Nieuws uit het buitenland Gemeenschappelijk overleg van bioscoopexploitanten en producenten Herziene festivalkalender tweede halfjaar 1959 Nederlandse films in het buitenland Het belangrijkste resultaat van de vergaderingen, welke tijdens het laatste festival te Cannes gehouden werden door de Internationale Unie van Bioscoopexploitanten (U.I.E.C.) en de Internationale Federatie van Vereni gingen van Filmproducenten (F.I.A.P.F.), bij welke or ganisaties de Nederlandsche Bioscoop-Bond is aangeslo ten, is wel het besluit van beide vergaderingen om na afloop van de Biënnale te Venetië in Wenen bijeen te komen voor een gemeenschappelijk overleg inzake be langrijke vraagstukken, die het gehele filmbedrijf raken. De jaarvergadering van de U.I.E.C. koos de heer R. Theile, Voorzitter van de Duitse organisatie van bioscoop exploitanten, tot President. Het Bestuur dezer organisatie is thans samengesteld als volgt: Vice-President de heren: Pinkney (Groot-Brittannië), Vila Cardona (Spanje), Po- lomé (België), Miedema (Nederland) en Barattolo (Italië); Algemeen-Secretaris: de heer Trichet (Frank rijk); Penningmeester: de heer Hermez (Frankrijk); leden: de heren Schapiro (Israël), Herman (Oostenrijk) en mevrouw Zeltner (Zwitserland); Administrateur: de heer Delafon (Frankrijk). De vergadering hield zich verder in hoofdzaak bezig met het vraagstuk van de verhouding tussen film en tele visie en begroette met instemming de maatregelen door de bedrijfsorganisaties in onderscheiden landen genomen ter regeling van de levering van films aan de televisie. De vergadering beklemtoonde, dat dergelijke maatregelen ze ker niet ten doel mochten hebben een co-existentie onmo gelijk te maken, die in de toekomst ook voor het bioscoop bedrij f s vruchtbaar zou kunnen zijn. De Raad van Beheer van de F.I.A.P.F. behandelde hoofdzakelijk enige aanvragen voor de erkenning van in ternationale festivals, waaronder die van Moskou en San Francisco. Beide verzoeken werden ingewilligd, zodat Moskou zowel als San Francisco dit jaar voor het eerst internationaal erkende filmfestivals zullen houden. Tijdens de van 26 Juni tot 7 Juli j.1. te Berlijn gehou den IXe Internationale Filmfestspiele kwam de Raad van Beheer van de F.I.A.P.F. wederom in vergadering bijeen, teneinde een herziening van het festivalreglement dezer organisatie voor te bereiden. Het belangrijkste onderwerp van deze vergadering was echter de voorbereiding van een gemeenschappelijke ver gadering met de Internationale Unie van Bioscoopexploi tanten, welke op 10 September a.s. te Wenen zal worden gehouden, onmiddellijk na afloop van de Biënnale te Ve netië. Volgens mededeling van de Raad van Beheer van de F.I.A.P.F. ziet de festivalkalender voor de zomer en het najaar 1959 er thans uit als volgt: Congres van de Internationale Unie van Filmamateurs te Helsinki van 24—31 Juli 1959; het He Internationale Festival van Vancouver (Brit. Columbia) van 27 Juli—8 Augustus 1959; het Iste Internationale Filmfestival van Moskou van 3—17 Augustus 1959; het Ille Internationale Filmfestival van Stratford (Canada) van 10 Augustus15 September 1959; het XXe Internationale Festival voor Speelfilms (Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica) te Venetië van 23 Augustus6 September 1959; het Xlle Internationale Filmfestival van Edinburgh van 23 Augustus12 September; Ve Internationale Tentoonstelling van Boeken en Tijd schriften over Films te Venetië van 1 Augustus10 Sep tember 1959; het Ille Internationale Festival van Journaalfilms te Venetië op 20 en 21 Augustus 1959; Confrontatie „Opera en Ballet in Film en Televisie" te Salzburg van 23—29 Augustus 1959; de Italiaanse Televisieprijs en de Algemene Vergadering van de Union Européenne de Radiodiffusion te Rome van 115 September 1959; het Internationale Congres over „Film en Beschaving" op het eiland San Giorgio van 6—11 September 1959; „Internationale Rondetafelconferentie" over „De mu ziek in de Film" van 7—11 September 1959 te Venetië; het He Internationale Concours van de Film over Kunst en de Filmkunst van Bergamo van 713 September 1959; et IVe Internationale Filmfestival van Cork (Ierland) van 23—30 September 1959; het XlIIe Jaarlijkse Congres van de Internationale Ver eniging voor de Wetenschappelijke Film (International Scientific Film Association) van 23 September2 Octo- ber 1959 te Oxford; het VUIe Internationale Festival van Berg - en Explo- ratiefilms van 511 October 1959 te Trente; het „Festival der Festivals" van Londen van 1225 October 1959; de Algemene Vergadering van de Internationale Vereni ging van Journaalfilmproducenten (Association Interna tionale de la Presse Filmée) te Madrid op 16 en 17 Octo ber 1959; het He Internationale Filmfestival van San Francisco van 29 October—11 November 1959; Algemene Vergadering van de Internationale Raad voor Film en Televisie, in December te Rome. Op de IXe Internationale Filmfestspiele, welke van 26 Juni tot 7 Juli j.1. te Berlijn werden gehouden, is ,.P rij s deze e" van Herman van der Horst bekroond met de „Gouden Beer van Berlijn" voor de naar haar totale vormgeving het hoogst gewaardeerde korte docu mentaire film. De door Fons Rademakers voor de N.V. \ationale Film Productie Maatschappij geregisseerde speelfilm „Dorp aan de rivier" had eveneens op dit festival een groot succes en onderscheiden vooraan staande Duitse dagbladen betreurden het, dat aan deze film geen eervolle vermelding was toegekend. Op het zesde Internationale Filmfestival voor Reclame, dat van 9 tot en met 13 Juli 1959 te Cannes is gehouden, heeft Joop Geesink's Filmproductie „Dollywood" twee 46 V

Film | 1959 | | pagina 44