Het Programma Filmpremières De Duitse en Oostenrijkse delegaties op de ontvangst van de N.V. Filmex in het Palace Hotel te Scheveningen. V.l.n.r. de heer L. Langauer en echtgenote, de heer J. Kalbfell en echtgenote, mevr. Theile, de heer J. G. J. Bosman en de heer R. Theile. Slaande: de heren W. Fischer, O. Herman en L. W. R. Meyer. Al geven de verschil lende verslagen, welke in deze afle vering van „Film" gewijd worden aan de congressen en andere in het oog springende manifestaties gebeurtenis sen, die in haar verscheidenheid niet alleen de gecompli ceerdheid van het verschijnsel ..film", maar ook zijn ver reikende werkingssfeer en een daardoor in nagenoeg alle maatschappelijke kringen groeiende positieve belangstel ling aantonen tezamen een indruk van de Internatio nale Filmweek Den Haag 1957, zo is deze indruk toch niet volledig zonder een beknopt overzicht van hetgeen zich verder in en rondom het „officiële" programma heeft af gespeeld. Er werden gedurende de Internationale Filmweek Den Haag 1957 in het Metropole-Tuschinski Theater in speciale voorstellingen twaalf hoofdfilms en meer dan het dubbele aantal korte films in première vertoond. Daarnaast wer den door congresserende en andere instanties, onder meer door de Katholieke Film Actie, de Stichting Filmcentrum, de Stichting Film en Jeugd en het Genootschap voor Re clame, voorstellingen met bijzondere films gegeven in de aula van het Gemeentemuseum, Het West-End, het Capitol en het Seinpost Theater, terwijl ook de openluchtvertonin gen duizenden belangstellenden trokken. Zoals reeds medegedeeld, werden in de middagvoorstel ling van Maandag 17 Juni in het Metropole-Tuschinski Theater vertoond: de documentaire in kleuren „Oriënt Express to Hong Kong" van de N.V. Netherlands Fox Film Corporation, de Tom and Jerry tekenfilm „Blue Cats blues" van de N.V. Metro Goldwyn Mayer Film Mij. en de hoofdfilm „Tea and Sympathy", door Vincente Minelli geregisseerd voor de N.V. Metro Goldwyn Mayer Film Mij. Als eerste Nederlandse film werd in de galavoorstelling, waarmede de Filmweek in het Metropole-Tuschinski Thea ter op Maandagavond opende van welke opening in dit nummer een afzonderlijk verslag is opgenomen ver toond Bert Haanstra's „Rembrandt, schilder van de mens" gevolgd door 0. Premingers „Saint Joan", welke in ons land wordt uitgebracht door de N.V. Nova Film. Het programma van de Dinsdagmiddagvoorstelling in het Metropole-Tuschinski Theater bevatte de documentaire 22 „El Greco" van de N.V. Holland-America Film Booking Office, de Franse poppenfilm in kleuren „Nez au Vent" van de N.V. Spiendal Film en de door Luis Garcia Ber- langa geregisseerde hoofdfilm „Calabuig" van de N.V. Standaard Films. De avondvoorstelling opende met de documentaire in kleuren „Impressions de New York" van de N.V. Meteor Film, gevolgd door de kleurenfilm „Jazz 1930" van de N.V. Standaard Films en de hoofdfilm „Le Notti di Cabi- ria", regie Federico Fellini, welke film eveneens wordt uitgebracht door N.V. Standaard Films. Woensdagmorgen was er een goed bezochte persvoor stelling in het Seinpost Theater te Scheveningen van de documentaire kleurenfilm over de burgerluchtvaart „De weg door de wolken", de nieuwste door de Shell Film Unit vervaardigde film, waarvoor onze landgenoot F^ddy van der Enden het voortreffelijke camerawerk verzorgde en John Armslrong de regie voerde. Tevens werd bij deze gelegenheid de eerste film. welke door genoemde film unit werd vervaardigd, vertoond, de in 1935 gepro duceerde documentaire „Airport". In de middagvoorstelling in het Metropole-Tuschin-ki Theater werden vertoond de documentaire „Braco" van Centrafilm en de Tom and Jerry tekenfilm „Cat's Meow" van de N.V. Metro Goldwyn Mayer Film Mij., gevolgd door de hoofdfilm „Pepote, kind van de straat", geregis seerd door Ladislao Vajda en uitgebracht door Centra- film. Het avondprogramma in het Metropole-Tuschinski Theater werd ingeleid met een speelse documentaire in kleuren over helicopters ..Es hangt in der Luft" van de N.V. Filmex en een nieuwe Tom and Jerry tekenfilm „Invisible Mouse" van de N.V. Metro Goldwyn Mayer Film Mij. Als hoofdfilm werd Wolfgang Staudtes „Rosé Bernd" vertoond, een film van de N.V. Filmex. Op Donderdag 20 Juni werden in de middagvoorstelling in het Metropole-Tuschinski Theater vertoond: de docu mentaire film in kleuren „Olandesi del 600" van de N.V. Standaard Films, de U.P.A. tekenfilm „Calling Dr. Na de rei timing van de film „Het gebeurde gisteren" in Seinpost. V.l.n.r. zittende: de