„Verwilderde" jeugd en bioscoop Enige tijd geleden heeft Dr. F. H. Glastra van Loon. psychiater en psycho loog te 's-Gravenhage, voor de leden van de in vergadering verenigde contact- houdende plaatselijke commissies van toezicht op de bioscopen in Nederland een belangwekkende rede gehouden over enige aspecten van de tegenwoordige ,.jeugdverwildering". De stof voor deze voordracht vond Dr. Glastra van Loon, naar hij mede deelde, in enkele jeugdverschijnselen, welke zich in de herfst van het vorige jaar in ons land voordeden. Met name worden hier bedoeld de ongeregeld heden bij de zogenaamde Rock en Roll-dans, de film ,,Rock around the clock", waarbij de jeugd, ook in ons land, zich overgaf aan een nieuwe dans vorm en zich geweldig enthousiast betoonde, waarop weer relletjes volgden in de plaatsen waar de film werd vertoond en ook daar waar zij niet werd vertoond, echter niet in de grote steden. Hierna volgden de relletjes, meer in het algemeen, na de algemene verontwaardiging over het Hongaarse drama, welk jeugdverschijnsel echter niet met de bioscoop in verband stond. „De titel van mijn voordracht is: „Ver wilderde" jeugd en bioscoop", verklaarde Dr. Glastra van Loon aan het begin van zijn causerie, „waarbij het woord „verwil derd" tussen aanhalingstekens is gesteld. Ik wil beginnen te zeggen, dat dit „ver wilderde" zeker niet slaat op het Rock and Roll-verschijnsel op zichzelf, dus niet op die algemene fascinatie van dat deel van de jeugd, dat in de gelegenheid is zich over te geven aan een soort dans, die wij ouderen niet kennen. In mijn jeugd was er naast wals en polka ook reeds de cake-walk, waarop allerlei andere dansen zijn gevolgd, eerst de diverse „steps", de tango's etc, welke door de jeugd van te genwoordig weer voor een groot deel zijn vervangen door samba, rumba, boogie- woogie etc. Ik beschouw dit echter geens zins als een regressie- of degeneratiever- schijnsel, het is een typisch jeugdverschijn sel, waarbij vooral bewegingsdrang en rhythme worden uitgeleefd. Iets anders en meer gecompliceerd zijn zeer zeker de rel letjes, die voor een deel toch ook zeer goed verklaarbaar zijn. We zijn zo snel geneigd de jeugd van tegenwoordig te critiseren en daarbij het woord „uitspattingen" te ge bruiken. We zeggen dat dit de vlegeljaren zijn, als verklaring dezer relletjes, waar aan ook meisjes meedoen we spreken van bandeloosheid en uit de band springen maar m.i. bewijst dit, dat we het nega tieve van deze verschijnselen wel sterk op de voorgrond stellen. Het is mij opgevallen, dat deze woor den zo gemakkelijk worden gebruikt. Na tuurlijk kan de politie die rellen niet goedvinden, maar er wordt zo weinig ge daan aan het onderzoek naar de feiten en factoren, die hieraan ten grondslag liggen, noch heeft men ooit een psychologisch of sociologisch onderzoek hiernaar ingesteld. Aan de andere kant moeten we wel be denken, dat deze twee takken van weten schap nog jong zijn, we weten er nog niet zo heel veel van. Het is merkwaardig, dat er op de gehele wereld van die jeugduit- barstingen zijn, waarvan we het ontstaan niet weten. Ook is het merkwaardig, dat juist de jeugd in Hongarije de leiding van het verzet in handen heeft genomen. Er moeten derhalve krachten schuilen bij de jeugd, die een nader onderzoek de moeite waard zijn, ook al zijn deze uitin gen voor ons vaak een negatief verschijnsel. Het Rock and Roll-verschijnsel treedt vooral op bij de jeugd van 1418 jaar, dus vooral in de puberteit. De puberteit is een periode in ons leven, die evenals de kleuterleeftijd, de grootste veranderingen in de mens laten zien, zowel lichamelijk als geestelijk. In deze tijd vindt er een proces van omvorming plaats, van het kinderlijk aanvaardende, geholpen willen worden, raadvragend aan ouders enz. tot de groei en de omvorming heeft plaats gehad van de jongeling en de jongedochter tot vol wassene. Ik wil hier niet verder spreken over de sexuele omvorming, die wel een geweldige rol speelt, over de sexuele hormonen, die van zo'n grote invloed zijn. Tenslotte zijn er geheel andere dingen, die er wel mede in 'verband staan, maar die we moeten beschouwen als een groeiverschijnsel, licha melijk en geestelijk. Als U mij zoudt vragen wat dit groeiver schijnsel is, zou ik U hierop geen direct antwoord kunnen geven. We zien het bij mensen en planten, maar hoe dit plaats vindt, is een raadsel der natuur. In de laatste jaren heb ik over de diepere onder grond van dit verschijnsel veel gehoord en gelezen. Een plantkundige begrijpt niet waarom de planten zoveel kleuren en vor men hebben. Ook de dieren die diep in het slijk van de zee leven, hebben die kleuren. Dit zijn de raadselen van het leven, die we wel kunnen beschrijven maar niet begrijpen. Een van de typische verschijnselen van het leven is de puberteit, dat is de drang, de drift van het zich vervormende kind om zich zelfstandig, zich los te maken van de knellende banden, van de goede raad en hulp ook en dan te worden tot een eigen persoonlijkheid, waarbij hij in de aanvang de grootste moeilijkheden ondervindt om een geïntegreerde, een eenheid vormende, harmonische persoonlijkheid te blijven. Bij de jongen verloopt dit stormachtiger dan bij het meisje. Dit is de Sturm und Drangperiode, de tijd waarin vaak allerlei hiaten optreden, waarin het kind tot een negatieve instelling komt. Een bekend psychiater, Charlotte Bühler heeft daarop eerst gewezen, dat in de jaren van vooral 14 tot 16 dat noemde zij de negatieve phase het kind negatief is ingesteld. Het gaat in tegen iedere autoriteit, het verzet zich, het wenst de opgelegde banden niet te aanvaarden, het wordt eenzelvig en de ouders maken zich vaak grote zorgen. Ze kennen het kind niet meer, doch ook het kind kent zichzelve niet. Het leefde in een natuurlijke omgeving, waarin het ge lukkig was. In de puberteit is het kind <^ocfe 'n roll In de óenóatieperó 32

Film | 1957 | | pagina 34