens het Hoofdbe stuur en genoemde afdeling; de heer W. Hulshof f Pol sprak namens directie en commissarissen der N.V. Maat schappij voor Cinegrafie; de heer A. Denker, directeur van de N.V. Meteor Film, vertolkte zijn gevoelens als vriend en collega van Mevrouw Nöggerath. Nadat alle sprekers het woord hadden gevoerd, heeft de heer J. B. L. Lucas, broeder van de overledene, de aanwezigen bedankt voor hun blijken van medeleven. Wij betreuren het, voorts melding te moeten maken van het overlijden van de heer Jean Desmet op 27 No vember. Hij was 81 jaar oud. Hoewel de heer Desmet jarenlang geen lid meer was van de Bond, omdat hij geen zaken meer deed op het gebied van het film- en bioscoopbedrijf past het ons, ook hem in dit ,,in memoriam" te betrekken, gezien de bij zondere betekenis van deze figuur. De heer Jean Desmet mag wel als een van de oudste pioniers van de film

Film | 1957 | | pagina 11