Br Extra Operateursexamen If lal S pK lil f Dit laatste betekenl. dal alle op de automaat aangesloten apparatuur voorzien moet zijn van een inrichting, welke de automaat kan dirigeren". Ten aanzien van de films is dit vrij eenvoudig op te lossen door de einden van de verschillende acten op be paalde punten te voorzien van bijvoorbeeld een metaal- bespuiting langs de perforatierand, waardoor via een elec- trisch contact de schakel wals in beweging wordt gesteld en de overname op het juiste tijdstip plaatsvindt. Voor andere manipulaties zoals het inschakelen van de projec toren bij het begin van de voorstelling, liet inschakelen van de booglamp (Xenon-lamp), de bediening van gor dijnopeners, zaalverduistering, gramofoon, dia-inrichting en dergelijke, zijn min of meer gecompliceerde schakel- inrichtingen nodig, die de automaat in bedrijf moeten stellen, tenzij een aantal handelingen achtereenvolgens in een vaste tijdruimte kan worden uitgevoerd, in welk geval men de automaat enige tijd zou kunnen laten doorlopen. Hoe dit alles in de practijk te verwezenlijken valt is nog niet nauwkeurig bekend en wij stellen ons daarom voor dit punt nader te bespreken, zodra bruikbare ge gevens beschikbaar zijn. Wel staat nu reeds vast, dat bij een zo goed als vol automatische verzorging van de filmvoorstellingen een Xenon-lamp onmisbaar is, daar het niet doenlijk is kool- booglampen geheel automatisch te sturen. Verder verdient een automatische dia-inrichting aanbeveling en ten slotte zal de gehele schakelapparatuur met de daarbij beho rende, zeer omvangrijke bedrading, met de grootste zorg uitgevoerd moeten worden om het risico van storingen tot een minimum te beperken. De operateur zal hierbij zeker niet overbodig zijn, want hij houdt als taak het in zetten, terugspoelen en controleren van de films en moet m *3 5B il SC es 1 ,-....„ De Zeiss Ikon schakelwals dienende voor een gedeeltelijke auto matisering van- <!e projectie- en bijbehorende apparatuur. tevens toezicht uitoefenen op de beeldscherpte. Verder moet hij natuurlijk de automaat en de bijbehorende appa ratuur regelmatig onder controle houden, zodat hij dade lijk kan ingrijpen wanneer dat nodig mocht zijn. Een aantal routine-werkzaamheden kan dus automatisch wor den verricht, hetgeen het voordeel oplevert, dat de opera teur meer gelegenheid krijgt om de copieèn zorgvuldig te controleren, eventuele slechte gedeelten tijdig te herstel len, grote aandacht te besteden aan het maken van per fecte lassen, nauwlettend toe te zien op de beeldkwaliteit (scherpte) en voortdurend attent te zijn op het constant houden van de lichtbron, zolang althans niet over Xenon- lieht wordt beschikt. Op 7 en 8 Januari j.1. is een extra operateursexamen afgenomen en wel uitsluitend voor wal betreft de onder werpen cabinepractijk en brandbeveiligingsvoorschriften. Dit examen was speciaal bestemd voor de deelnemers aan de schriftelijke operateurscursus, die Februari 1957 was begonnen. Deze cursisten konden namelijk in zekere zin als gedupeerd worden beschouwd door de omstandig heid, dat met het oog op de voorbereiding van het Hand boek der Bioscooptechniek het aanvangstijdstip van de cursus verschoven moest worden van September naar Februari. Het gevolg daarvan was. dat de betrokkenen de aansluiting op hel eerstvolgende examen misten. Daar zij hierdoor een vol jaar langer op een examen zouden moeten wachten dan anders het geval is. besloot het Be stuur van de Stichting Instituut voor Opleiding van Technisch Bioscooppersoneel" ten behoeve van de be trokken cursisten een extra examen in Ie lassen. Van deze gelegenheid maakten vele cursisten een dank baar gebruik en het aantal candidalen bedroeg dan ook niet minder dan 62. waarvan 1 1 zieli hadden aangemeld voor het examen ter verkrijging van het practijkcertificaat. Op het mondeling èn schriftelijk examen in beide ge noemde vakken verschenen tenslotte 11 candidaten. waar van er 29 slaagden, zijnde 66 hetgeen een bevredigend resultaat genoemd mag worden. Vijftien candidaten moes ten worden afgewezen, waarvan er 4 voor één van beide vakken een voldoend cijfer wisten te behalen. Het examen Ier verkrijging van hel. practijkcertificaat gaf daarentegen -- wij zouden haast gaan zeggen: zoals gewoonlijk een veel slechter beeld. Van de 11 candi daten wisten er slechts 5 het certificaat te verwerven. Negen candidaten zijn afgewezen, hoewel vijf hunner voor één van beide vakken een voldoend cijfer kregen. I il vorenstaande gegevens volgt, dat in totaal 15 van de 62 candidaten voor beide vakken zijn afgewezen, het geen overeenkomt met 24 van het totaal. Dit is niet bijzonder ongunstig, hoewel het natuurlijk beter had ge kund. Het is nog te vroeg om te beoordelen, of de cursus in zijn nieuwe vorm van grote invloed is geweest op het peil van de gemiddelde candidaat. Toch meent de Examen commissie reeds als haar voorlopig oordeel te kunnen geven, dat de leerstof over het algemeen beter begrepen bleek te zijn, waartoe zeker de talrijke illustraties, die de cursus thans rijk is. zullen hebben bijgedragen. Ten slotte zij nog vermeld, dat het practische deel van het examen plaatsvond in de cabines van de bioscopen Alhambra. Calypso en City, alsmede van hel Bondsbu reau. De directies van genoemde bioscopen en van hel Bondsbureau betuigen wij langs deze weg onze erkente lijkheid voor de verleende medewerking. Hetzelfde geldl ten aanzien van de 18 examinatoren respectievelijk ge- commiteerden. waarvan 8 brandweerdeskundigen. die tot het welslagen van het examen het hunne hebben bijge dragen. 23

Film | 1958 | | pagina 24