Afb. 8. Buitenaanzicht van de Philips M 2 transistor-versterker. (foto Philips) melding hebben gemaakt, Er werd een volledige voorstel ling gegeven, uiteraard in verkorte vorm. waarbij behalve het inzetten van de film alles volautomatisch verliep. De scherpstelling van het beeld geschiedde op afstand met behulp van een eenvoudig drukknopsysteem. Ook de ver toning van dia-plaatjes was in de automatisering opgeno men, waartoe een afzonderlijke wisselaar was ge construeerd met diverse mogelijkheden voor de vertonings duur van de plaatjes. De hierbij afgedrukte detailfoto (afb. 9) geeft een be< ld van de op de film geplakte contactstrookjes met behulp waarvan bijvoorbeeld het overnemen via de projectie automaat kan geschieden. Zeiss Ikon toonde voorts haar nieuwe transistorverster ker, welke evenals bij Philips hel geval is alleen voor wal liet voorversterkergedeelte betreft, met transistors is uilgenist. Behalve de verschillende typen Xenonlampen, projec toren en luidsprekers viel ons verder nog op de geëxpo seerde koudlichtspiegel, die in tegenstelling tot reeds eer der beschreven typen wederom aan de achterzijde van een reflecterende laag is voorzien. Bauer De firma Bauer presenteerde op de tentoonstelling haar nieuwe universeel projector type U 2. die geschikt is voor de vertoning van films ter breedte van 35, 55 of 70 mm. De hierbij afgedrukte foto (afb. 10) laat zien, dat het gaat om een zeer robuste machine. Voor het overschakelen van het ene op het andere film- formaat moet steeds een aantal onderdelen worden ver wisseld, hetwelk echter op eenvoudige wijze en betrekke lijk snel kan gebeuren. Ook hier wordt een licht gebogen filmbaan toegepast, die gemakkelijk uitwisselbaar is. De objectiefhouder is zoals uit de foto blijkt, bijzonder zwaar uitgevoerd en kan lenzen tot een doorsnede van maar liefst 160 mm bevatten. Nadere bijzonderheden over deze machine hopen wij in een volgende editie van dit orgaan te publiceren. Dit geldt tevens voor de nieuwe H.I.-booglamp type Hl 170, die bij deze projector behoort en die in de standaarduit voering geschikt is voor stroomsterkten van 160 tot 180 ampère! Er is ook een lichtere uitvoering beschikbaar, die werkt met stroomsterkten tussen 120 en 140 ampère. De standaardlamp is voorzien van een koudlichtspiegel met een doorsnede van 457 mm en bezit een volautomati sche kolenregeling. die electronisch wordt gestuurd en on afhankelijk is van de hoogspanning, van fouten in de koolspitsen of van netschommelingen. Zoals uit de bij deze beschrijving opgenomen foto blijkt (afb. 11), liggen de Afb. 9. Kontaktstrippen op de film randen vormen een onderdeel van de automatisering volgens het Zeiss Ikon systeem, (foto Zeiss Ikon) 46

Film | 1958 | | pagina 45