Detail van de axiale kolenopstelling bij de Bauer H l boog- lamp type 170 met het aan het lampehuis gein onteerde schakel paneel gevoerd volgens hel zogenaamde bouwsteenprincipe. Dit wil zeggen, dat men de automatisering desgewenst zeer eenvoudig kan beginnen om deze geleidelijk door het aanschaffen van nieuwe bouwstenen" uit te breiden. Ook met behulp van de hierbij afgebeelde automaat kunnen alle voorkomende handelingen zoals het ontste ken respectievelijk verduisteren van de zaalverlichting, het openen en sluiten van het voordoek, de bediening van gramofoons of bandrecorders, van de dia-projector, de eventueel aanwezige gong en van de beide projectoren geheel automatisch geschieden. Het eigenlijke schakelmechanisme bestaat hier uit een nokkenas (zie afbeelding), die door een kleine motor wordt aangedreven. Door verstelling van de verschillen de nokken kan men met bepaalde tussenpozen achtereen volgens een aantal schakelmanipulaties laten verrichten. Op de stuurinrichting is een druktoetsenpaneel gemon teerd, waarmede men tijdens het bedrijf de verschillende schakelmanipulaties kan onderbreken of desgewenst extra handelingen, zoals het tussentijds openen of sluiten van het voordoek, verandering van de doekkaders, ontsteken van het licht, enz., kan toevoegen. Dit schakelpaneel is ook als afzonderlijke eenheid leverbaar en zou eventueel ook in de zaal bediend kunnen worden, gecombineerd met een afstandsbesturing voor scherpstelling. De auto maat is voorts zodanig ingericht, dat bij het breken van de film de gehele apparatuur wordt uitgeschakeld, tevens het zaallicht wordt ontstoken, het voordoek wordt gesloten en desgewenst gramofoonmuziek ten gehore wordt gebracht. Dit gebeurt eveneens wanneer (bijvoorbeeld bij zaalbediening) op de zogenaamde noodknop wordt gedrukt. Het overnemen van de ene op de andere projector is bij de Euromat eveneens op een speciale wijze mogelijk gemaakt. De film wordt op daarvoor in aanmerking komende plaatsen buiten de perforatierand voorzien van gemetalliseerde strookjes met een lengte van slechts 15 mm en een breedte van slechts ongeveer 2 mm. Deze strookjes kunnen gemakkelijk worden opgeplakt (zie afbeelding) In tegenstelling tot de verschillende andere systemen zijn deze gemetalliseerde strookjes niet bestemd om door aanraking van het een of andere electrische contact een bepaalde schakelhandeling te doen verrichten. Bij het onderhavige systeem wordt de film door een speciale aftastinrichting gevoerd, waarin een zeer smal licht- WSSÊuSm- Aftastinrichting (rechts onder) voor de op de filmrand aangebrachte „schakelstrookjes" 20

Film | 1959 | | pagina 22