In Memoriam Nieuwe Naam- en Adreslijst J. Aalbers De Sectie wijst er op, dat te Rotterdam veel kinderen nog maar al te vaak in zogenaamde wilde jeugdbioscopen komen. Immers veel kinderen bezoeken filmvoorstellingen met ideële bedoelingen, doch met grote ondeskundigheid opgezet door kerkelijke instellingen, speeltuinverenigin gen, buurt- en jeugdverenigingen, Om de kinderen van de straat te houden en de baldadigheid tegen te gaan, geven tientallen van deze organisaties wekelijks voor duizenden kinderen filmvoorstellingen, waarbij naar de bevindingen van de politie vaak de veiligheidsvoorschriften niet in acht worden genomen en het gehalte van de films aan geen enkele redelijke norm kan voldoen. Zolang de film voorstellingen een strikt besloten karakter dragen, welke schijn men er vaak ten onrechte aan weet te geven, staan de politie-autoriteiten machteloos en is er geen enkele controle op het vertoonde, waardoor het zelfs mogelijk is voor kinderen totaal ongekeurde of voor boven de 18 jaar toegelaten films te vertonen. De Sectie zou deze „biosco pen" nog tot de goedbedoelde willen rangschikken, maar daarnaast zijn er een aantal malafide wilde bioscopen, uit louter winstbejag geëxploiteerd door eigenaars van kleine zaaltjes, die door het ontbreken van de minimale ver eisten op het gebied van de brandveiligheid en hygiëne totaal ongeschikt zijn voor het vertonen van films. Het probleem van de jeugdbioscopen is een ernstig probleem, dat de volle aandacht van de overheid vraagt en de Sectie bepleit onder meer het maken van een gemeentelijke ver ordening op smalfilmvertoningen. Het Commissierapport Op grond van de gevoerde discussies heeft de Com missie zelf een rapport opgesteld, waarin is uitgegaan van de rapporten der adviseurs, maar dat voor het overige daarvan toch geheel los staat. Teneinde doublures te voorkomen is dit Commissierapport zo kort en zakelijk mogelijk gehouden, terwijl de deelrapporten over vele van de aanbevolen maatregelen een uitgebreide en onontbeer lijke motivering geven. Dit is mede de reden waarom laatstgenoemde rapporten in extenso onder de bijlagen van het Commissierapport zijn opgenomen. kan worden. Het komt de Commissie voor, dat, indien het van belang mocht blijken de productie van nationale speelfilms te bevorderen, de gemeente zou kunnen bezien of en zo ja op welke wijze zij hieraan haar medewerking zou kunnen verlenen. Ook het Commissierapport bepleit een lager tarief voor films met een grote aesthetische of andere waarde en meent, dat door een gemeentelijke keuring vooraf bepaald zou moeten worden, welke films voor dit verhoogde tarief in aanmerking zouden komen. Met voldoening mag worden vastgesteld, dat in en door de zo juist besproken rapporten verschillende belangrijke vraagstukken op het gebied van de film, inzonderheid dat van de amortisatie der Nederlandse speelfilmproductie, wederom en wel op zo principiële wijze aan de orde wor den gesteld. En dit is van des te groter belang, omdat dit geschiedt in het kader van het bestuursbeleid van een der grootste gemeenten van ons land, in feite Nederlands grootste handels- en havenstad. Men mag hopen, dat het gemeentebestuur van deze in zo vele opzichten vooruitstrevende stad, ook hier een voor beeld zal stellen dat navolging verdient, waarmede het college dan op eigen terrein een onontbeerlijke bijdrage zal hebben geleverd ter oplossing van een bij uitstek nationaal vraagstuk. Begin September bereikte ons via een notaris de mede deling, dat de heer J. Aalbers te Huizen, donateur van de Bond, op 30 Juni van dit jaar in Weenen is overleden in de leeftijd van 68 jaar. De heer Aalbers was van 1926 tot in 1954, tezamen met wijlen de heer C. A. Bruijn, directeur van de N.V. Meteor Film te Amsterdam. Moge de heer Aalbers in vrede rusten. Wat de film betreft volgt de Commissie in hoofdzaak de adviezen van de Sectie ..Film". Ter zake van de speel- filmprodctie onderstreept zij, dat de belastingpolitiek, welke de gemeentelijke overheid op het gebied van de vermakelijkheidsbelasting voert, een factor is, die grote invloed heeft op de productie van Nederlandse speelfilms. De Commissie wil volstaan met dit feit te vermelden, om dat naar haar gevoelen de kwestie van de vermakelijk heidsbelasting voor de Nederlandse speelfilm niet inciden teel, doch alleen in algemeen verband aan de orde gesteld Begin Augustus is verschenen de nieuwe naam- en adreslijst van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, uitgave Juli 1957, welke inmiddels aan alle leden, donateurs en bioscoopreclame-exploitanten is toegezonden. Extra exemplaren kunnen worden besteld tegen beta ling van 2,per stuk. Verder is nog een kleine hoe veelheid gecartonneerde lijsten a 3,beschikbaar. 19

Film | 1957 | | pagina 21