Bijzondere films tooi* de jeugd hij met enkele woorden de Spaanse première in. Hij wees daarbij vooral op het thema van de flim, die een eerlijke hulde wil zijn aan de gewone vrouw, die, ofschoon vaak in de schaduw levend, voor een belangrijk deel de gang van de samenleving bepaalt. Hierom vooral is deze film van belang, ook al zijn er naar de vorm gezien zwakkere momenten, die wat al te zeer geconstrueerd zijn of teveel steunen op een toneelmatige dialoog. Het feit, dat de beschikbare kopie van Franse ondertitels was voorzien, bleek voor de aanwezigen geen bezwaar, temeer daar de importeur (Spiendal) voor een duidelijke beschrijving had gezorgd. Na afloop van ..El Batallon de las Sombras" sprak Mr. C. A. Erancissen een afscheidswoord tot de aanwezi gen, daarin allen dankend die door voorbereiding of aan wezigheid tot het welslagen hadden bijgedragen. En inderdaad mogen Katholieke Film Actie en Katho liek Filmcentrum voor de Jeugd op een interessante en geslaagde dag terugzien. Zowel in de gesproken inleidin gen als in het interessante filmprogramma, waarin Spanje. Mexico, Frankrijk, Duitsland, Engeland en Vlaanderen vertegenwoordigd waren, werd overduidelijk een volko men positieve en constructieve instelling ten opzichte van de film gedemonstreerd. Rest tenslotte nog te vermelden, dat achter in de zaal een smaakvolle stand was ingericht ter kennisname met het vorming.;- en publicatiewerk der beide Stich tingen. Het Instituut Film en Jeugd had voor de Eilmweek afgezien van het beleggen van een conferentie of het houden van een congresdag. In plaats daarvan had het belangstellenden uitgenodigd tot het bijwonen van een bijeenkomst op Woensdagochtend 19 Juni, waarop enkele nieuwe kinderfilms zouden worden vertoond en voor een bijeenkomst op de middag van die dag, waarop het geïn teresseerden wilde doen kennismaken met en kennisnemen van een genre films dat tot de sociale vorming van (rij pere) jeugd kan bijdragen. In zijn welkomstwoord tot de ruim 200 aanwezigen bij de ochtendvoorstelling in de filmzaal van het Gemeente Museum te Den Haag betreurde de Voorzitter van het Instituut, de heer J. Pront, het, dat hier geen „pre mière" van een Nederlandse kinderfilm kon worden ge geven. Hij releveerde dat het Instituut in de laatste jaren enkele scenario's heeft doen vervaardigen, doch dat de gelegenheid om deze voor productie beschikbaar te stellen zich nog steeds niet had voorgedaan. Weliswaar had het Instituut reeds enkele jaren onafgebroken gewerkt voor de totstandkoming van een Stichting ter bevordering van de productie van Jeugdfilms, dooh ook daarin kon het, na gedaan te hebben wat in zijn vermogen ligt, niet verder komen. Het Instituut heeft voorts gepoogd na te gaan of voor de productie van Nederlandse kinderfilms steun kon worden verkregen uit het filmproductiefonds en ook dienaangaande kon geen voortgang worden verkregen. Het is te danken aan een aantal ondernemers dat voort gaat met de invoer van buitenlandse jeugdfilms en deze met offers en risico uitbrengt, dat geleidelijk de Neder landse jeugd op hun leeftijd afgestemde filmprogramma's te zien kan krijgen en aldus met de film in verantwoorde zin opgroeit. Pogingen om te bemiddelen voor het verkrijgen van steun voor nasynchronisatie, zodat de kinderen niet tege lijk de beelden behoeven te volgen, het geluid hebben te verwerken en bovendien nog ondertitels moeten lezen, had den geen succes. Het Instituut wilde met de films die hier werden ver toond niet anders dan de mogelijkheid voor belanghebben de ouderen bieden om kennis te maken met materiaal dat in Nederland nog niet vertoond was. Vuor de speciale jeugdfilmpremières, welke duur het Instituut Film en Jeugd en de Haug.se Jeugdactie in samenwer king met exploitanten en verhuurders werden georganiseerd, bestond grote belangstelling.

Film | 1957 | | pagina 26