Weekendbesteding het vrije-tijdsbestedingsbudget. Zowel de hoeveelheid echte vrije tijd, als de mate waarin men zich bezighoudt met werk, overwerk, huishouding e.d. vertoont per gezindte slechts geringe fluctuaties. Telkenmale springt bij de on derscheiden analysen de karakteristiek van het Neder landse volk als huiselijk en arbeidzaam in het oog. Gemiddeld besteed de Nederlander 2 van zijn vrije tijd aan ontwikkeling in de vorm van cursussen, museumbezoek e.d., 9 ±5 uur per week in vrij wel alle lagen der bevolking) aan lezen (dat wil zeggen 40 van deze leestijd aan kranten, 13 aan tijdschrif ten en 47 aan boeken met onderlinge verschillen in de onderscheiden milieus) en 3 aan verenigings leven exclusief sportactiviteiten (bijna de helft van dit verenigingswerk ligt in het culturele vlak) Bijna 17 van de 24 uur echte vrije tijd per week worden besteed aan ontspanning (exclusief lezen) onder welk begrip ter wille van de overzichtelijkheid een vijftal categorieën zijn samengebracht, te weten: s o c i a- b i 1 i f e i t) bezoek ontvangen, praten, op bezoek zijn, e.d.) rust en verpozing (uitrusten, koffie-, theedrinken, café-, restaurantbezoek)actieve recreatie (kaar ten, spelen, hobbies, denksport, lichaamssport beoefenen), passieve recratie (radio- en televisie zonder nevenbezigheden concert, toneel, film, sportwedstrij den) en overige ontspanning (wandelen, fietsen, dansen en andere ontspanning)Anders dan men wellicht vermoe den zou blijkt bij een indeling naar leeftijdsgroepen, dat de hoeveelheid aan ontspanning beste de tijd met het klimmen der jaren regel matig toeneemt. Zij is het geringst bij de 1214- jarige (13 uur per week), het grootste bij de 60-jarigen en ouderen (19 uur per week). Van de totale per week aan ontspanning gewijde tijd wordt 62 (11 uur) binnenshuis en 38 (6 uur) bui tenshuis doorgebracht. De helft der thuis aan ontspanning bestede tijd is bestemd voor koffie- en theedrinken en praten met familie en kennissen. De passieve re creatie een, naar in deze studie zelf wordt toe gegeven, enigszins dubieuze term waaronder die vor men van ontspanning zijn opgenomen, die bestaan uit het luisteren of kijken naar iets, beslaat 25 van de totale ontspanningstijd. Deze belangstelling vindt men in gelijke mate in alle leeftijdsklassen. Als variatie kan gel den, dat de jongsten en de oudsten haar iets uitgesproke ner binnenshuis beleven en dat de 15-23-jarigen iets meer geneigd zijn tot theater- en wedstrijdbezoek, dat voor alle categorieën in totaal gemiddeld 5 van de ontspanningstijd in beslag neemt. Het kijken naar de televisie (zonder nevenbezigheden) vergt 1 het dito luisteren naar radio en grammofoon respec tievelijk 18 en 1 van de in totaal aan ontspanning gewijde tijd. De actieve recreatie, waaronder te verstaan het totaal van gerichte, niet verplichte activiteiten zoals het beoefenen van sport en spel, handenarbeid, kunstnijverheid, hobbies, verzamelen enz., beslaat gemid deld 16 van de ontspanningstijd, dat wil zeggen dat de man er gemiddeld bijna 4 uur per week aan besteedt en de vrouw bijna 2 uur. Bijzondere aandacht wordt in deze studie geschonken aan de weekendbesteding. Immers de traditionele gedachte aan een week, bestaande uit zes werkdagen en één rustdag, is in de laatste decennia meer en meer ter zijde geschoven door de realiteit van een 40- of 48-urige werkweek en een, voornamelijk aan ontspanning gewijd, kort of lang weekend. Als weekend wordt in het kader van dit onderzoek beschouwd de periode van Zaterdag middag 12 uur tot Zaterdagnacht 12 uur en die van Zon dagmorgen 8 uur tot Zondagnacht 12 uur. Hierbij komen inzonderheid drie vraagpunten ter discussie: 1. In hoe verre heeft men in het weekend inderdaad vrije tijd en in hoeverre wordt deze aan ontspanning besteed? 2. In hoeverre heeft de schoolgaande jeugd reeds of nog niet een huiswerkvrij weekend? 3. Welke rol speelt het ker kelijk leven in de Zondagsbesteding? Bij deze vraag wordt in het bijzonder gedacht aan de tijd besteed aan kerkgang en de invloed van de .,Zondag-rustdag"-gedachte op de vrije-tijdsbesteding. Uit de uitvoerige en sterk gedetailleerde statistieken over de onderscheiden fasen van het weekend blijkt, dat men gedurende het weekend eerst langzamerhand tot een verhoudingsgewijs groter aantal uren voor echte vrije tijd komt. Van de Zaterdagmiddag beschikbare vrije tijd wordt namelijk gemiddeld nog slechts 19 aan ontspan ning besteed, van de Zaterdagavond 38 (dus gemiddeld 29% van 1224 uur), van de Zondagmorgen 18%, de middag en avond daarentegen resp. 49 en 40 wat voor de gehele Zondag een gemiddelde van 38 oplevert. In totaal wordt 34 van de gedurende het weekend beschikbare vrije tijd aan ontspanning besteed. Dit langzame op gang komen van het ontspanningska rakter van het weekend, wijst er op dat aen aantal ver plichte bezigheden blijkbaar naar het weekend wordt op geschoven, respectievelijk dan onvermijdelijk is. Bij een eventuele verlenging van het weekend zouden een aantal daarvan mogelijk naar de Zaterdagmorgen verplaatst kun nen worden, maar aan de huisvrouw zou dit slechts ten goede kunnen komen, indien de mannen een aantal huis houdelijke bezigheden zouden overnemen. Ook de Zondag is niet voor alle groepen in gelijke mate vrij van beslom meringen. De kinderen op de lagere school hebben gedu rende het weekend vrijwel geen huiswerk te verrichten, maar de scholieren bij het voortgezet onderwijs ongeveer twee uur. Van de regelmatige kerkgangers besteden de gerefor meerden twee uur per Zondag aan kerkgang, hervormden en rooms-katholieken ongeveer een uur. Het meest afwij kend van het algemene Nederlandse patroon is de Zondag der gereformeerden, die bijna een uur minder aan ont spanning besteden, waarbij in het bijzonder radioluisteren, uitgaan en actieve recreatie worden gemeden. Naar ver houding lezen zij echter meer (12 Nederland 8 De regelmatige kerkgangers onder de Nederlands-her vormden en de rooms-katholieken daarentegen wijken zeer weinig af van het gemiddelde karakter van de Zon dagsrecreatie der onkerkelijken. Slechts het opvallend hogere percentage slaaptijd van laatstgenoemde groep wijst op uitslaapgewoonten op de Zondagmorgen, die voor de kerkgangers niet zijn weggelegd. Uiteraard kunnen de in deze studie geproduceerde cijfers, die slechts tijdseenheden registreren, niets zeggen over de feitelijke gezinsband noch over de mentaliteit, welke achter het gezinsgedrag schuilt. Wel kunnen zij een indicatie geven hoeveel tijd men aan ontspanning besteedt binnens- of buitenshuis of buiten gezinsverband. Opgemerkt werd reeds, dat van de 24 uur echte vrije tijd er ruim 8 uur buitenshuis worden doorgebracht, terwijl echte ontspanning 6l/2 uur per week buitenshuis

Film | 1957 | | pagina 9