Toekomstmogelijkheden van de bioscoop af te lezen van de gezichten van de bezoekers, die blijkens de bij deze publicatie afgedrukte foto een zitplaats had den gekozen op de trappen van een van de ingangen van het Raadhuis. De tweede en laatste voorstelling werd vervolgens be sloten met een gekleurde Cinemascopefilm over het leven van de Eskimo's getiteld ..Hunting the Netchik"". welke film wordt uitgebracht door de N.V. Netherlands Fox Film Corporation. Des avonds om 11.30 uur stroomde liet Burgemeester de Monchyplein tenslotte weer leeg. Hoewel het steeds moeilijk is om op een groot terrein aantallen bezoekers te schatten menen wij veilig te kun nen aannemen, dat de voorstelling van Dinsdagavond ze ker door 8 a 10.000 toeschouwers is bijgewoond en niet zoals blijkbaar abusievelijk in een van de dagbladen is vermeld enige honderden bezoekers en de voorstel ling van Vrijdag door zeker 12 a 14.000 kijkers. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat niet alleen het plein zelf rijkelijk gevuld was met belangstellenden maar ook de aangrenzende zijstraten en de trappen van het stadhuis, terwijl voorts vanuit het stadhuis talrijke ambte naren de filmvertoningen hebben gadegeslagen. Het was frappant om tijdens de voorstelling te zien hoe aan de ach terzijde van het stadhuis het terrein van de voorstellin gen was namelijk door de politie voor alle voertuigen op ons verzoek taboe verklaard duizenden fietsen, brom fietsen en talrijke auto's in rijen waren opgesteld, alsof er een interland voetbalwedstrijd of een soortgelijk eve nement gaande was. Helaas maakte de duisternis het on mogelijk om hiervan een goede foto te vervaardigen. De FH 99 projector, welke voor de openluchtvoomtellingen werd gebezigd. Resumerend kan worden geconstateerd, dat de open luchtvoorstellingen een groot succes voor de organisatoren en de verschillende medewerkers zijn geworden, hetgeen ook wel blijkt uit de waarderende wijze waarop daarover in talrijke perspublicaties is gesproken. Op Dinsdag 20 Juni 1957 is door Dr. Ing. A. Jolzoff. een Duits projectie-technisch expert, die verbonden is aan de Frieseke Höpfner fabrieken, een voordracht gehou den over het onderwerp: ..De toekomstmogelijkheden van de bioscoop ten opzichte van de televisie Hel heeft ons verwonderd, dat voor dit hoogst interes sante onderwerp zo weinig belangstelling bestond van de kant van de bedrij f sgenoten. Misschien, dat de hitte van die dag velen ervan heeft weerhouden om naar het Ge meentemuseum te komen. Dr. Jotzoff gaf als zijn mening te kennen, dat het geen zin heeft een nieuwe en levenskrachtige concurrent, die televisie nu eenmaal is, zoveel mogelijk moeilijkheden in de weg te leggen. Beter is het een bepaalde vorm van samenwerking te zoeken, waardoor beide partijen gediend zullen zijn. De spreker vergeleek hierbij de huidige verhouding tussen film en televisie met de vroegere verhouding tussen gramofoonplaat en radio en constateerde, dat de gramo- foonplatenindustrie. die aanvankelijk vreesde aan de radio-omroep ten gronde te zullen gaan. door deze ge vreesde concurrent juist een zeer sterke positie heeft ver worven. Ten aanzien van de film voorzag Dr. Jotzoff een soortgelijke ontwikkeling, mits een verstandige politiek wordt gevoerd. Hij stipte hierbij aan. dut de terugslag, welke de zeer snelle ontwikkeling van de televisie in Amerika in den beginne op het bioscoopbedrijf aldaar heeft uitgeoefend, thans voorbij is, in zoverre, dat het bioscoopbedrijf zich van de aanvankelijke verliezen heeft hersteld, in hoofd zaak doordat het via verbetering van de outillage, door perfecte technische verzorging van de voorstellingen en door een goede programmering de aantrekkelijkheid van het bioscoopbezoek heeft weten te verhogen. De bioscopen, welke in dit opzicht ten achter zijn gebleven, hebben daar entegen hun poorten definitief moeten sluiten. Spreker legde er hierbij de nadruk op, dat de verbete ringen natuurlijk niet enkel en alleen van de kant van de bioscoopondernemer kunnen komen. Ook in de productie sector dient ernaar te worden gestreefd, de kwaliteit van de films, niet alleen uil artistiek, doch zeker ook uit tech nisch oogpunt zo hoog mogelijk op te voeren. Dit dient bij voorkeur op een zodanige wijze te geschieden, dat daaruit voor de afnemers, zijnde de bioscoopexploitanten, geen extra kosten voortvloeien. Het bioscoopbedrijf verkeert ten opzichte van de tele visie in de gunstige omstandigheid, dal de kwaliteit van het filmbeeld bij de huidige stand van de techniek, verre superieur is aan die van het kleine televisiebeeld. Dit be treft zeker niet alleen de beeldgrootte en de beeldkwaliteit, maar ook de veel grotere psychologische mogelijkheden, welke de film heeft. Dr. Jotzoff verduidelijkte zijn voordracht met diverse voorbeelden van juiste en onjuiste toepassingen van de 38

Film | 1957 | | pagina 37