worden beschouwd en dat men hem niet vergeten was, bleek zonneklaar uit de grote belangstelling, welke van de zijde van het bedrijf getoond werd bij de viering van zijn 80ste verjaardag. De heer Desmet bezocht met een geheel naar de eisen des tij ds ingerichte bioscoop, genaamd Imperial Bio, reeds omstreeks 1900 de stad Groningen voor het geven van filmvoorstellingen. Een afbeelding van deze reisbioscoop werd toevallig kort geleden opgenomen in een der num mers van het Bondsorgaan en wel in dat van Mei/Juni 1956. In latere jaren heeft de heer Desmet op succesvolle wijze bioscopen geëxploiteerd in Amsterdam en elders. Na de plechtige uitvaartdienst op 27 November in de parochiekerk van O.L. Vrouw van de Allerheiligste Ro zenkrans aan de Jacob Obrechtstraat te Amsterdam, vond de teraardebestelling plaats des middags om 12.00 uur op het kerkhof „Zorgvlied" aan de Amsteldijk te Amsterdam. Bij de baar werd het woord gevoerd door de Voor zitter van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, de heer Joh. Miedema, die de betekenis van de heer Desmet voor ons bedrijf en de plaats, die hij daarin had ingenomen, be lichtte. De heer M. Desmet uit Eindhoven dankte hierna namens de familie voor de betoonde belangstelling. Op 12 December bereikte ons het bericht, dat de heer J. Kroneman, firmant van de Eibergse Bioscooponder neming Victoria, op 4 December was overleden. De heer Kroneman exploiteerde tezamen met de heren J. Leussenkamp en R. Veldink de Victoria Bioscoop, welke na de oorlog te Eibergen werd gevestigd. Aangezien ter zake van het overlijden en de begrafenis van de heer Kroneman geen verdere gegevens ter be schikking zijn, moet worden volstaan met het memoreren van zijn heengaan. Aan de reeds lange lijst van doden moet worden toe gevoegd de heer Siebren Zondervan, oud-directeur van de N.V. Verenigde Nederlandse Bioscopen te Leeuwarden, overleden op 6 December. Hij bereikte de leeftijd van 81 jaar. De heer Zondervan was voor de oorlog in de Neder landsche Bioscoop-Bond een vooraanstaande figuur. Hij was van 1921 tot begin 1937 lid-Secretaris van het Hoofd bestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond en werd bij zijn aftreden in Maart van dat jaar door de ledenvergade ring benoemd tot ere-lid van de Bond. Vanaf de oprichting van de Afdeling Groningen (later de Afdeling Het Noorden) van de Bond tot 1941 was hij lid van het bestuur dezer afdeling. In 1931/1932 was hij lid van de Commissie van Geschillen, van 1933 tot 1941 lid van de Raad van Beroep en van 1938 tot 1941 tevens lid van de Gemengde Raad van Beroep van de Bond en de Bioscoopreclame-Exploitanten. Na de oorlog heeft de heer Zondervan wegens zijn hoge ouderdom geen functies meer vervuld in het organisatiewezen. Bovendien trad hij af als directeur der N.V. om de leiding over te dragen aan zijn zoon. De heer Zondervan heeft zich vóór de oorlog zeer ver dienstelijk gemaakt voor de Bond en het film- en bio scoopbedrijf in het algemeen. Het Hoofdbestuur heeft de familie Zondervan zijn innige deelneming betuigd met haar verlies. De verassing van het stoffelijk overschot geschiedde op Maandag 10 December in het crematorium te Dieren. De hieraan voorafgaande afscheidsplechtigheid in de aula werd, behalve door de famlie, bijgewoond door talrijke bedrijfsgenoten, waaronder de Bondsvoorzitter met enige collega-Hoofdbestuurders en Bestuursleden der Afdeling Het Noorden. Ook de Bondsdirecteur was aanwezig. Talrijke bloemstukken op en om de baar getuigden van het feit, dat de heer Zondervan vele goede vrienden had. De heer P. Bokma, commissaris der Verenigde Neder landse bioscopen, sprak aan de baar een afscheidswoord, waarbij hij de verdiensten van de heer Zondervan als zakenman schetste. Vervolgens werd het woord gevoerd door de Bonds voorzitter, de heer Joh. Miedema, die de organisatorische kwaliteiten van de overledene roemde en de dank van het bedrijf overbracht voor de opbouwende arbeid, die door hem in de beginjaren van het Bondsbestaan was verricht. Hiermede was de plechtigheid ten einde. Nog voor het jaar verstreken was eiste de dood opnieuw een tol van ons bedrijf, en wel de heer H. J. de Vries uit Groningen, firmant van de Firma Erven A. H. de Vries, exploitante van het Grand Theatre aldaar, die op 24 December, slechts 51 jaar oud, na langdurig lijden de strijd tegen een slopende rheuma moest opgeven. Alleen zij, die zelf actieve sportbeoefenaars zijn of waren zullen ten volle kunnen beseffen, hoe het de ex-voetballer en oud-roeier moet hebben gesmart, dat hij al verscheidene jaren tot invaliditeit gedoemd was, ondanks alle pogingen van de moderne geneeskunde om hem van zijn ziekte te genezen. Veel te vroeg is deze svmpathieke en opgewekte mens van ons heengegaan. Hoewel hij reeds geruime tijd niet meer actief aan het Bondswerk kon deelnemen, behield hij een onverwoestbaar vertrouwen in zijn genezing en de mogelijkheid om eer lang weer zijn werkzaamheden te kunnen vervullen. Daar door is dit overlijden voor velen wel onverwacht gekomen. Men rekende er eenvoudig op, dat de heer De Vries zou herstellen, na het ondergaan van zijn kuur. Het heeft niet zo mogen zijn. en zijn plaats in de bedoelde colleges zal door anderen moeten worden ingenomen. De heer De Vries, die candidaat-notaris was, werd voor het eerst na de oorlog in het organisatiewerk betrokken. Hij was van 1945 tot 1955 Secretaris, en van 1955 tot aan zijn dood Voorzitter van het Bestuur der Afdeling Het Noorden van de Bond. vanaf 1945 lid van de Afdelings- raad, sedert 1955 lid van de Ledenraad en sinds 1946 lid van de Commissie van Geschillen. Het Hoofdbestuur heeft de familie van de overledene zowel schriftelijk als mondeling van zijn deelneming doen blijken. Bij de teraardebestelling, welke onder zeer grote belangstelling plaatsvond op Vrijdag 28 December op de begraafplaats Selwerderhof, waren behalve familie, vrienden en tal van bedrij fsgenoten, ook aanwezig de Voorzitter van het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, verscheidene andere Hoofdbestuursleden, het Bestuur van de Afdeling Het Noorden, vertegenwoor digers van de Afdelingsraad en de Commissie van Ge schillen, alsmede de Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman. 10

Film | 1957 | | pagina 12