Ondanks de handicap van een ge broken been ontving Gerard J. Rau camp (Carillon Films) zijn gasten in de foyer van het Rembrandt Theater ter gelegenheid van de vertoning van zijn nieuwste film „Variations clec- troniques". V.l.n.r. de heer M. Desmet, lid, van het Hoofdbestuur, mevr. Raucamp, de heer Joh. Miede- ma, Bondsvoorzitter, de heer J. Nij- land Jr., lid van het Hoofdbestuur en de heer Raucamp. Geheel rechts mevr. Th. P. A. Desmet. de hoogste onderscheiding zou uitverkiezen: „Eén film", zo schrijft ze in haar rapport ter motivering, „kan ronduit een meesterwerk worden genoemd... alle elementen die van de film een autonome kunst maken zijn in deze film op briljante wijze aanwezig" en na afloop van de prijsuitreiking kon het feestelijk gestemde galapubliek bij de vertoning van de bekroonde film zich alleen maar dankbaar gewonnen geven aan dit oordeel. Het publiek had al enige dagen tevoren kennis genomen van de film „Tussenspel bij kaarslicht", waarmee Charles Huguenot van der Linden de tweede prijs en de documentaire over paleontologie, waarmee Han van Gelder de derde verwierf. Het kon ook nog meepraten over de „Variations Electroniques", die een eervolle vermelding kreeg, maar niet meer over drie andere bij name genoemde films, die om onderscheiden redenen door de jury voor vermelding waren voor gedragen. Alle genoemde of geprezen cineasten ontvingen het ver diende applaus Herman van der Horst kreeg een ovatie; de verhoudingen konden niet anders liggen Met Orfeu Négro kwam dan de Filmweek tot een einde. Het was ineens voorbij voor de bezige organisatoren, voor de kritische journalisten, voor de zakendrijvende exploitanten, de veel geroepen obers en de onvolprezen operateur van het Rembrandt Theater, die boven in zijn cabine in soms ondraaglijke hitte stil en correct zijn plicht heeft vervuld. Het is een warme week geweest die niettemin de gemoederen soms heftig in beweging kon brengen er is op late terrassen, warme caveaux en ook wel midden op straat dikwijls enthousiast getwist over de zaak van het filmwezen. Het lijkt ons daarom billijk nu, ter wille van de vriendelijke gastheren van het filmbedrijf, de weergoden te bidden om het beetje regen dat de bezoekers naar de bioscoop zal terugbrengen." 25 Juni 1959. JAN BLOKKER. Arnhemse Courant" „Belangstelling van het publiek ondanks de warmte prijzenswaardig groot". „Zuurkijkers uit het Westen des lands, die het toch wel jammer vonden dat Arnhem dit jaar weer de eer genoot de deelnemers aan de Internationale Filmweek 1959 te ontvangen, hebben giste ren, op de laatste zeer druk bezochte dag, onverbloemd moeten erkennen dat de belangstelling van het publiek ondanks de warmte prijzenswaardig groot is geweest. Men schat het aantal filmbe- zoekers in het Rembrandt Theater op ongeveer 6500, een raming die niet hoog genoemd mag worden. Het Filmmuseum, dat in het gemeentemuseum „draaide" heeft honderden belangstellende kijkers genoteerd; de openlucht-film voorstellingen zijn bezocht geweest door zeker meer dan 8000 Arnhemmers. Daarbij voege men dan nog de honderden bezoekers die de congressen bezochten (vooral bij „Film en Jeugd") en vooral niet te vergeten de 6000 kinderen, die dank zij het initiatief van de Stichting Arnhemse Schoolbioscoop de Russische jeugd film „De Sneeuwkoningin" konden zien. Eindconclusie: een zeer goed bezochte filmweek, beter dan in Den Haag in 1957. Prettig heeft men het gevonden dat de diverse

Film | 1959 | | pagina 35