en In de bioócocpreatlteit (JSchweizerlllm) dikwijls niet gelukkig en liet heeft de nei ging zich in die negatieve phase te verzet ten, het wordt vaak agressief, vlegelaehtig. links en hoekig in zijn bewegingen, het vertoont alle verschijnselen van dishar monie. Deze verzetsperiode gaat nog met iets anders gepaard, namelijk met een enorme drang naar beweging, naar het zich willen uiten, van al die energieën die daar liggen. het wil zich uiten in beweging en lawaai, het heeft een activiteitsdrang, waarmede het vaak geen weg weet. Ook reeds in de prae-puberteit zien we allerlei dergelijke uitingen; bij onze stadsjeugd en ook in de kleinere plaatsen de bendevorming en de zwerfneiging, waarbij de sexualiteit geen rol speelt. De jongens vormen, zoals gezegd, onder elkander een bende, waarbij ze als asfaltjeugd tot alle mogelijke straatslijperij kunnen komen, vaak ook tot erger dingen, vooral als dit in de grotere steden plaats vindt. Gelet op de suggestibilieit van deze kinderen, gebeurt het vaak dat niet de beste jongen de leider wordt, meestal degene met de grootste lef en de grootste mond, de belhamel, wat vaak tot het aan kweken van ongunstige eigenschappen aan leiding geeft. Dit verschijnsel van „verwilderde'' jeugd is niet beperkt tot de klassen der minder gegoeden, de minder met aardse goederen bedeelden. Het komt natuurlijk ook voor in de betere klassen, alhoewel in andere vormen. U zoudt verbaasd zijn, wanneer U wist waarmede wij in onze praktijk te ma ken krijgen. Voortdurend hebben we voor beelden van kinderen, die verzeild zijn ge raakt in kringen van jongens en jonge mannen met grote auto's, van nachtkroegen etc. Deze asfaltjeugd van Den Haag is beruchter dan die van bijvoorbeeld Am sterdam of Rotterdam, de jeugd van de Haagse Boekhorststraat, waarmede de poli tie dikwijls geen raad weet, bijvoorbeeld met de Oudjaar „viering". In zijn kern is dit alles dus een jeugd- verschijnsel, dat in zekere zin ook in ver band staat met Rock en Roll, want we hebben gezien hoe na het vertonen van de film, de jeugd de straat opgaat, de drang om lawaai te gaan maken tot uiting komt en de rel er vaak op volgt. Hier hebben de kranten veel kwaad gedaan en het is mij bekend dat bijvoorbeeld in Leeuwarden de pers al klaar stond, want men ver wachtte iets van de jeugd. De lotografen waren present om van de te verwachten relletjes foto's te maken. Het was immers al voorspeld in de krant! De jeugd wist dus ook, dat er iets van haar werd ver wacht, dus zorgden ze er ook voor. Dit is zeker een factor die hierbij een rol speelt, alhoewel het niet de kern van de zaak is. We hebben het overal ter wereld gezien, dat na de geweldige opwinding, veroorzaakt door de Rock and Roll als begin, de jeugd de straat op ging om daar verder hun driften uit te vieren. Ik hoop, dat ik niet te psychologisch wordt, wan neer ik U tracht duidelijk te maken, wat er achter deze Rock and Roll-beweging zit. Deze drang naar het zich uitleven, deze drang naar beweging zit in ons allen, doch dit wordt in de opgroeiende mens aan banden gelegd. Soms mogen we het uit vielen, tijdens het carnaval, de studenten- jool, in de sport etc. maar aan deze drang tot het zich uitleven, tot het zich moe ma ken, kunnen en mogen we helaas niet voldoen. In dit verband denk ik ook aan de gesprekken van Ds. Spelberg met jonge luisteraars één dezer dagen voor de radio en over de brieven van jonge mensen, die hij als reactie er op ontving. Hij vertelde o.a. een brief te hebben ontvangen van een katholiek meisje, dat heel merkwaardig schreef, dat men zich in de sleur van dit leven altijd moet beheersen. Daarom leven de jongelui zich uit in de Rock and Roll, maar deze wilde dans heeft m.i. wei nig of niets te maken met sexualiteit, het is een uitleven in rhythme en in beweging. Een meisje schreef dat ze na een Zondag, waarop ze had gedanst, zo moe en uitgeput was. Dit is een spontane uiting van dit meisje, dat verder zei, dat ze dan allen ook een ander gevoel hadden en dit als groep gezamenlijk beleefden. Zo voelen velen het, het blijkt, dat dit in deze kinderen diep verankerd is en dat zij dit doen zonder enige slechte bedoeling. Ze hebben hieraan een behoefte en voelen zich een soort van eenheid. Ik meende dat het goed was, dat we deze zaak ook eens van de andere kant bekij ken, omdat we er niet te licht overheen moeten lopen. De puberteit namelijk, om hierop terug te komen, is toch wel een ernstige periode in het menselijk leven. Al deze gevoelens van onzekerheid, die het kind in deze tijd beheersen, van het zich zelve niet kennen, van onrust, zijn enorm groot en deze maken dat de kinde ren de neiging hebben zich als primi tieven te willen uitleven, ook wel op een manier, die wij ouderen niet appreciëren. Gelukkig zijn er ook nog andere methoden om zich uit te leven en het is maar een klein deel van onze jeugd, dat bij deze Rock and Roll-beweging is betrokken. Het is gelukkig niet de grote massa en een van de grote dingen, die dit verhinderen, is bijvoorbeeld het verenigingsleven, de sport, gymnastiek, padvinderij. Dit zijn uitingen waarbij de activiteit, de spieren kunnen worden gebruikt en gesterkt en het is heel goed mogelijk, dat deze spieren op zekere dag tegen een onverstandige tyranieke pa worden gebruikt, die dan zal merken, dat zoonlief de sterkste is geworden. Hij gaat ze dan gebruiken in de vrijheid, waarop hij recht heeft. De conflicten hebben dikwijls geen mo gelijkheid zich te uiten en het is daarom typisch, dat relletjes niet voor komen in de grote steden. In kleinere plaatsen is dit ge heel anders, waar door de jeugd soms geen enkele vorm van ontspanning kan worden b e dreven, terwijl in de grote plaatsen de kinderen zich zelden vervelen. E r z ij n kleine gemeenten, waar ook geen bioscoop is en daar zien we de verwilderde jeugd in haar ergste vorm, waar vooral de Zondagen voor de jeugd dodelijk vervelend zijn, juist daar zien we de jeugd, die w e 1 naar de sexualiteit wordt gevoerd, door die instinctieve drang, die in het begin bij de jeugd ook schuldgevoelens oproept. Maar wanneer eenmaal de drempel is overschre den en er geen gelegenheid is voor nor male activiteit, dan volgen de sexuele uit spattingen. Door de Justitie wordt in sommige ge vallen ter plaatse een onderzoek naar de oorzaak hiervan ingesteld en men onder zoekt of er voldoende gelegenheid tot ont spanning is. Wordt er niet aan sport ge daan, is er geen bioscoop? Want ik durf te zeggen, dat de bio scoop hierin in het algemeen voor de jeugd een goede rol s p e e It. Hierover is reeds veel geschreven en zeker is het dat de bioscoop niet alleen een alge- 33

Film | 1957 | | pagina 35