iiiiB BH het Rembrandttheater waar films als „Room at the top", „Les quatre cents coups", „In the middle of the night" en „Orfeu Négro" voor een uitverkocht huis zorgden, maar ook in de open lucht. Vrijdag- en Dinsdagavond hebben een kleine 10.000 mensen op het kerkplein urenlang staan kijken naar een groot doek en zich vrienden getoond van de aloude Laurel en Hardy en de bij zijn leven klassiek geworden Chaplin en vriendschap opgevat voor het kereltje uit de onvergetelijke „Ballon Rouge". Hier had „Prijs de zee" vertoond moeten worden, maar om de een of andere reden mocht of kon dat niet. Het zou de mooiste propaganda voor de film in het algemeen en de Nederlandse documentaire in het bijzonder zijn geworden te meer daar „Prijs de zee" gisteravond is onderscheiden met de staatsprijs 1959." 25 Juni 1959. JAN SPIERDIJK. „Tubaniia" „De selectiecommissie is zeer gelukkig geweest met haar keuze". „De internationale filmweek te Arnhem behoort weer tot het verleden. De twee jaren, welke ons scheiden van de volgende filmmanifestatie, zijn, zoals de voorzitter van de Stichting Inter nationale Filmweek Arnhem 1959, Drs. B. M. Sweers, het uit drukte, aangebroken. Een terugblik werpend op het geboden programma, moet men ons inziens constateren, dat de selectie commissie zeer gelukkig is geweest met haar keuze. Nederland zou aanvankelijk bijna niet vertegenwoordigd zijn, maar dat is achteraf meegevallen. En wat er van de Nederlandse cineasten werd getoond, was van hoge kwaliteit. Daar was „Prijs de zee" van Herman van der Horst, bekroond met de eerste prijs van de Staatsprijs Filmkunst 1959. Links: Impressie uit „Tussenspel bij kaarslicht", met veel succes vertoond op het Xlle Internationale Filmfestival van Cannes en de Internationale Filmweek Arnhem, waarmede Charles Huguenot van der Linden de tweede prijs verwierf van de Staatsprijs Film kunst 1959. Herman van der Horst heeft geen kleuren nodig gehad, geen commentaar zelfs. Hij heeft gewerkt met beelden, met ritme en geluid. „Prijs de zee" is een werk van ontroerende schoonheid, zeldzaam boeiend, fascinerend, met een climax, die iedereen zal treffen. Hier is een kunstenaar aan het woord geweest, die vrij zijn gang mocht gaan en die zonder enige concessie te doen de weg vond naar het hart van iedere filmliefhebber. Grote indruk heeft voorts gemaakt de film van Joris Ivens „La Seine a rencontre Paris", welke het vorige jaar te Cannes met de Grand Prix voor de beste documentaire is bekroond. Elke dag werd een ander journaal gedraaid: op de slotavond een journaal in kleuren, onder meer over de Arnhemse filmweek. De belangstelling voor de filmvoorstellingen in het Rembrandt theater is groot geweest. Maar ook voor de instructieve voorstel lingen in het Arnhemse Gemeentemuseum, georganiseerd door het Nederlands Filmmuseum, is de interesse alleszins bevredigend ge weest. Hier leerde men inderdaad „Films zien" en het is daarom verheugend dat in het bijzonder middelbare scholen deze unieke gelegenheid in het kader van de filmweek hebben benut." 26 Juni 1959. W. P. J. BOURGONJE. „De Tijd" „Een grandioze film vol ingehouden drift en poëzie". „Het hoogtepunt van de laatste dag en trouwens van de hele Arnhemse filmweek was de vertoning van „Prijs de zee" van Herman van der Horst, die dan ook, zoals iedereen had verwacht, de staatsprijs heeft gekregen. De film werd herhaaldelijk door applaus begroet, al gebeurde dat niet op de meest saillante momenten. Men voelde blijkbaar tegenover een zeer bijzondere prestatie te staan. Het was een grote vreugde de formidabele film van Van der Horst weer te zien. Een tweede aanschouwing be vestigt niet alleen de indrukken van de eerste kennismaking, maar biedt bovendien gelegenheid tal van indrukken nog eens nader te verifiëren. Wij hebben hier waarlijk met een grandioze film te doen vol ingehouden drift en poëzie, een filmpoëem in de beste zin, dat in een prachtige synthese de symbolen van het Neder landse volk en het Nederlandse land over het doek zweept." 25 Juni 1959. A. VAN DOMBURG. 43 <*&$l ^Sr W:.YV W-P'-:1''

Film | 1959 | | pagina 41