Frankrijk Een bijzondere manifestatie Industrie - Messe Hannover Cannes 1959 Een andere Duitse manifestatie op het gebied van de film, welke de laatste jaren meer de aandacht trekt, is de Mannheimer Kultur- und Dokumen- tarfilmwoche, welke het vorige jaar door de Inter nationale Federatie van Verenigingen van Filmproducen ten vanwege haar bijzonder karakter is erkend. Deze filmweek wordt dit. jaar voor de achtste maal ge houden onder auspiciën van de stad Mannheim in samen werking met de Spitzenorganisation der deutschen Filrn- wirtschaft (SPIO) en wel van 25 tot 30 Mei a.s. Zij heeft in het bijzonder ten doel om in alle openlijkheid de balans op te maken van de internationale ontwikkeling van de documentaire en culturele film en aan het ge- interesseerde publiek de beste en meest belangwekkende specimina van culturele, documentaire, populair-weten schappelijke, jeugd- en industriefilms te vertonen. Ingezonden kunnen worden (uitsluitend normaal kopieën) films, die niet ouder zijn dan twee jaar, maar de in te zenden avondvullende documentaire films mogen in Duitsland nog niet vertoond zijn. De films, welke in Mannheim worden gepresenteerd, kunnen even wel volgens de bepalingen van het desbetreffende festival reglement niet meer ingeschreven worden voor deelneming aan de Berlinale. Voor de eerste maal zullen in deze filmweek door een internationale jury aan de beste films zogenaamde „M annheimerFilmdukaten" worden uitgereikt. De aanmelding van de in te zenden films moest uiterlijk 1 April zijn geschied onder overlegging van de regle mentair gevraagde gegevens, terwijl de filmkopieën op 15 April in Mannheim moeten zijn. De buitenlandse in zenders zullen rekening moeten houden met de voor de douaneformaliteiten voorgeschreven termijnen en met het feit, dat de films eerst vertoond moeten worden voor de Interministeriële Commissie in Bonn en de Vrijwillige Zelfcontrole te Wiesbaden-Biebrich. De transportkosten naar Mannheim, alsmede de verzekeringskosten voor de heen- en terugzending zijn voor rekening van de deel nemer. Van het tijdstip van haar registratie te Mannheim tot aan de terugzending zijn de films verzekerd voor reke ning van de leiding der Filmweek, die ook de terugzending bekostigt. Films in een andere taal dan de Duitse moeten van Duitse ondertitels voorzien zijn, tenzij er een uitvoerige inhoudsopgave in de Duitse taal aan toegevoegd wordt. In de Duitse filmvakpers is er sterk de aandacht op gevestigd, dat de van 26 April tot 5 Mei aanstaande te Hannover te houden Industrie-Messe haar tentoonstellings ruimten aanzienlijk heeft vergroot, waarvan dit jaar voor al de fijnmechanische en optische industrieën zullen pro fiteren. Vooral omdat de Photokina in Keulen dit jaar niet gehouden wordt, krijgt deze Industrie-Messe voor het filmbedrijf en inzonderheid voor de bioscoopexploitan ten een grotere betekenis. Want niet alleen de bio- scooptechnische maar ook de aanverwante industrieën, zoals onder meer de fabrikanten van luchtverversings- en verwarmingsinstallaties, airconditioning, schijnwerpers, reclameverlichting, wand- en vloerbekledingsmaterialen enz., zullen in groten getale vertegenwoordigd zijn. Het Xlle Intern at ionale Filmfestival van Cannes zal van 30 April tot 15 Mei a.s. worden gehouden onder beschermheerschap van de Ministers van Buitenlandse Zaken en van Industrie en Handel. Het stelt zich ten doel om in een geest van vriendschap en algemene samenwerking de evolutie van de filmkunst te begunstigen en de wederzijdse kennis van elkanders werk en de ont wikkeling van de filmindustrie over de gehele wereld te bevorderen. De deelnemende landen kunnen films inzenden, die aan het vorengenoemde doel beantwoorden, mits deze films vervaardigd zijn gedurende de twaalf maanden welke aan het festival voorafgaan, nog niet geëxploiteerd zijn buiten het land van oorsprong of vertoond zijn op een film- competitie. De landelijke deelneming moest uiterlijk 31 Januari j.1. aangemeld zijn, terwijl de lijst van de in te zenden films en haar producenten op 15 Maart a.s. in het bezit moet zijn van het secretariaat van het festival. Per land mag één lange en één korte film worden in gezonden. Ingeval niet met een hoofdfilm wordt deelge nomen, mogen het twee korte films zijn. Over het alge meen worden in de categorie „korte" films geen films toegelaten met een langere vertoningsduur dan 35 minu ten. Het festivalcomité behoudt zich het recht voor om films van uitzonderlijke kwaliteit uit te nodigen buiten de gewone deelneming om. Alle films moeten worden vertoond in haar oorspronke lijke versie met Franse voettitels. Als land van oorsprong wordt in dit geval beschouwd het land in welks taal de vertolkers van de hoofdrollen zich uitdrukken. Het com mentaar van de films, welke, in afwijking van het voren staande, zonder voettitels worden toegelaten, moet wor den geregistreerd. Een volledige vertaling van de dialoog of bij documentaires van het commentaar diende daartoe 1 April aan het secretariaat van het festival te zijn overgelegd. Elf Fransen of buitenlanders zullen de jury voor de hoofdfilms vormen, terwijl die voor de korte films uit vijf personen zal bestaan. Voor de competitie van de hoofdfilms worden de volgende prijzen toegekend: De .Gouden Palm van het Internatio nale Filmfestival 195 9" voor de beste hoofdfilm; De „B ij z o n d e r e P r ij s van de Jury" voor een lange documentaire of andere film van uit zonderlijk karakter; De prijs voor het Scenario; De prijs voor de beste vrouw el ij ke ver tolking; De prijs voor de beste mannelijke ver tolking; twee prijzen voor nader te definiëren bijzondere prestaties. De jury voor de korte films zal toewijzen: De „Gouden Palm van het Internatio nale Filmfestival 195 9" voor de beste korte film; twee prijzen voor nader vast te stellen bijzondere prestaties. Voor de beste landelijke inzending zal door de beide jury's gezamenlijk een oorkonde worden uitgereikt. 14

Film | 1959 | | pagina 16