Afb. 12. De schakelkast van de Klangjilm Buuer projectie-automaat Euromat. (eigen foto) tape). Tijdens de veel belangstelling trekkende demonstra ties werden de toeschouwers op de magneetband, die een breedte bad van ongeveer 3 cm. vastgelegd en even later kon men zicbzelf bij bet afspelen op bet televisiescherm zien. De weergavekwaliteit was bijzonder goed, hetgeen bij een opname/weergavesnelheid van slechts 40 cm per secon de zeer opmerkelijk moet worden genoemd. De appara tuur was uitgerust met bandrollen van maar 30 cm door snede, welke een speel duur hebben van ruim een uur! Voor filmweergave is dit systeem nog niet geschikt, doch wel voor televisiedoeleinden. De apparatuur is begrijpe lijkerwijze uiterst gecompliceerd en ook zeer kostbaar. Op de Philips-stand was nog een plaatskaartenauto- maat te zien. welke in de naaste toekomst, volgens de ter plaatse verstrekte explicaties, de cassière, althans voor een deel. zal kunnen vervangen. De automaten bieden inder daad zeer veel mogelijkheden en wij zullen dan ook niet nalaten dit onderdeel van de automatisering van de bio scoop een volgende maal nader onder de loupe te nemen. Tenslotte was op de tentoonstelling een (verkleind) mo del van een Cinetariumbioscoop in bedrijf'. In het vorige nummer van het orgaan werd de opzet en de werking van het onder deze naam gelanceerde opname- en projectie systeem reeds uitvoerig beschreven. Afb. 13. Detailopname van de Fedi projector met objectiefhouder in revolverkop-uitvoering. De drie knopjes aan de zijkant van het filmvenster dienen voor horizontale en verticale instelling van het beeldmasker-formaat, (eigen foto) Afb. 14. Detailopname van de Askania Xenonlamp met een uit twee afzonderlijk instelbare delen bestaande hoofdspiegel (z.g. schroevendraaier-instelling), (eigen foto) Wij kunnen dus thans volstaan met de opmerking, dat dit systeem kennelijk nog niet voor demonstratiedoeleinden gereed was. Het koepelvormige beeld was namelijk wazig en sterk vertekend, terwijl de lichtsterkte zeer onvoldoen de bleek te zijn. Verder waren er nog diverse detailfouten. die er mede op wijzen, dat het geheel zich nog duidelijk in het experimentele stadium bevindt. Of het ooit tot een voor de practijk bruikbaar resultaat zal komen moet wor den afgewacht. 48

Film | 1958 | | pagina 47