Jubileumbijeenkomst Filmverhuurders Op Maandag 10 Februari, aan de vooravond dus van het 40-jarig bestaan van de Hond. werd op voorstel van het Bestuur door de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders in de receptiezaal van Hotel Krasnapolsky een gemeen schappelijke lunch gehouden, waaraan circa zestig ver huurders, vertegenwoordigers, bookers en andere functio narissen van filmverhuurkantoren aanzaten. Het Bestuur had bij deze gelegenheid de Bondsvoor zitter, de heer Joh. Miedema, uitgenodigd, alsmede de oud-Voorzitters der Bedrijfsafdeling Filmverhuurders, de heren B. D. Ochre, Ch. van Biene. C. S. Boem en J. Weening. De heren Ochse en Weening konden evenwel tot hun spijt wegens verblijf in het buitenland aan deze uitnodiging geen gevolg geven. De huidige Afdelingsvoorzitter, de heer H. S. Boekman, hield een openingstoespraak, waarin hij in de eerste plaats de Bondsvoorzitter welkom heette en vervolgens in korte trekken het ontstaan en de ontwikkeling van de Afdeling schetste. Hij merkte daarbij onder andere op, dal vandaag niet alleen, voorlopig nog op eenvoudige wijze, het 40-jarig bestaan van de Bond wordt herdacht, maar dat men daarin tevens het feit kan betrekken, dat de Afdeling 35 jaar bestaat. De oprichting van de Bond vond namelijk plaats op 11 Februari 1918 onder de naam „Bond van Exploi tanten van Nederlandse Bioscooptheaters" en in de begin periode konden de verhuurders alleen als donateur tot die Bond toetreden. Er bestond toen al een vereniging van filmverhuurders en wel sedert 1919. doch de verhouding tussen de beide verenigingen was niet bepaald goed te noemen. Toen evenwel na 18 Juli 1921. zijnde de datum. waarop in een reorganisatievergadering de bestaande exploitantenvereniging was omgedoopt in de „Nederland- sche Bioscoop-Bond", ook de verhuurders lid konden wor den van de Bond. werd de samenwerking belangrijk beter en in 1923 ging men over lot de oprichting van de Be drijfsafdeling Filmverhuurders. Beeds in 1921 kwamen in onderling overleg tussen exploitanten en filmverhuurders de Bondsvoorwaarden tol stand en sedertdien is de samenwerking lussen beide groeperingen op allerlei gebied steeds hechter geworden. De heer Boekman prees vervolgens in geestige bewoor dingen de kwaliteiten van de beide aanwezige Oud-Voor zitters en merkte tenslotte nog op, dat de huidige Vice- Voorzitler van de Afdeling, de heer J. L. Paerl. practisch sedert de oprichting van de Bedrijfsafdeling deel van het Bestuur heeft uitgemaakt, aanvankelijk als Secretaris. Ook de heer E. (iroen, die van 1935 af als Bestuurslid en sedert 1936 als Penningmeester de Afdeling heeft gediend, betrok hij in zijn speech. Na afloop van de zeer geanimeerde lunch richtte de Bondsvoorzitter nog een kort woord tot de aanwezigen, waarbij hij mededeelde niet voornemens te zijn de historie van de Bond, respectievelijk van de samenwerking tussen verhuurders en exploitanten in die Bond thans te gaan belichten, daar zulks bij de officiële viering van het jubileum ongetwijfeld nog in ruime mate zal gebeuren. Wel sprak hij de hoop uit, dat de bestaande goede har monie tussen de beide groeperingen nog in lengte van jaren zal blijven voortduren, zulks in het belang van het gehele bedrijf. ■dstrijd op de Amsterdamse Bosbaan. Uit Jenny", de eerste. Nederlandse speelfilm in kleuren, van Standaardfilms Productie Maatschappij N.V. J

Film | 1958 | | pagina 14