Tenslotte hebben de artistiek verzorgde en technisch goed uitgevoerde achtergronden en de interessante elec- tronische muziek in de film „V ariations électro- niques" van de N.V. Carillon Films de jury aanleiding gegeven ook deze film voor een eervolle ver melding voor te dragen. Na het voorlezen van het juryrapport deelde Dr. Huls- ker mede, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de prijzen voor filmkunst 1959 in over eenstemming met dit rapport had toegekend. Onder luide bijval van het publiek betrad daarop Herman van der Horst het podium om de eerste prijs met bijbehorende oorkonde en maquette in ontvangst te nemen hem ver leend voor zijn film Prijs de Zee". Dr. Hulsker herinnerde er in zijn toespraak aan hoe Van der Horst indertijd op het Ministerie was gekomen met het voorstel een ,.film over Nederland" te maken. Maar de Overheid zou zonder enig scenario moeilijk tot een opdracht overgaan en toen Van der Horst enige tijd later terugkwam met iets, dat een scenario moest voor stellen maar in feite neerkwam op iets experimenteels met „wind, wolken en molens", werd hem door het Mi nisterie toch de gewenste opdracht verstrekt. Het ge schonken vertrouwen bleek niet beschaamd en de uit voering van de opdracht had zelfs de stoutste verwach tingen overtroffen. Als tweede prijswinnaar betrad Charles Huguenot van der Linden het toneel, waar hij door Dr. Hulsker harte lijk geluk werd gewenst, terwijl ook Han van Gelder zijn welverdiende derde prijs in ontvangst kon nemen voor zijn constructieve, even speelse al artistieke, filmpje over de betekenis van de voorhistorische wereld voor de mensen van nu. Herman van der Horst verlaat onder het instemmende applaus van het publiek het podium beladen met bloemen, oorkonde, plaquette èn de Staatsprijs Filmkunst 1959. Charles Huguenot van der Linden (links) ontvangt uit handen van Dr. J. Hulsker, Chef van de Afdeling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, de tweede prijs. Een gelukkige Rens Groot ontving uit handen van Dr. Hulsker de oorkonde, waarmede hem voor zijn experi mentele film „In a mist" een eervolle vermelding was toegekend. De heer C. S. Roem had als directeur van Pro- filti zelfs twee oorkonden in ontvangst te nemen, name lijk een voor haar „goodwiH"-film „Flying the Friend- ship" en een voor haar instructiefilm „Asphaltbitumen in de moderne mijnschachtbouw". De Haagse filmcriticus Emile Brumsteede nam namens Ger Raucamp, die tenge volge van een beenbreuk nog steeds invalide is, de oor konde in ontvangst, welke de eervolle vermelding bevatte hem toegekend voor zijn voor Carillon Films vervaar digde ..Variations électroniques". Toen het enthousiaste applaus, dat de prijsuitreiking begeleidde, verstomd was, betrad de Voorzitter van het Bestuur van de Stichting Internationale Filmweek Arn hem. Drs. B. M. Sweers, wederom het podium. Aange zien het programma van deze avond bijzonder lang was, wilde spreker zijn sluitingswoord bijzonder kort houden. Hij wees er op, dat de Filmweek deze avond ten einde liep, een week, die inderdaad een graadmeter was gewor den van de meest recente artistieke filmprestaties; een week, waarin de film onze geest soms had gestreeld, soms had gestriemd; een week, welke veel ontspanning maar soms ook veel inspanning had gebracht; een week, tijdens welke de film zich als amusement, als kunstzinnig, infor matief en vormend medium, als spiegel van het leven en summa summarum! als middel tot verrijking van de geest had gemanifesteerd. De congressen, zo merkte spreker op, zorgden voor de bezinning en maakten ons duidelijk, dat deze verrijking SI

Film | 1959 | | pagina 32