Tentoonstelling „Affiche en Film" De tentoonstelling ..Affiche en Film" was ingericht door en werd gehouden in het Gemeentemuseum te Den Haag. Het initiatief tot hel organiseren ervan was uitge gaan van het Nederlands Filmmuseum te Amsterdam, dat ook de affiches, foto's en apparaten beschikbaar heeft gesteld. In één der tentoonstellingsruimten werd aan de bezoe kers de gelegenheid geboden korte programma's te zien van oude en nieuwe films. Deze voorstellingen stonden on der auspiciën van het Haags Filmmuseum, in samenwer king met het Nederlands Filmmuseum. Een van de instellingen, welke de mogelijkheden biedt om met onderscheiden aspecten van het medium geconfron teerd te kunnen worden is het Nederlands Filmmuseum, gevestigd in het Stedelijk Museum te Amsterdam, dat zich met vele facetten bezighoudt en naast films, zo veel mogelijk gegevens, attributen en voorbeelden verzam?lt en voor de toekomst bewaart. Eén van deze aspecten, dat hier te lande nog slechts weinig aandacht geniet, doch daarom des te meer ver dient in de belangstelling te worden gebracht, is het filmaffiche, een der belangrijkste middelen der filmpubli- citeit. Dat hiervan zowel goede als slechte voorbeelden te vinden zijn, wilde de tentoonstelling over het filmaffiche, welke tijdens en in het kader van de Tweede Internatio nale Filmweek in het Gemeentemuseum werd gehouden van 14 Juni tot 22 Juli, bewijzen. Tevens wilde zij aan de hand van zeer oude en van moderne affiches laten zien, welk een evolutie de film en in het bijzonder de f i 1 m- reclame heeft doorgemaakt. En daarom heeft de tentoonstelling, ondanks enkele prachtige voorbeelden van ,.hoe het moet en hoe het kan", toch ook weer laten zien. dat dezelfde lendenz van goed kope speculatie op de sensatiezucht van het grote publiek, die stamt uit de tijd dat de film als kermisvermaak diende, door alle jaren van haar bestaan de boventoon heeft ge voerd, ook in het filmaffiche. Zeer treffend schreef de filmcriticus en illustrator, de heer C. Boost, over deze tentoonstelling in het programma boekje van de Internationale Filmweek onder meer: ,,En als meest overtuigend voorbeeld van „hoe het kan" is er dan de inzending van Poolse affiches, het zoge naamde pièce de résistance van deze tentoonstelling. Deze nieuwe stroming in het Poolse filmaffiche begon ongeveer 10 jaar geleden met ontwerpen van affiches voor de films ..Black Narcissus" (Engeland), „Boule de Suif" (Frank rijk) en „La symphonie pastorale" (Frankrijk). In deze eerste en spoedig daarop volgende andere affiches zijn de typische kenmerken aanwezig die het moderne Poolse filmaffiche onderscheiden van het commercieel ingestelde, schreeuwerige en sensationele bioscoop plakkaat. De ont werpers leverden niet een illustratie uit de film zelf. maar trachtten onderwerp en sfeer van de film te vangen in een karakteristiek beeld, vaak een symbolische voorstelling of een poëtische en zeer persoonlijke visie. In die gevallen geeft het affiche meer dan in zijn oorspronkelijke, beperk te functie van informatie- en reclamemiddel. Het heeft nu gelijk de taak om de smaak van het publiek te ontwikke len, dit op te voeden in begrip voor goede reclamekunst in het algemeen en het op meer subtiele wijze in te lichten over het geestelijke klimaat en de essentie van het ver toonde. Hierdoor werd tevens de mogelijkheid geboden om aan jonge kunstenaars nieuwe technieken toe te laten passen, nieuwe mogelijkheden van vorm en kleur aan de practijk te toetsen en nieuwe experimenten in het algemeen te pro beren Mogelijk dal de expositie in hel Haagse Gemeentemu seum een stimulans kan betekenen om in Nederland al thans een begin te maken met een zelfstandige affichekunst voor de film, met een wijze van reclame dus die zich wat minder druk maakt om superlatieven in kleur en in uit dagende vormen en zich wat meer bekommert om het aan zien van de film, waarvoor op hoog niveau nu al voor de tweede maal in Nederland een festival wordt georgani seerd." Bij de opening van de tentoonstelling ..Affiche en Film" in het Gemeente Museum te Den Haag. V.l.n.r.: Wet houder van Zwijndrcgt. Voorzitter van de Stichting Internationale Film week Den Haag 1957, een vertegen woordigster der Poolse Legatie en de heer J. de Vaal, Directeur van de Stich ting Nederlands Filmmuseum.

Film | 1957 | | pagina 42