Automatisering in de eabine ft w ÊËÊmxmmA* Een voorbeeld van de wijze waarop de Permafilmvloeistof op de film kan worden aangebracht. De anti-statische bestanddelen, welke Permafilm bevat, blijven aan de oppervlakte van de emulsie en hebben tot gevolg dat de film niet gemakkelijk een statische lading kan opnemen. Zoals bekend doet zich dil onaangename verschijnsel vooral bij het moeilijk ontvlambare filmma teriaal vrij spoedig voor met als gevolg, dat de film stof deeltjes en andere ongerechtigheden aantrekt, hetgeen on vermijdelijk tol beschadiging van de emnlsielaag leidt. Een verder voordeel van het gebruik van Permafilm is nog. dat daardoor bij kleurenfilms de houdbaarheid van de in de emulsie aanwezige kleurstof wordt bevor derd. Blijkens in Amerika genomen proeven is de emulsie- laag na behandeling met het nieuwe product zoveel ster ker, dat de levensduur van een copie tenminste wordt ver dubbeld. De hierbij afgedrukte foto illustreert een zogenaamde krasproef, waarbij een stukje normale. nieL behandelde film werd bekrast met een plankje, voorzien van een botte spijker, waarop een gewicht van 4 ounce 1 ounce is 28.35 gr.) was aangebracht. Een met Permafilm be handelde copie vertoont nog geen zichtbare beschadiging bij een gewichtdruk van 52 ounces! Aangezien wij deze gegevens ontlenen aan het min of meer wetenschappelijke tijdschrift van de Society of Mn- tion Picture and Television Engineers. kan worden aan genomen, dat een en ander zeer grondig is onderzocht. Y$ ij zien derhalve de introductie van deze wijze van film- behandeling in ons land met belangstelling tegemoet, temeer daar het ook mogelijk schijnt te zijn films, die aan oververhitting of andere vormen van uitdroging hebhen bloot gestaan, met Permafilm te behandelen, waarbij bollingsverschijnselen en dergelijke verdwijnen. De aldus behandelde films zijn daarna practisch niet meer vatbaar voor uitdroging. Reeds in het September/October nummer van 1950 van dit Orgaan bespraken wij de gedeeltelijke automatisering van de projectiecabine met behulp van de Engelse Pro- jectomatic-apparatuur. waarvan wij hierbij nogmaals een afbeelding reproduceren. Echter is dit apparaat tol dusverre niet op de Neder landse markt in gebruik genomen, zodat ons geen ge gevens uit de eerste hand ten dienste staan omtrent de werking daarvan in de practijk. Sedert 1956 zijn uit verschillende andere Europese lan den en wel speciaal uit Duitsland allerlei berichten ont vangen over plannen tot automatisering van de cabine installatie en men kon in diverse prospectussen en ander reclame-materiaal van bioscooptechnische handelaren lezen, dat bij de constructie van de te leveren projectoren reeds rekening is gehouden met eventuele toekomstige automatisering. Thans is Zeiss Ikon in Duitsland met een eenvoudig uitziende automaat aan de markt verschenen. Deze auto maat bestaat slechts uit een zogenaamde schakelwals. die door een motor wordt aangedreven en waarin zoals uit de hierbij afgedrukte foto blijkt, op verschillende plaatsen schakel nokken aangebracht kunnen worden. Deze nokken bedienen vervolgens schakelaars, die aan de voorzijde van het apparaat in de vorm van een horizontale strip zijn gemonteerd. Op deze schakelaars zijn tenslotte de verschillende apparaten aangesloten, welke door de auto maat in- respectievelijk uitgeschakeld moeten worden. De schakelwals werkt zodanig, dat na inschakeling bij het begin van de voorstelling hel apparaat alleen in bedrij f is wanneer een bepaalde schakelmanipulatie verricht moei worden. Is dit gebeurd, dan schakelt hij zichzelf door mid del van een van de andere nokken uit en gaat pas weer draaien nadat de volgende schakelimpuls is ontvangen. „Projectomatic" de automatische assistent van de operateur 22

Film | 1958 | | pagina 23