Cinetarinm De bioscoop van de toekomst? Hoewel er op het gebied van de „nieuwe" projectie- en geluids-systemen thans een betrekkelijke rust is ingetreden, hetgeen misschien later een adempauze blijkt te zijn ge weest, duiken er toch nog steeds allerlei berichten op over mogelijke omwentelingen in de verschijningsvorm van de bioscoop. Na de reeds verwezenlijkte systemen als Cinerama, Cine- miracle en Circarama troffen wij onlangs in het Duitse technische tijdschrift „Der Filmvorführer" de hierbij ge reproduceerde afbeelding aan van een toekomst-bioscoop, luisterende naar de naam Cinetarium. Voor wat de zaal betreft blijkt uit de illustratie, dat deze zich koepelvormig boven en rondom de toeschouwers Cinetarium filmbeeld. Duidelijk zijn in de beelden de zwarte cirkels te zien die afkomstig zijn van de zwarte onderkant van de spiegelkogel boven de camera. De rest van het beeld is kogel- vormig vertekend, (afb. Kino Technik) 46 welft. De gehele wand dient als projectie-oppervlak, zodat de kijkers practisch aan alle kanten door het beeld om ringd zullen zijn, hetgeen een zeer plastische indruk van het gebodene te voorschijn moet roepen. Ook hier dus weer het de toeschouwers omringende beeld en wel in nog sterkere mate dan bijvoorbeeld bij het Circarama- systeem, waarover wij een volgend maal hopen te schrijven. De zitplaatsen zijn kringvormig en min of meer amphi- theatersgewijs opgesteld, onderbroken door looppaden, die naar het midden smaller worden. Verder zullen volgens de denkbeelden van de ontwerper van het onderhavige bouwwerk waarbij zij aangetekend, dat ook in de Amerikaanse vakpers nu en dan reeds gewag is gemaakt van koepelvormige uit aluminium opgetrokken theaters de zitplaatsen draaibaar worden gemaakt en wel over een omtrek van 360°De bezoeker kan dus elke gewenste kijkrichting innemen en desgewenst zelfs met de eventuele handeling meedraaien. Zijn achterover hellende draaistoel wordt door een voetpedaal in beweging ge- racht. In de aldus ingerichte zaal mei een doorsnede van 30 meter zou toch nog ruimte zijn voor circa 600 toeschouwers. De projectie-cabine bevindt zich onder de zaal en werpt zijn stralenbundel via een spiegelsysteem recht naar boven door een opening in het midden van de zaalvloer.

Film | 1958 | | pagina 46