Operateursexamens 1958 Het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van het diploma A of B vond dit jaar plaats op 24 en 25 Juni en het mondeling examen volgde op 19, 20 en 21 Augustus, terwijl op laatstgenoemde datum tevens het examen ter verkrijging van het practijkcertificaat werd afgenomen. Voor de practische examens is gebruik gemaakt van de cabines van de bioscopen Alhambra, Calypso en City te Amsterdam, alsmede van de cabine van het Bondsbureau. Het overige gedeelte van de examens vond plaats in de bovenzalen van Restaurant De Kroon aan het Rembrandts- plein te Amsterdam. Hoewel zoals bekend in het begin van hel lopende jaar onder andere ten behoeve van een bepaalde groep van cursisten reeds een extra examen in de practische vakken is afgenomen, waaraan in totaal 62 candidalen deelnamen, was de belangstelling voor het zogenaamde zomerexamen toch nog bijzonder groot. Croter zelfs dan in de vooraf gaande vijf jaren! 'Er meldden zich namelijk niet minder dan 107 candi- daten aan tegen 98 in 1957. Van de 107 candidaten verschenen er 7 met of zonder opgave van redenen niet op het examen of zij verzuimden een gedeelte daarvan. Van de resterende 100 candidaten moesten er 19 reeds na het schriftelijk gedeelte volledig worden afgewezen, hetgeen een uitvloeisel is van het door het Bestuur vast gestelde nieuwe examenreglement, dat dit jaar in werking is getreden. In dit reglement wordt onder andere bepaald, dat een candidaat, die voor enig vak, waarin hij schrif telijk is geëxamineerd het cijfer vier of minder behaalt, voor dat vak niet tot het mondeling examen wordt toe gelaten. Behalve genoemde 19 candidaten kregen nog 13 andere examinandi voor een of meer vakken het cijfer 4 of minder, zodat ook zij voor de desbetreffende vakken werden uitgeschakeld. Op het mondeling examen verschenen aldus 81 candi daten, waarvan er 38 slaagden voor de door hen gekozen examenvakken. 35 Examinandi slaagden voor een of meer van de vakken, waarvoor zij zich hadden aangemeld en kunnen dus als gedeeltelijk geslaagd worden beschouwd, terwijl tenslotte buiten de reeds genoemde 19 afwijzingen na het schriftelijk examen 8 candidaten voor alle vakken waarin zij waren geëxamineerd werden afgewezen. In totaal werden 23 diploma's behaald, waarvan 10 diplo ma's B en 13 diploma's A. De namen der geslaagde can didaten zijn aan het slot van deze publicatie vermeld. Ter nadere toelichting van het in vergelijking met eerstgenoemde cijfers lage aantal diploma's zij opgemerkt, dat dit een gevolg is van de mogelijkheid om het examen in gedeelten af te leggen. Immers pas nadat in tenminste vier van de zes examenvakken met succes examen is gedaan, wordt het A-diploma verworven. Wanneer dus een candidaal voor bijvoorbeeld drie vakken een voldoende cijfer verwerft ontvangt hij nog geen diploma, doch hij behoeft in die vakken later niet opnieuw examen te doen en heeft derhalve bij een volgend examen genoeg aan een voldoend cijfer voor één van de resterende examenvakken om het diploma-A te behalen. Het B-diploma wordt ten slotte verkregen nadat in alle zes examenvakken met goed gevolg examen is afgelegd, afgezien van de algemene eisen ten aanzien van leeftijd en practijkervaring. Door deze tot ettelijke combinatie-mogelijkheden leiden de examen-constellatie is het vrij moeilijk geworden zich een nauwkeurig beeld te vormen van de feitelijke resul taten, daar men deze eigenlijk slechts op langere termijn juist kan beoordelen. In het algemeen gesteld kunnen de examenresultaten 1958 echter wel bevredigend worden genoemd, hetgeen evenwel zeker niet inhoudt, dat er voor Bestuur en examen commissie niets meer te wensen overblijft. Het beste inzicht per jaar krijgt men wellicht uit een vergelijkend overzicht per examenvak, hetgeen wij hier onder voor het jongste examen laten volgen. Practijk Brandbe- veiligings- voorschrif- ten Licht teen niek Eiectro- techniek Electro- technische voorschrif ten Versterker- techniek Aantal candidaten 42 7 35 9 26 48 13 35 9 26 37 13 23 8 15 31 12 19 7 12 27 27 3 24 27 Afgewezen na schriftelijk Resterende candidaten 6 21 6 Geslaagd 15 Geslaagd in 1958 1957 62% 158 54% (65 41% (43 ft 39% (57%) 90% (72%) 56% (43 42

Film | 1958 | | pagina 42