De Photo-Kina in het teken van de automatisering der projectie-installatie r. De impulsen, dat wil zeggen de lichtflitsen, zijn nu zo danig gekozen, dat het filmtransport, dat zoals bekend '/o(i seconde duurt, juist binnen een donkere periode valt; daarna volgen tijdens de 3/96 seconde, dat het filmbeeld stil staat, drie snelle lichtflitsen met twee tussenliggende donkere perioden en na de derde lichtflits wordt de dan volgende periode weer gebruikt voor het filmtransport. In figuur 2 wordt een en ander grafisch voorgesteld. Uit deze figuur blijkt duidelijk, dat het gaat om korte, doch uiterst krachtige, stroomimpulsen. De synchroniteit tussen de lichtflitsen en het beeld transport wordt in stand gehouden via het vliegwiel van het Malteserkruismechanisme. De rand van dit vliegwiel wordt met een magneetkop „afgetast" en op drie plaatsen (symmetrisch langs de omtrek verdeeld) zijn nu stukjes uit de rand weggenomen, waardoor onderbrekingen van de magneetstroom teweeg worden gebracht, welke de flits lamp via de aanstonds nog nader te noemen pulsator, dirigeren. De lamp blijft aldus steeds „in de pas'" met Afb. 1. Het Philips flitslumpje op nagenoeg de ware grootte. Hel pijltje wijst naar de ontladingsruimte (17 mm) waar dus de lichtboog wordt gevormd, (foto Philips) het Malteserkruis. hetgeen de bedoeling is. De aftastkop raakt de rand van het vliegwiel juist niet. zodat hier geen slijtage kan optreden. Voor het opwekken van meergenoemde sterk pulserende gelijkstroom is een speciale gelijkrichter. die pulsator wordt genoemd, nodig, waarvan de afmetingen en buizen- bezetting zoals uit afb. 3 blijkt, wel sterk contrasteren met het kleine en simpele flitslampje. Overigens schijnt cle afgebeelde dubbele pulsator, die bij de demonstraties op de Photo-Kina werd gebruikt, nog niet het definitieve handelstype te zijn. Het is in ieder geval een zeer gecom pliceerd apparaat, waarin evenwel diverse voorzieningen zijn aan gebracht, die een grote bedrijfszekerheid waar borgen. De flitslamp aangeduid onder type SPP-800, heeft een vermogen van 600 tot 800 Watt en is continu regelbaar, zodat men bij overgang van normaal beeld op cinema scope-beeld desgewenst de lichtsterkte zou kunnen aan passen. Bij lage belasting (600 Watt) is de levensduur circa 70 branduren en bij maximale belasting wordt 33 uur gegarandeerd. De lichtintensiteit neemt vanzelfspre kend toe naarmate men de belasting opvoert. Bij 800 Watt is de lichtopbrengst ongeveer gelijk aan die van een booglamp bij een belasting met 60 ampère (ruim 5000 lumen). Men dient hierbij wel te bedenken, dat in de pieken het vermogen van de flitslamp zeer kortstondig sterk stijgt en wel tot ongeveer 7000 Watt. Met het oog op de hierdoor ontwikkelde warmte is waterkoeling nood zakelijk. Het koelwater wordt via een speciaal circulatie systeem met een hoeveelheid van 5 liter per minuut door de lamphouder gevoerd, waardoor een voldoende koelina aanwezig is. Film transport Stilstand beeld Film transport &S ftOms) I 2-3ms 1fas(42ms)- Afb. 2. Grafische voorstelling van de krachtige lichtimpulsen van de flitslamp (s seconde: ms milliseconde ofwel een duizend ste seconde). II

Film | 1958 | | pagina 40