lieren. A. F. Wolff, L. Groen-, M. Desmet en P. v. d. Ham. Staande: de heren WPovel, O, Krooshof en J. Weening. Magoo" van Columbia International Films (Holland) N.V. en de door Jack Garfein geregisseerde hoofdfilm „The strange One", eveneens van Columbia International Films (Holland) N.V. In de namiddag werd door het Instituut Film en Jeugd in samenwerking met de Haagse Jeugdactie in het West-End Theater een bijzondere jeugdfilmvoorstelling gegeven met als hoofdfilm „Circusvrienden", die volgens aanwijzingen van de Engelse filmpaedagoge Miss Mary Field werd vervaardigd en in ons land wordt uitgebracht door de N.V. Kinotechniek. Des avonds gingen in Metropole in première de films „Lullaby" van Rank Film Distributors (Holland) N.V., de reeds eerder genoemde documentaire „De weg door de wolken" (Song of the clouds) van de Shell Film Unit en Philip Leacock's „High Tide at Noon", uitgebracht door Rank Film Distributors (Holland) N.V. Het programma van de middagvoorstelling van Vrijdag 21 Juni in het Metropole-Tuschinski Theater bevatte de nieuwe editie van „Neerlands Nieuws" van Polygoon- Profilti. de documentaire in kleuren „Hunting the Net- chik" van de N.V. Netherlands Fox Film Corporation, Jiri Trnka's poppenfilm „De vergeten schildwacht" van Actueel Film N.V. en de door Grigori Tchoukrai gere gisseerde speelfilm „De eenenveertigste" van Actueel Film N.V. Ook op deze dag van de filmweek was er een speciale voorstelling voor de jeugd. Het Instituut Film en Jeugd gaf in samenwerking met de Haagse Jeugdactie in het Capitol Theater een première van de Nederlands ge sproken Tsjechische poppenfilm „De schat van het Vogel eiland", draaiboek en regie Karel Zeman, welke in ons land wordt uitgebracht door Centrafilm. In de avondvoorstelling in het Metropole-Tuschinski Theater werden na het Nederlands journaal van Polygoon- Profilti vertoond de Woody Woodpecker tekenfilm „Arts and Flowers" van Universal International Films Neder land N.V., de door Paul Haesaerts vervaardigde docu mentaire in kleuren „Regina Caeli" van de N.V. Poly- (,ezellig samenzijn als gasten van de N.V. Filmex in het Palace Hotel. V.l.n.r.: mevr. Siem, de heer M. Gcrschtanowitz en mevr. Blom. De vertegenwoordigingen van de Amerikaanse filmproductiemaat schappijen in Nederland gaven een druk bezochte receptie in Hotel De Wittebrug. Derde van links de heer Mare M. Spiegel, European Continental Manager van de Motion Picture Export Association of America Inc. goon en Jules Dassins „Celui qui doit mourir" („Hij die sterven moet") van Universal Film Agency N.V. De Nederlandse dag, Zaterdag 22 Juni, waarvan elders in deze aflevering een verslag wordt gegeven, werd des morgens in het Seinpost Theater ingeleid met een verto ning van de interessante film „Het gebeurde gisteren", voor Rank Film Distributors samengesteld uit de archie ven van Gaumont Actualités, Gaumont British en Haghe- film. Wim Povel verzorgde montage en tekst. Otto Kroos hof de synchronisatie, terwijl de leiding van deze produc tie bij Job Weening berustte. Des middags opende het Nederlandse programma in Metropole met de door Han van Gelder voor Marlen Toonder Film N.V. vervaardigde experimentele table top „De verzonken klokken", een kleurenfilm welke een com binatie is van teken- en poppenfilmtechniek. Als tweede kwam de door Karel Nort voor Profilti geproduceerde kleurenfilm „Een minuut of eeuwigheid"; Jan Retel voer de de regie en J. Moonen verzorgde de fotografie van deze opmerkelijke voorlichtingsfilm. Het voorprogramma werd afgesloten met de door Charles Huguenot van der Linden voor Multifilm in opdracht van de Nederlandse Aardolie Maatschappij vervaardigde documentaire over de aardoliewinning in ons land „Diep Nederland". Na de prijsuitreiking aan de winnaars van de scenario- prijsvraag voor leerlingen van middelbare scholen, waar over elders in dit blad wordt bericht, volgde de première van „Stranding", een speelfilm van Louis A. van Gas teren. Een bijzondere attractie voor de bezoekers van de gala voorstelling, waarmede de filmmanifestaties op Zaterdag avond in het Metropole-Tuschinski Theater werden afge sloten, was Polygoon-Profilti's journaal in kleuren over de Filmweek. Het werd gevolgd door de drie reclamefilms, welke op de Reclamefilmdag van het Nederlands Genoot schap voor Reclame met de zilveren medaille waren on derscheiden, namelijk „Wie raadt de maker?" van Cefima Film en de Joop Geesink's „Starfilm" producties „Een wereldmerk naar Nederland" en „Wat is de een zonder de ander?" 2»

Film | 1957 | | pagina 23