om met de Organisatie vuor Europese Economische Sa menwerking ieder nuttig contact op te nemen, ten einde te bewerkstellingen dat het bioscoopbedrijf een officiële deelneming aan het werk van het Comité des Tran~actions Invisibles wordt toegekend". Ampele dicussies ontwikkelden zich over de kwestie van de televisie-uitzendingen in openbare gelegenheden. De vergadering achtte wettelijke voorschriften op het gebied van de filmkeuring van weinig nut, indien het toe zicht op de naleving daarvan zich uitsluitend beperkt tot bioscoopvoorstellingen, maar geen controle wordt uitge oefend op de vertoning van films door de televisie in café's en dergelijke. Deze ongecontroleerde filmvertoning levert niet alleen een gevaar op voor de jeugd, maar is ook onbillijk ten opzichte van het bioscoopbedrijf, dat hierdoor in de televisie een deloyale concurrent dreigt te krijgen. Wat dit laatste aangaat overwoog de Unie, dal mede als gevolg van de bijzonder grote overheidssteun welke de televisie in tal van landen geniet, een nieuwe belangrijke concurrent op amusementsgebied is geschapen waarvan uiteraard ook het bioscoopbedrijf de invloed on dervindt. Door deze overheidssteun aan de televisie ge voelt het bioscoopbedrijf in tal van landen zich onheus bejegend, vooral doordal de overheden aan de andere kant niet nalaten een zware last op het bedrijf te leggen door de heffing van dikwijls buitensporig hoge belastin gen op het bioscoopvermaak. De discussies resulteerden in de aanvaarding van de vol gende twee resoluties: „De Unie wenst de nadruk te leggen op de ernstige ge volgen van de televisie op het bioscoopbezoek, is van mening dat, indien men de opvatting is toege daan dat de bioscoop moet voorbestaan en in staat moet zijn aan vele millioenen bezoekers de verstrooiing te bren gen die zij van haar verlangen, de vermakelijkheidsbelas ling moet worden afgeschaft dan wel drastisch verlaagd, opdat het bioscoopbedrijf op een gezonde economische basis kan voortwerken". voudig zijn", zo merkte de beer Miedema op. ..omdat zij een terrein bestrijken dat niet geheel het onze is. Wij hebben hier immers te maken met geheel andere takken van onze industrie en met geheel andere facetten van het uitwisseling tussen de volkeren, nodigt haar Bureau uil filmwezen, namelijk met de wereld van de scheppende krachten, en niet minder met die van de distributie. Het is daarom een verstandig besluit om deze ingewikkelde materie te verwijzen naar een commissie die in klein ver band meer geschikt is dan deze grote vergadering om tot de kern van de problemen door te dringen. Wij hopen, dat de commissie binnen niet al te lange tijd gereed zal zijn met haar rapport, opdat dit belangrijke vraagstuk de hoofdschotel zal uitmaken van onze agenda in Madrid. Ook al realiseer ik me volkomen dat onze vergadering niet in staat zal zijn het vraagstuk dat wij hier hebben aangesneden op te lossen, dan ben ik desondanks ervan overtuigd, dat onze beschouwingen en discussies ons allen van nut zullen zijn bij het uitoefenen van ons bedrijf en onze inzichten in de problematiek van ons bedrijf op dit ogenblik zullen verrijken. Mijne heren, onze samenkomst heeft ongetwijfeld we derom de verdienste gehad, dat wij elkanders ervaringen hebben kunnen uitwisselen. Het staat nu eenmaal vast, dal in dit internationale bedrijf een regelmatig internatio naal contact niet meer weg is te denken; dit zal integen deel steeds meer noodzakelijk zijn, opdat de leden onzer organisaties, mede profiterend van onze informaties, hun zaken in het spoor kunnen houden van de grote alge mene ontwikkeling welke ons bedrijf in deze jaren door maakt. Ik behoef U wel niet te zeggen, dat èn de bedrijfsvoor- ziening èn de problemen, welke de concurrentie van de televisie oproept, èn de steeds meer gedifferentieerde be langstelling van hel publiek een steeds grotere verant woordelijkheid voor ons met zich brengt. Hierbij komen nog zoveel andere kwesties als bijvoorbeeld het kosten- vraagstuk en bet vraagstuk van de propaganda etc. ..De Unie wijst er op. dat de uitzending van films dooi de televisie in openbare gelegenheden volkomen ontsnapt aan de regels, die in het merendeel der landen worden voorgeschreven door filmkeuringscommissies en vestigt de aandacht van de overheden op de consequenties van deze situatie en vraagt hen om de werkingssfeer van wetgevin gen die de jeugd beschermen, uit te breiden over open bare gelegenheden waar films door de televisie worden uitgezonden." verzoek van de Belgische delegatie werd besloten de jaarlijkse algemene vergadering in 1958 te Brussel te hou den, zulks ter gelegenheid en ten tijde van de Wereldten toonstelling aldaar. Zoals in hel voorgaande reeds is ver nield, zal de U.I.E.C. in October van dit jaar te Madrid in buitengewone vergadering bijeenkomen. De president van de Unie, de heer Miedema. zich aan bel slot van de vergadering in zijn afscheidsspeech tot de gedelegeerden wendende, wees er op dat nieuwe vraag stukken waren aangesneden, speciaal wat betreft de pro blemen inhaereni aan de filmvoorziening van onze bedrij ven, problemen die dus onmiddellijk verband houden met de filmproductie. ,,De behandeling hiervan zal niet een- Mijne heren, ik hoop. dat ondanks de Zuidelijke warmte in dit Noordelijke land èn ondanks de drukte van het pro gramma voor U het altijd weer te korte verblijf aange naam is geweest. Ik wens U allen voor zover U hier blijft nog recht prettige dagen toe. een goede reis en wel thuis. Tot weerziens in Madrid." Deze rede werd beantwoord door de Secretaris-Gene raal, de heer A. Trichet. die de heer Miedema verzocht de buitengewone dank van de vergadering over te brengen aan het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop- Bond voor het onthaal de buitenlandse gedegeleerden en bun dames bereid en voor de perfecte organisatie van de vergadering. Met een bijzonder woord van hulde richtte de beer Trichet zich lol de heer Bosman voor zijn werk zaamheid in de Internationale Unie en de inspanningen welke hij voor de welgeslaagde organisatie van dit congres aan de dag heeft gelegd. De zitting van de U.I.E.C. waarin enige problemen aan de orde kwamen, welker behandeling ook voor het Neder landse film- en bioscoopbedrijf van groot gewicht zijn te beschouwen, werd beëindigd op Woensdag 19 Juni om 19.00 uur. 21

Film | 1957 | | pagina 22