De bijeenkomst in De Rank, die door ongeveer 350 ge nodigden werd bijgewoond, werd afgesloten met de Neder landse filmpremière van ,,God alleen zij eer", de Neder landse versie van een historische documentaire vervaar digd in verband met de Calvijnherdenking en de her denking van het 400-jarig bestaan van de Franse Her vormde Kerk. 's Middags kwam een ongeveer even grote groep bijeen voor de première van „Het was een vreemde nacht". Deze film van de Duitse regisseur Falk Harnack is gebaseerd op een novelle van de bekende auteur Albrecht Goes en behandelt het gewetensconflict van een legerpredikant, die aan het Duitse oostfront van de tweede wereldoorlog een wegens desertie ter dood veroordeelde soldaat in zijn laatste uren moet bijstaan. „Het was een vreemde nacht", (Unruhige Nacht) wordt in Nederland onder auspiciën van de Stichting Filmcen trum door H.A.F.B.O. uitgebracht. De première vond plaats in het Saskia-theater en werd ingeleid door de Pre sidente van de Stichting Filmcentrum, mevrouw H. W. Boersma-Smit. De Hoofdlegerpredikant, Kol. Ds. A. T. W. de Kluis, en de Stafluchtmachtpredikant, Lt. Kol. Ds. A. C. J. v. d. Poel, van de Nederlandse Strijdkrachten woonden de voorstelling bij. Voorts waren op deze dag van de Stichting Filmcentrum aanwezig: Ds. G. P. Klijn, vertegenwoordiger van het Moderamen van de Synode der Nederlands Hervormde Kerk, alsmede vertegenwoordigers van verschillende Ra den van Bijstand der Nederlands Hervormde Kerk, van het Nederlands Bijbelgenootschap, het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront, het Interkerkelijk Overleg in Radio aangelegenheden, de Protestantse Gezondheidszorg, het Christelijk Jongeren Verbond, de Vrijzinnige Christelijke Jeugd Centrale; uit de filmwereld vertegenwoordigers van de Nederlandse Bioscoop-Bond, van het Nederlands Film instituut, van de Stichting Nederlands Film Museum, de Nederlandse Onderwijs Film, de Christelijke Film Actie, de Katholieke Film Actie, de Firma Gofilex en andere vertegenwoordigers uit het bioscoopbedrijf. Samenvattend menen wij te mogen zeggen, dat de Stich ting Filmcentrum kan terugzien op een alleszins geslaagde dag in het kader van de Filmweek Arnhem; een dag, waarop het contact tussen deze stichting en de daarmee samenwerkende gemeenten en verenigingen verstevigd werd en waarop ook de ontmoeting tussen kerk en bio scoop door de met gespannen aandacht door de aanwezi gen gevolgde voorstelling in het Saskia-theater opnieuw reliëf gekregen heeft. Overzicht van de geheel gevulde zaal van het Wijkcentrum De Rank. 17

Film | 1959 | | pagina 18