Toenemend bioscoopbezoek Blijkens de gegevens van onze administratie bedragen de bezoekcijfers van het Nederlandse bioscoopbedrijf over het afgelopen jaar bijna 70.000.000. dit is 3.915.000 of 5.9 c/c meer dan in 1955. De stijging welke sedert 1953 in de bezoekcijfers valt waar te nemen heeft zich in 1956 in versnelde mate voortgezet. In 1953 werden namelijk 575.000 bezoekers meer geteld dan in het voorafgaande jaar, in 1954 1.400.000. in 1955 970.000 en in 1956 de genoemde 3.915.000. Men is natuurlijk geneigd om deze opmerkelijke voor uitgang toe te schrijven aan de regenachtige zomermaan den. Dit is echter niet juist; zij zijn uiteraard van invloed geweest, doch. zoals een analyse van de jaarcijfers te zien geeft, niet zodanig dat, wanneer wij de weersomstandig heden zouden uitschakelen, het eindcijfer dat van 1955 niet aanzienlijk zou overtreffen. Indien wij bijvoorbeeld Juli en Augustus van de totaalberekening zouden uitslui ten, dan geven de overige tien maanden nog altijd een stijging te zien van ruim lYl hetgeen welhaast het dubbele is van de toeneming tijdens de vergelijkbare maanden in het jaar daarvoor. Gaat men echter een stap verder en sluit men alle bijzondere omstandigheden uit, die de fluctuaties in het bioscoopbezoek hebben veroor zaakt wij denken hier met name aan de maand Fe bruari van het afgelopen jaar, waarin het bedrijf veel te lijden had van de weersomstandigheden, en aan de maand November toen de internationale politieke spanningen een nadelige invloed uitoefenden op de filmbelangstelling dan blijkt, dat in de overige acht maanden de totale voor uitgang 5.3 heeft bedragen. Bij nadere beschouwing is de conclusie gewettigd, dat de stijgende cijfers door de natte zomer veroorzaakt voor het jaarbeeld van beperkte betekenis zijn geweest, zodat inderdaad gesproken kan worden van een versnelde voort zetting der in de voorgaande jaren ingetreden opwaartse beweging. Hiervoor is geen verklaring gelegen in het weer noch in een noemenswaardige uitbreiding van het aantal bioscopen, noch in de topcijfers van exceptionele films. Men mag veilig aannemen, dat de frequentie in het bio scoopbezoek zowel als het aantal filmliefhebbers zijn toe genomen. Wellicht dat het marktonderzoek, waartoe enige tijd geleden opdracht is gegeven en waarvan de resultaten binnenkort kunnen worden gepubliceerd, dienaangaande meer details zal kunnen opleveren, met name ook wat de invloed op het bezoek betreft van de restauratie en moder nisering van het theaterpark. Wij hebben slechts het feit van de wederom toenemende belangstelling voor film en bioscoop met vreugde en voldoening willen signaleren. Zij biedt vooralsnog geen gelegenheid tot prognoseevenmin mag men hieruit over dreven gevolgtrekkingen maken voor de economische om standigheden van het bedrijf. De lastenstijging is wederom hoger dan de opbrengst van de vermeerderde belang stelling, terwijl wat 1957 aangaat voor ons bedrijf naast de verzwaring van lasten, welke voor het hele bedrijfs leven geldt, extra bedrijfskosten zijn te verwachten door de bijdragen van werkgeverszijde in het pensioenfonds, dat, gesteld dat de algemene vergadering hiermede accoord gaat, in het voorjaar tot stand zal komen.

Film | 1957 | | pagina 3