Traditie gevestigd? Voor een juiste beoordeling van de resultaten van de Haagse Filmweek dient allereerst het doel in ogenschouw genomen te worden, dat de initiatiefnemers zich met het organiseren van dit evenement hadden gesteld. Evenals in 1955 hebben zij een verantwoorde keuze willen doen uit de hoeveelheid films, die zich toevallig op weg van de studio's naar de bioscoop aandiende, een momentopname willen maken ook van de nieuwste Nederlandse filmpro ductie. De presentatie vormde uiteraard een gereed plat form voor een ontmoeting van allen, die door hun métier rechtstreeks of zijdelings bij de film betrokken zijn. Men heeft dus met vriendelijke internationale kennisgeving aan de filmproducerende landen, die alle vertegenwoordigd waren, een nationale etappe willen scheppen langs de bochtige en hevig geaccidenteerde route om de wereld, welke dit fenomeen van de nieuwe tijd met welhaast adem benemende snelheid aflegt. Had men de eerste maal nog de veilige reserve gemaakt van een gelegenheidsfestijn ter viering van tien jaar be vrijding en zestig jaar cinematografie, de roep om herha ling en vestiging van traditie klonk na het aanvankelijk succes zó luid, dat een tweede filmweek niet achterwege mocht blijven, maar dan ook onafhankelijk van welke bijkomende gebeurtenis of overweging als een zelfstandig geheel gepresenteerd moest worden. Dat is te 's-Gravenhage gebeurdDat is ook de beteke nis van de tweede filmweek. Op de vraag of zij in staat zou zijn een eigen leven te leiden, heeft zij met een over tuigend ,,ja" geantwoord! En door de programmering. die ondanks beperkingen interessant genoeg was om een enorme belangstelling gaande te maken, èn om de ge- dachtenbepaling, waartoe het Nederlandse filmprogramma ongetwijfeld leiden zal in de kringen die een eigen pro ductie noodzakelijk achten, èn om de choc des opinions, die de vele en uitermate druk bezochte congressen rond dit filmfestijn hebben teweeg gebracht. Ons Bondscongres sloeg temidden van al deze ontmoe tingen, ondanks dat het een eersteling was in deze kringen. in het geheel geen slecht figuur. De grote belangstelling van de zijde der leden stemt tot dankbaarheid. Zonder aanstonds concrete resultaten te verwachten, kan men zulk een experiment gerust de verdienste toekennen, dat meer en meer bij onze leden het besef verlevendigt dat men de zakelijke touwen aan elkaar heeft te knopen met een bedrijvigheid in het vlak der zich sterk ontwikkelende pu blieke ontspanningsmedia. Onze leden hebben daarom aan totaal andere voorwaarden te voldoen wat hun zakelijke instelling en maatschappelijk inzicht aangaat, dan de ge middelde ondernemer in materieel goed. De gedachte over opleiding van de jeugd in ons bedrijf, terloops door een der inleiders geopperd, teneinde met de huidige ontwikke ling van het filmwezen gelijke tred te kunnen houden, liep merkwaardig parallel met de plannen die in de orga nisatorische leiding sedert enige tijd worden bestudeerd. De zeer grote belangstelling van de zijde onzer leden gedurende de gehele filmweek, gepaard gaande met een prettig onderling verkeer, was trouwens het winstpunt van de Haagse Filmweek. Willen evenementen als deze ook in de toekomst kunnen slagen, dan zullen ze moeten wortelen in het bedrijf, in het bijzonder ook in de medewerking van hen, die de sleu telposities tot het welslagen in handen hebben. Niet het individuele belang kan bij gelegenheden als deze preva leren. Zulks wèl te willen zou getuigen van kortzichtigheid. Moge de overtuiging groeien, in vele takken van industrie reeds lang gemeengoed, dat in een klein land. waar men niet het vertoon kent van omvangrijke circuits, een col lectief naar buiten treden met het beste, dat men op een bepaald ogenblik te tonen heeft, het middel bij uitstek is om belangstelling te wekken en goodwill te kweken. Indien Den Haag hiertoe heeft bijgedragen, is er, evenals destijds in Arnhem, vooruitgang geboekt. De resultaten van Den Haag pleiten daarom voor traditievorming, mits aan de voorwaarden, welke de organisatoren tot haar welslagen zullen moeten stellen, loyaal en met begrip voor ons ge zamenlijk belang wordt voldaan.

Film | 1957 | | pagina 3