van de gest alleen bereikt kan worden als wij leren om denkend critisch en creatief te zien. Deze wapenschouw der filmkunst bracht Overheid, filmbedrijf, critici, pers en publiek tezamen, door elkaar, onder dezelfde zon, op dezelfde terrassen. Contacten werden gelegd en ver sterkt. Dat geschiedde in prettige sfeer, mede door de grote en enthousiaste hulp van alle medewerkers van het Rembrandt Theater, tot wie spreker een afzonderlijk woord van dank richtte. De heer Sweers betuigde namens het Stichtingsbestuur zijn grote erkentelijkheid aan het adres van alle instanties en personen, die er toe bijgedra gen hebben deze Internationale Filmweek te doen slagen. Dames en heren", zo besloot de Voorzitter van het Stichtingsbestuur zijn toespraak, „De zes dagen films zien en congresseren zijn straks voorbij. De twee minuten, die ik mij voor dit slotwoord gesteld heb, eveneens. De twee jaren, die ons scheiden van de volgende Filmweek vangen nu aan, twee jaren met het aangenaam vooruitzicht van een nieuw filmfestijn. Wel thuis en tot weerziens!" Toen het hartelijke applaus, dat op deze woorden was gevolgd, bedaarde, ging het gordijn open voor Herman van der Horsts „Prijs de zee", welke film uit zal wor den gebracht door de N.V. Filmverhuurkantoor Neder land. Het zou ons te ver voeren om in dit blad nogmaals in te gaan op deze slechts eenentwintig minuten durende film, waarin Van der Horst zonder één woord com mentaar in een fascinerende montage van beeld en klank en een dynamisch tempo, in symbool en in werke lijkheid, voor het oog van de toeschouwer alles oproept wat Nederland is. Zoals ook reeds tijdens vorige verto ningen van dit meesterwerk werd soms spontaan geap- plaudiseerd en toen de tonen van het Wilhelmus, waar mede deze film sluit, weerklonken, rees het publiek als één man op om, na het wegsterven van de laatste klank, de maker een minutenlange ovatie te brengen. In de hierop volgende pauze haastte men zich om in foyer en lounge enige verfrissingen te gebruiken, aange zien de temperatuur in de zaal geleidelijk tot kookhitte gestegen was. Niettemin was iedereen weer tijdig present voor de vertoning van Marcel Camus' „Orfeu négro", de film, welke op het laatste Internationale Filmfestival van Cannes terecht met de hoofdprijs, de „Gouden Palm", v/as bekroond. Deze vertoning van „Orfeu négro", in ons land gedistribueerd door H.A.F.B.O., vormde een even gelukkige als prachtige afsluiting van de reeks druk be zochte voorstellingen, die de Internationale Filmweek Arnhem 1959 tot een overtuigend succes hebben gemaakt. Na afloop van deze slotvoorstelling recipieerde het Bestuur van de Stichting Internationale Filmweek Arn hem in restaurant ,Royal", waar het gezellig samenzijn van deelnemers en genodigden tot diep in de nacht voort duurde. Na afloop van de slotvoorstelling hield het Bestuur van de Stichting Internationale Filmweek Arnhem een receptie in restaurant „hoyal welke een zeer geanimeerd verloop had. 35

Film | 1959 | | pagina 33