Filmbescherming In Amerika is een nieuwe methode ontwikkeld ter be scherming van de film wel speciaal van de emulsielaag tegen de diverse soorten van beschadigingen, die daaraan tijdens het gebruik veroorzaakt kunnen worden. Bij de bestudering van het universele probleem der filmbeschadigingen was het de onderzoekers gebleken, dat het vochtgehalte van de emulsie daarbij een voorname rol speelt. Het is een bekend feit. dat zeer verse films uiterst gemakkelijk worden beschadigd en dat deze films boven dien veel ..vuil" in het filmvenster achterlaten. Dit vuil bestaat grotendeels uit gelatine, die van de emulsielaag is afgeslepen. Wanneer dit afslijpsel de gelegenheid krijgt zich in het filmvenster vast te zetten, wordt het door de daar heersende warmte hard en dat kan tot allerlei be schadigingen aanleiding geven. Een verse emulsie, zijnde dus een emulsie, die veel vocht bevat, kan derhalve aanleiding vormen tot film- beschadiging. Het onttrekken van dit vocht aan de emulsie door sterke verhitting kan echter eveneens de oorzaak zijn van beschadigingen, omdat wanneer zulks snel geschiedt, bijvoorbeeld door oververhitting in het filmvenster, het filmmateriaal gaat vervormen doordat spanningen optre den tussen de emulsielaag en de drager van de film. Treedt het uitdrogingsproces geleidelijk op, dan ontstaan deze vervormingen niet gemakkelijk, doch het materiaal wordt bros, hetgeen ook weer tot allerlei onaangenaam heden kan leiden. Er is derhalve gezocht naar een systeem, waarmede hel vocht gedeeltelijk aan de emulsie kon worden onttrokken onder gelijktijdige toevoeging van een chemische sub stantie, die in staat moest zijn de emulsielaag de vereiste soepelheid Ie laten houden. Na zeer veel experimenteren heeft men een dusdanig chemisch product gevonden en dil wordt aangeduid met de naam Permafilm. Het is samengesteld uit organische bestanddelen, waar van een gedeelte vluchtig is en bevat tevens een stof met anti-statische eigenschappen. Permafilm is voorts on brandbaar, niet giftig en bevat geen formaldehyde (CHoO) of andere stoffen, die bij sommige van de be staande methoden gebruikt worden voor het harden van de gelatinelaag. Permafilm wordt evenmin gebruikt om de film van een beschermende laag te voorzien. Waaruit de vinding dan wel precies bestaat is natuurlijk niet ge publiceerd, doch omtrent de toepassing en de werking kunnen wij het volgende vermelden. Permafilm wordt in vloeibare vorm door middel van rollen (zie figuur) op de emulsiezijde van de film aange bracht, hetgeen desgewenst reeds bij het onbelichte mate riaal kan gebeuren. Tijdens de behandeling moet de film droog zijn. De vluchtige bestanddelen, die Permafilm be vat, verdampen zeer snel en gedurende die tijd dringt een gedeelte van de overige vloeistof in de emulsie (de emul sie wordt geïmpregneerd), waarbij het een deel van het daar aanwezige vocht vervangt. Tegelijkertijd neemt de ge ïmpregneerde stof de functie van het verwijderde vocht over. De emulsielaag wordt hierdoor steviger en soepeler, doch niet bros, hetgeen in zekere mate wel het geval is wanneer er sprake is van een verhardingsproces. De in de emulsie opgenomen chemicaliën tasten de beeldkwali teit daarvan niet aan. Met deze zgn. ,,krasproef, werd de deugdelijkheid van het Permafilm-procédé getest. Ken dergelijke gewelddadige behandeling zal in de practijk natuurlijk zelden of nooit voorkomen. 21

Film | 1958 | | pagina 22